امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

تحلیلی بر وقایع اخیر ناآرامی در شمال غرب جمهوری ازبکستان

بازگشت آرامش به منطقه «قره‌قلپاقستان» در جمهوری ازبکستان

  • کد خبر :

    112279

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    14:51 | ۱۶ تیر ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ترکمن نیوز – اخیرا اصلاحات قانون اساسی ازبکستان به تصویب اتاق قانونگذاری اولیای این کشور رسیده بود که مورد اعتراض فعالین سیاسی منطقه خودمختار «قره‌قلپاقستان» در این کشور واقع شد.

قره قلپاقستان 300x209 - بازگشت آرامش به منطقه «قره‌قلپاقستان» در جمهوری ازبکستان

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  در آغاز ماه ژولای عده‌ای از جمعیت 2 میلیون نفری ساکن در منطقه خودمختار «قره‌قلپاقستان» در اعتراضی خودسرانه به مفاد قانون اساسی جمهوری ازبکستان باعث اغتشاش و تشنج در این کشور شدند که در ادامه با تصرف موسسات و ارگان‌های اداری با نیروهای انتظامی ازبکستان درگیر شدند.

طبق اخبار رسیده در اعتراضات و درگیری های ناشی از آن 18 نفر کشته و 243 نفر نیز زخمی شده‌اند که 5 تن از نیروهای گارد ملی ازبکستان نیز از جمله کشته شدگان اعلام شده است.

در پی آن رئیس جمهور ازبکستان بلافاصله به منطقه سفر کرده با بزرگان و مقامات مردم قره قلپاقستان دیدار و گفت و گو داشتند.

شوکت میرضیایف در پارلمان «قره‌قلپاقستان» اظهار داشت: با توجه به ویژگی‌های قومی و فرهنگی، آداب و رسوم همچنین ارزش‌های ملی و حقوقی این منطقه لازم است ماده‌های حقوقی مرتبط با «قره‌قلپاقستان» در قانون اساسی همچنان بدون تغییر بماند.

طبق قانون اساسی ازبکستان، منطقه خودمختار قره‌قالقاقستان می‌تواند با برگزاری همه‌پرسی در مورد «ارائه تغییرات و متمم به قانون اساسی ازبکستان» اعمال نظر کنند و بر اساس نظرت و افکار عمومی توسط مجلس قانونگذاری قانون اساسی تکمیل خواهد شد.

اما این موضوع در نتیجه بد‌فهمی «مفاد تغییرات قانون اساسی» از طرف برخی فعالین‌سیاسی و نیز با تحریک برخی کشورها در جمهوری قره‌قلپاقستان ایفای نقش کرده و منطقه را به آشوب کشیده‌اند تا برخی منافع سوء خود را پیش ببرند.

میرضیایف 16 300x151 - بازگشت آرامش به منطقه «قره‌قلپاقستان» در جمهوری ازبکستان

«شوکت میرضیایف» در سخنان خود تاکید کرد: طرح قانون اساسی اعلام شده در مورد «ارائه تغییرات و متمم به قانون اساسی ازبکستان» از طریق یک همه‌ پرسی تایید می‌شود و براساس نظرات و افکار شهروندان توسط مجلس قانونگذاری تکمیل خواهد شد و قطعا مردم ازبکستان و «قره قلپاقستان» با همه‌پرسی و با رای‌گیری آزاد نظر خود را نسبت به این قضیه اعلام می‌کنند.

میرضیایف خاطرنشان کرد: در برخی اماکن موارد عدم درک در تفسیر اهمیت این موضوع مشاهده می شود. از جمله گروهی از مردم مخالفت خود را با برخی ماده‌های ارائه شده مربوط به «قره ‌قلپاقستان» ابراز کردند. در نتیجه، اول ژوئیه آنها در خیابان‌های مرکزی شهر «نوکوس» تظاهرات کردند. آنها تلاش کردند تا ساختمان‌های نهادهای محلی دولتی را به طور غیرقانونی تصرف کنند.

وی افزود: این طرح قانون اساسی که برای بحث و بررسی در اختیار مردم ما قرار گرفت، هنوز تصویب نشده است و فقط برای بحث و بررسی همه مردم ارائه شده است. بار دیگر تکرار می‌کنم که بر اساس خواسته‌ها، پیشنهادات و نظرات شهروندان این طرح تغییر و تکمیل می‌شود.

میرضیایف از مجلس عالی «قره‌ قلپاقستان» خواست تا در اسرع وقت به این موضوع رسیدگی کنند و در ادامه گفت: ساکنان عزیز «قره‌ قلپاقستان»! تکرار می‌کنم، وظیفه همه ما حفظ دوستی و برادری چندین قرنی بین مردم ازبک و قره‌ قلپاق، احترام و مهربانی متقابل، وحدت، فضای صلح و ثبات است که در کشور ما حاکم است. این هدف اصلی اصلاحات قانون اساسی ماست.

رئیس دولت جمهوری ازبکستان یادآوری کرد: ما قطعا ازبکستان جدید و «قره ‌قلپاقستان» جدید را با هم خواهیم ساخت! همه اصلاحات و بحث و بررسی‌های ما در این زمینه، بدون شک باید بر اساس دموکراسی و معیارهای قانونی انجام شود.

ازبکستان 300x230 - بازگشت آرامش به منطقه «قره‌قلپاقستان» در جمهوری ازبکستان

وی با بیان اینکه حفظ امنیت و آرامش مردم خط قرمز دولت است تاکید کرد: افرادی که تلاش می‌کنند صلح و آرامش و امنیت مردم را برهم بزنند، در چارچوب قانون به طور شدید برخورد خواهد شد.

ازبکستان برای اجرای قوانین از همه نیروها و توانایی‌های کافی برخوردار است و «قانون بالاتر از همه است، مجازات جنایت اجتناب ناپذیر خواهد بود».

رئیس جمهور تاکید کرد: در شرایط موجود از همه هموطنانمان می‌خواهم که همبستگی و اتفاق نظر داشته باشند، عاقلانه اقدام کنند و سر به شعارها و اقدامات بدخواهانه نزنند.

وی در دیدار با مردم محلات شهر نوکوس در مرکز قره قالپاقستان با بیان اینکه به عقل و خرد مردم نجیب و سخاوتمند قره ‌قلپاق اطمینان دارد افزود: یکپارچگی مردم ازبکستان و مخصوصا مردم ازبک و قره قلپاق که ریشه‌های عمیق فرهنگی و تاریخی دارند امری اجتناب ناپذیر و ناگسستنی است.

شوکت میرضیایف روز ششم ژولای در جلسه دولت گفت: مردم به تحرکات برخی افراد تجزیه طلب که تحت حمایت کشورهای خارجی به این وقایع دامن می‌زنند هوشیار باشند و قطعا این افراد و کشورها به فکر منافع شخصی خودهستند و یقین بدانید که مردم ازبکستان و قره‌قلپاقستان تنها در سایه قانون اساسی می‌توانند به تحکیم همبستگی، آرامش و امنیت دست‌یابند.

رئیس جمهور ازبکستان در ادامه سخنانش ارزیابی حوادث اخیر را از نمایندگان مردمی، فعالین اجتماعی و نمایندگان پارلمان ازبکستان خواستار شد و گفت: دادستان کل کشور به طور ویژه پرونده‌های وقایع منطقه «قره‌قالپاقستان» را مورد برسی و تفحص قرار دهد و هرچه سریعتر جهت تامین عدالت و احقاق حق مردم اقدامات لازم صورت گیرد.

وی همچنین تاکید کرد:  اقدامات نیروهای انتظامی نیز به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد تا احیانا از مقام و جایگاه خود سوءاستفاه کرده و یا اعمال زور کرده باشند برای آنان مطابق بر قوانین کشور مجازات کیفری درنظر گرفته شود.

امیر عبدالهیان وزیر امور خارجه 300x227 - بازگشت آرامش به منطقه «قره‌قلپاقستان» در جمهوری ازبکستان

بر اساس این گزارش: وزیر امور خارجه کشورمان نیز در حمایت ازمواضع ازبکستان تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران از ثبات و امنیت در کشور ازبکستان حمایت می‌کند و سلب امنیت و خدشه‌‌دار شدن وحدت ازبکستان را قابل پذیرش نمی‌داند.

امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: با اراده و تلاش دو طرف، روابط دوجانبه بین ایران و ازبکستان در حال گسترش و توسعه است.

منطقه خودمختار «قره قلپاقستان» با جمعیت حدود ۲ میلیون نفر در شمال غرب ازبکستان واقع شده است و اکثریت مردم آن را ازبک‌ها، قره قلپاق‌ها، ترکمن‌ها، تاجیک، اوکراینی، کره‌ای، قزاق، تاتار و روس تشکیل می‌دهند.

Karakalpaki 300x220 - بازگشت آرامش به منطقه «قره‌قلپاقستان» در جمهوری ازبکستان

معنی لغوی قره قالپاق (قارا = سیاه – کلاه) و در ادبیات ترکی قارا قولپاقستان کتابت می‌شود و مردم این منطقه از دیرباز رسم بوده تلپک یا قالپاق سیاه برسر می‌گذاشتند که نام این منطقه از آن برگرفته شده و سیاه کلاهستانی‌ها نامیده شده است.

«نوکوس» بزرگترین شهر و مرکز قره‌قالپاقستان است و پارلمان و شورای عالی مستقل منطقه خودمختار قره قالپاقستان در این شهر واقع شده است.

نظم هم‌اکنون در نوکوس برقرار شده و زندگی مردم منطقه خودمختار «قره قلپاقستان» به مسیر عادی خود برگشته است و مقامات دولت در تاشکند اوضاع داخلی کشور ازبکستان را آرام و عادی اعلام کردند.

گزارش از: یاشار نیازی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز