امروز : جمعه ۲۱ مرداد ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    105479

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    12:43 | ۰۶ دی ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

سید جلال ابراهیمی ترکمن نیوز 1 1 300x202 - بالای 50 درصد از بازنشستگان ترک در خط فقر هستندترکمن نیوز – یادداشت:   TUIK اعلام کرد که بالای ۵۰ درصد از بازنشستگان در ترکیه در خط فقر هستند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  در ترکیه یک و نیم میلیون نفر بازنشسته زیر فقر هستند این آمار را آژانس کاریابی ترکیه اعلام کرد، تورم بالای در بهای اقلام و اجناس عامل ذوب حقوق بازنشستگان ترکیه شده است.

عدم تکاخوی حقوق بازنشستگی که حداقل آن باید برابر با حداقل دستمزد باشد باعث شده است که در سال گذشته قریب یکصد و پنجاه هزار نفر از بازنشستگان بالای پنجاه سال وارد صف کار و یا متقاضی کار از آژانس های کاریابی ترکیه شوند این رقم در سال جاری با ۸ درصد افزایش قریب ۱۶۳ هزار نفر شده است.

یک مرکز خبری SEHRIBAN اعلام کرده است که مرکز ISHKOR (ایش کور) ترکیه اعلام کرده است که در بین متقاضیان کار، بازنشستگان بالای ۶۵ سال نیز وجود دارد. این مرکز اعلام کرده است که در سال ۲۰۲۰ تعداد افراد متقاضی کار در ترکیه سه میلیون و دویست و ده نفر بوده است که تعداد افراد متقاضی بالای ۶۵ سال بالای سیزده هزار نفر بوده. در این مدت متقاضی کار بالای ۵۵ سال به مرز ۴۱۱ هزار نفر رسیده است.

بر اساس تحقیقات انجام شده از ۱۴ میلیون بازنشسته، هشت میلیون نفر زیر فقر زندگی می کنند که از این تعداد یعنی ۸ میلیون بازنشسته زیر خط فقر تعداد ۵/۱ میلیون نفر برای امرار معاش زیر خط گرسنگی هستند این گروه بازنشستگانی هستند که میزان دریافتی آن ها روی خط دو هزار لیر ترکیه است.

در این آمار بازنشستگانی که زیر مرز سه هزار لیر هستند جزو این گروه محاسبه می شوند.

خط فقر در ترکیه شامل اجاره، حمل و نقل، قبوض ضرور پرداختی (برق، آب، گاز و کالای اساسی است.)

افزایش حقوق بازنشستگی که اغلب به طور متوالی صورت می گیرد با توجه به بالا رفت تورم تقریبا از بین رفته و در تورم ذوب می شود. از سوی دیگر رکود بازار در زندگی کارگری حوزه کسبه و اصناف تاثیر گذاشته است.

TUIK  اعلام کرده است که بالای ۵۰ درصد از بازنشستگان ترک گرسنه هستند و در بحران اخیر اقتصادی بازنشسگانی که کار دوم داشتند کار خود را از دست داده اند.

چنگیز یاووز رئیس امور بازنشستگی اعلام کرده است که حقوق بازنشستگی باید حداقل برابر با حداقل دستمزد باشد و افزایش درصدی حقوق مشکلات آن ها را برطرف نمی کند چون آن ها حتی نمی توانند اجاره خانه را پرداخت کنند.

نوشته: سیدجلال ابراهیمی
مدیر مرکز پژوهش و تحقیقات ایران و ترکیه

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز