امروز : دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۳۸۰۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر گنبدکاووس :

23° سانتی گراد

  • کد خبر :

    36162

  • /
  • تاریخ :

    ۰۳ مهر ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

Kave 4m 169x300 - بانوی محيط‌بان در لباس سرخگنبدکاووس-ترکمن نیوز-  داوطلب گنبدکاووسی هم هوای محیط‌ زیست را دارد هم به فکر اهداف بشر‌دوستانه است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران,  همچون تکاوران ورزیده لباس سبز خدمت محیط‌بانی را بر تن می‌کند و در حالی که کوله پشتی‌اش را بر دوش انداخته، سراشیبی‌های سنگلاخی منطقه حفاظت شده را بدون کوچک‌ترین لغزش در حرکت به سرعت می‌دود. جای دیگر پایگاه نگهداری از سگ‌های ولگرد را تأسیس می‌کند و مدرسه طبیعت را برای کودکان شهر راه می‌اندازد تا دانش‌آموزان را با مفهوم محیط‌زیست آشنا کند. گروهی تشکیل می‌دهد به نام «سبزگامان» برای درختکاری جاده‌ها. برای جمع‌آوری زباله‌های رها شده در شهر از نقطه‌ای به نقطه دیگر می‌رود. وقتی محیط‌بانی گرفتار می‌شود کمپینی برای حمایتش راه می‌اندازد و به کمک‌اش می‌آید. اینها بخشی از فعالیت‌های «رؤیا کاوه» ۴٩ساله داوطلب هلال‌احمر گنبدکاووسی است که جزو نخستین محیط‌بانان زن کشور هم محسوب می‌شود. او معتقد است عضویت در هلال‌احمر نوع نگاهش به زندگی را تغییر داده است.

از راه‌اندازی خانه سگ‌های ولگرد تا مدرسه طبیعت

«رویا کاوه» داوطلب جمعیت هلال در فعالیت‌های حمایتی‌اش از محیط‌زیست، محلی را برای نگهداری سگ‌های ولگرد راه‌اندازی کرده است و مدرسه طبیعت را برای تربیت و آگاهی دانش‌آموزان قصد دارد تأسیس ‌کند. او درباره دلیل این کارهایش می‌گوید: «یک هلال‌احمری هیچ‌وقت از مسیری که به آن وارد شده بازنمی‌گردد بلکه تا انتهای هر‌کاری پیش می‌رود که به نتیجه برسد. اجازه دهید یک ماجرا برایتان تعریف کنم. زمانی در جنگل گلستان شروع به کاشت درخت کردیم. در مسیر کاشت در کنار مزارع هم تعداد زیادی نهال کاشتیم و به کشاورزان توصیه کردیم مزرعه‌هایشان را پس از برداشت برنج آتش نزنند. به نظر می‌رسید آنها متقاعد شده‌اند. اما بعد از برداشت برنج شاهد بودیم اکثر مزارع علف‌ها را به آتش کشیدند که به همراه آن تعداد زیادی از نهال‌هایی که کاشته بودیم سوخت. بخش عمده آسیب‌هایی که به محیط وارد می‌شود از ناآگاهی است. به همین دلیل تصمیم گرفتم برای پایه‌های ابتدایی و دانشجویان مدرسه طبیعت درست کنم و آموزش‌های لازم را در همه زمینه‌ها به آنها بدهم. کار سختی است ولی با کمک دوستانم این کار را انجام می‌دهم. وقتی ما یک جاده را وسط یک جنگل می‌سازیم وارد محل زندگی موجوداتی می‌شویم که در آنجا زندگی می‌کنند. مردم سگ‌های ولگردی را که در کوهستان زندگی می‌کنند و وارد زندگی‌شان شده‌اند مزاحم می‌دانند و مرتب آزارشان می‌دهند. این مرکز را تأسیس کردم تا از سگ‌ها حمایت کنم. باید هدفمند، آهسته و پیوسته کارها را انجام دهیم تا به نتیجه برسد. دلیل اینکه بسیاری از مسائل در کشورمان بی‌نتیجه می‌ماند این است که همه می‌خواهند سریع به نتیجه برسند. برای فرهنگسازی باید زمان صرف کرد و فعالیت مستمر انجام داد. درست مثل‌کاری که سال‌ها هلال‌احمر در راستای بشردوستی و حذف محرومیت‌ها انجام می‌دهد.» این داوطلب هلال‌احمری حاصل تمام کارهایش را فرزندانی صالح می‌داند که عضو غنچه‌های هلال هستند و در فعالیت‌های بشردوستانه و حمایتی مادر از محیط‌زیست مشارکت دارند.

داستان آشنایی شما با هلال‌احمر کی و کجا آغاز می‌شود؟ اول محیط‌بان شدید یا هلال‌احمری؟
همه چیز از هلال‌احمر شروع شد. ١۵سال است افتخار همکاری با جمعیت را دارم. وقتی در استان گلستان سیل آمد داوطلبان هلال‌احمری لحظه‌ای آسیب‌دیدگان را تنها نگذاشتند و بی‌وقفه برای خدمت‌رسانی به آنها تلاش می‌کردند. هلال‌احمری‌ها هیچ‌وقت نسبت به انسان‌ها بی‌تفاوت نیستند. همین بی‌تفاوت نبودن ملاکی است برای اینکه یکی از محبوب‌ترین سازمان‌های دنیا و کشور ما باشد. داوطلبان هلال‌احمر در زمینه‌های مختلف در مناطق محروم تلاش می‌کنند. بارها شاهد بودم که پزشکان هلال‌احمری در مناطق آسیب‌دیده چگونه با ایثار فعالیت می‌کنند و برای تهیه دارو به هر دری می‌زنند. هر کسی جای من بود وارد این جمعیت می‌شد و فعالیت می‌کرد. عضو شورای شهر دور گذشته گنبد کاووس هم بوده‌ام. قبل از هر چیزی باید طعم فقر را درک می‌کردم. هلال‌احمر برای من چون کلاس درسی بود که هنوز در پایه اول آن هستم. چون داوطلبانی در این جمعیت هستند که تمام زندگی‌شان را صرف خدمت کرده‌اند.

چرا تصمیم گرفتید به‌عنوان محـیط‌بان و حـافظ مـحـیط‌زیست فعالیت کنید؟
وقتی دیدم هر کسی در هر جایگاهی که تخصص دارد فعالیت می‌کند من هم تصمیم گرفتم فعالیت‌هایم را در زمینه حفاظت از محیط‌زیست شروع کنم. یک گروه به نام سبزگامان تشکیل دادم. در این گروه به کاشت درخت و جمع‌آوری زباله در محیط‌های جنگلی و حتی مکان‌های عمومی شهر پرداختیم. کم‌کم تعداد افرادی که با من همکاری می‌کردند زیاد شد. آن اوایل به تنهایی روزی ٢٠نهال می‌کاشتم و هرجا زباله می‌دیدم جمع می‌کردم. هر کسی را که با من و گروه آشنا می‌شد عضو هلال‌احمر می‌کردم تا بداند هدف، بشردوستی است. بعد از مدتی از سوی سازمان حفاظت از محیط‌زیست تجلیل شدم و لباس محیط‌بانی را به تن کردم. البته همچنان کارهایم را به‌عنوان حافظ محیط‌زیست ادامه می‌دهم و شبانه‌روز کارهایم را دنبال می‌کنم.

محیط‌بانی شغل سخت و دشواری برایتان نیست؟
هرکاری سختی‌های خود را دارد. با اینکه تمایل قلبی دارم در گشت‌ها شرکت کنم ولی همکارانم چنین اجازه‌ای را نمی‌دهند. ولی به جایش همیشه سعی می‌کنم در یک محدوده مشخص شده نزدیک پایگاه گشت بزنم. از طرفی تلاش کردم کمپین حامیان محیط‌بانان را تشکیل دهم و از آنها حمایت کنم. چون واقعاً هیچ پشتیبانی ندارند.

راه‌اندازی کمپین حامیان محیط‌بان چه لزومی داشت و در این پویش چه هدفی را دنبال می‌کنید؟
اینجا هم به‌عنوان یک هلال‌احمری وارد شدم که لباس محیط‌بانی بر تن دارد. می‌خواهم از یک واقعیت برایتان تعریف کنم. همه محیط‌بانان در مظلومیت تمام حافظ محیط‌زیست و حیات وحش هستند. تصور کنید شکارچی‌های خدانشناس سر یک حیوان با آنها دشمن می‌شوند و آنها را تهدید به مرگ می‌کنند. کافیست این محیط‌بان در یک درگیری به سوی شکارچی‌ها شلیک کند و آنها زخمی شوند. می‌دانید چند محیط‌بان به همین دلیل در زندان به سر می‌برند و هیچ‌کس از آنها حمایت نمی‌کند. از این بدتر برایتان بگویم که خانواده این عزیزان حتی نان شبشان را هم نمی‌توانند تهیه کنند. چون نان‌آور خانواده‌شان سال‌هاست در زندان به سر می‌برد. واقعاً این درست نیست. احساس کردم باید کسی‌کاری انجام دهد. به هر دری زدم و حتی موضوع را در شورای شهر و مجلس هم مطرح کردم. ولی به نتیجه نرسیدم. به همین دلیل تصمیم گرفتم کمپینی تشکیل و برای پرداخت دیه و هزینه خانواده‌های این محیط‌بانان‌ کاری انجام دهم. به تعدادی از سرمایه‌داران شهر موضوع را گفتم و در کمپین فضای مجازی از مردم درخواست کمک کردم. کمک‌های زیادی جمع شد که توانستیم تعدادی از محیط‌بانان را آزاد کنیم. این کار را آنقدر ادامه خواهم داد که حق این افراد را بگیرم.

چطور از عهده تمام این کارها بر می‌آیید و فرصت می‌کنید به همه آنها برسید؟
اول اینکه برنامه‌ریزی می‌کنم. دوم اینکه نگرش من در تمام این کارها نگاه هلال‌احمر است. همه اینها با کار جمعی پیش می‌رود. مثالی بزنم.مرکزی راه‌اندازی کرده‌ایم که در آن از سگ‌های ولگرد نگهداری می‌کنیم. شما حساب کنید هزینه نگهداری هر سگ حدود ۴٠٠هزار تومان است. اکثر پزشکان و نیروهای مرکز نگهداری، داوطلبانه فعالیت می‌کنند. حتی هزینه‌ داروها و مواد غذایی هم توسط افراد مختلف تأمین می‌شود وگرنه به تنهایی از پس هزینه‌هایش برنمی آیم. تصور کنید گه‌گاهی یک جاده چند ده کیلومتری را درختکاری می‌کنیم. همه اینها با کمک مردم و داوطلبان هلال‌احمر صورت می‌گیرد. حتی با این حمایت جمعی جهیزیه تهیه می‌کنیم و در اختیار خانواده‌های کم‌بضاعت می‌گذاریم.

پیشنهاد شما به مسئولان هلال‌احمر چیست؟
هلال احمر در همه زمینه‌ها درست و اصولی وارد می‌شود. شما تصور کنید همه اعضای هلال‌احمر به‌عنوان یک حامی محیط‌زیست وارد کار شوند‌ آن وقت می‌توانیم کارهای بزرگ انجام دهیم. اگر مسئولان هلال‌احمر در این زمینه برنامه‌ریزی‌هایی انجام دهند بسیار مؤثر خواهد بود.

 

گردآوری:گروه خبری ترکمن نیور

منبع:همشهری

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

هیتر رستورانی گوشی طرح هیتر گلخانه Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز