تاشکند 300x169 - بازتاب افزایش همکاری های تهران و تاشکند در رسانه های ازبکستانترکمن نیوز:  معاون نخست وزیر ازبکستان در گفت و گو با معاون اقتصادی رئیس جمهوری ایران ضمن اشاره به همکاری های اقتصادی و تجاری میان دو کشور، درمورد موضوع همکاری دو جانبه در راستای کاهش عواقب شیوع کرونا بر اقتصاد دو کشور تبادل نظر کردند که در رسانه های این کشور بازتاب گسترده ای یافت.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ از خبرگزاری ازبکستان (اوزا)، طی این گفت و گوی ویدئو کنفرانسی که روز شنبه میان «سردار عمر زاق اف» و «محمد نهاوندیان» انجام شد، تاکید قابل توجهی بر گسترش همکاری های دو کشور در حوزه سرمایه گذاری صورت گرفت؛ این همکاری ها در زمینه کشاورزی، تولید برق، صنایع شیمیایی و پتروشیمی حاصل خواهد شد.
محمد نهاوندیان نیز همچنین با اشاره به تجربیات و توانمندی‌های متخصصین ایرانی در عرصه‌های فنی و مهندسی، از آمادگی تهران برای ارائه تجربیات خود در این زمینه به ازبکستان خبر داد.

روزنامه تاشکند تایمز ازبکستان نیز ضمن پراختن به این دیدار ویدئو کنفرانسی نوشت: نهاوندیان همچنین با اشاره به ظرفیت‌ها و اشتراکات تاریخی، فرهنگی و دینی دو ملت ایران و ازبکستان، گفت: امروز با عزم و اراده جدی که بین دو دولت وجود دارد، گسترش روابط دو کشور در عرصه‌های مختلف سرعت یافته که در افزایش ۴۰ درصدی حجم تجارت دو طرف در سال ۲۰۱۹ تجلی پیدا کرده است و این تحول، در راستای منافع دو ملت و مصالح منطقه است.

وی با بیان اینکه پس از ملاقات روسای جمهور دو کشور، تحول مثبت و سازنده ای در روابط دوجانبه بوجود آمده است، اظهارداشت: تهران و تاشکند علاوه بر همسایگی از سرمایه عظیم تاریخی و مشترکات فرهنگی و دینی برخوردارند و استفاده از این ظرفیت‌ها می‌تواند مناسبات‌ و همکاری‌های دو کشور در زمینه‌های مختلف به ویژه در عرصه اقتصادی را هر چه بیشتر در راستای منافع دو ملت تقویت کند.

روزنامه ازبکستان دیلی نیز با اشاره به برگزاری این دیدار به ویژه در بحبوحه شرایط کرونایی دو کشور نوشت: معاون اقتصادی رییس جمهوری ایران با اشاره به تاثیر شیوع کرونا بر کاهش حجم مبادلات اقتصادی دو کشور در ماههای اخیر خاطرنشان کرد راههای متنوعی برای عبور از موانع موجود، وجود دارد که با فعال کردن این گزینه ها می توان کاستی ها را جبران کرد.

به نوشته این رسانه ازبکستانی، نهاوندیان همچنین با اشاره به تجربیات و توانمندی‌های متخصصین ایرانی در عرصه‌های فنی و مهندسی، گفت: تهران آمادگی دارد تجربیات خود را در این زمینه ها در اختیار طرف ازبکستانی قرار دهد و دو طرف با حمایت از فعالیت اتاق مشترک بازرگانی و فعالان بخش خصوصی دو کشور می توانیم در مسیر توسعه روابط تهران – تاشکند شتاب ایجاد کنیم.

براساس این گزارش، عمر زاق اف معاون نخست وزیر و وزیر تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری ازبکستان نیز در این ارتباط ویدئوکنفرانسی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از شرکای مهم و برجسته جمهوری ازبکستان است، گفت: مصمم هستیم همکاری‌های دو کشور را در عرصه‌های مختلف به ویژه در حوزه بازرگانی و اقتصادی هر چه بیشتر توسعه دهیم و چشم‌انداز روشنی برای توسعه بخش حمل و نقل بین دو کشور ترسیم کنیم.

معاون نخست وزیر و وزیر تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری ازبکستان، افزود: معتقدیم نزدیکی جغرافیایی و اشتراکات معنوی فرصت مناسبی است که با بهره‌برداری از آن می‌توان سطح مناسبات اقتصادی بین دو کشور را چندین برابر وضعیت کنونی افزایش دهیم.

عمر زاق اف با ابزار خرسندی از فعالیت شرکت‌های ایرانی در ازبکستان، گفت: تاشکند از حضور سرمایه‌گذاران و شرکت‌های فنی- مهندسی ایران در پروژه‌های اقتصادی و عمرانی استقبال و از فعالیت آنها حمایت می‌کند و علاقمند است همکاری های علمی و فنی بین دو کشور گسترش یابد.

در این جلسه، طرفین توافق کردند که مذاکرات کارشناسی برای تجدید موافقتنامه تجارت ترجیحی در این هفته آغاز شود و کمیسیون مشترک دوجانبه در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ در تهران برگزار شود.

این دیدار در چند رسانه دیگر این کشور و همچنین کشورهای منطقه بازتاب داشته است.

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۲:۰۰

۰۶ مرداد ۱۳۹۹

کد خبر :

79943

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک