امروز : جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۴,۲۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

سلسله یادداشت های انتخاباتی (شماره2)

بازبینی پدیده یاش‌اولی گری (بخش ۲)

اولی گنبد 300x225 - بازبینی پدیده یاش‌اولی گری (بخش 2)تورکمن نیوز:  ۲ ) کارکردهای یاش‌اولی گری

نفس تشکیل مجمع یاش اولی ها، به نظر کار مثبتی است و یاش‌اولی ها می توانند با عنوان سازمان مردمی وظایف متعددی برای مجمع تعریف نمایند و در زمینه های مختلفی فعالیت کنند و اگر یاش‌اولی ها “ساختاری نو و تفکرات متناسب با شرایط روز “برای مجمع در نظر بگیرد، دور از ذهن نیست که م‌ توانند کارکردهای مثبتی هر چند کوچک، در سطح استان گلستان ارائه نمایند.

این احتمال موفقیت، وقتی قوت می گیرد که بپذیریم یاش‌اولی ها از عوامل اصلی مشارکت مردم در سطح استان گلستان در ادوار مختلف انتخابات بودند و چنین نقشی را هم مصمم هستند در انتخابات مجلس در اسفند ماه سال جاری مجددا ایفا نمایند.

یاش‌اولی گری در شرایط سنتی سالهای گذشته کارکردهای مختلفی در زمینه اقتصادی (مشارکت درکمک رسانی به افرادمحروم ) و در زمینه ی قضایی (حل و فصل اختلافات افراد) انجام داده است و درحال حاضر می‌تواند چنین رفتارهایی ” درکنار کارکرد سیاسی ” انجام دهد.

واقعیت این است که با توجه به تخصصی شدن امور اجتماعی و ایجاد نهادهای قانونی برای امور مختلف، نمی‌توان انتظار داشت که رفتارهای گذشته یاش‌اولی ها ” درشرایط تجدد ” امروز تکرار شود و طبیعی است که کارکردهای یاش‌اولی ها نسبت به گذشته بسیار محدودتر شده است.

شاید به دلیل پذیرش وضعیت جامعه نوگرا که همه آن را لمس می‌کنیم و نیز تحولات و تغییراتی که در سطوح مختلف جامعه دیده می شود، رفتار یاش‌اولی ها در زمینه های دیگر بسیار محدود شده و صرفا به سمت فعالیت انتخاباتی وسیاسی سوق پیدا کرده اند.

به وضوح روشن است که یاش‌اولی ها درحال حاضر روی انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تمرکز کرده اند و انتظار آنها این است که خروجی هم اندیشی و فعالیت ها ” نشاندن فرد مورد وثوق یاش‌اولی ها ” بر صندلی بهارستان باشد. یعنی همان اتفاقی که در دوره دهم مجلس شورای اسلامی افتاد.

۳ ) تغییر نگاه یاش‌اولی ها یا برجسته شدن هویت ملی در برابر هویت قومی

هر پدیده اجتماعی پس از مدتی بایستی در افکار و روش های گذشته خود اصلاحاتی انجام دهد و با شرایط روز همسو باشد. که بواسطه این تغییرات بتواند ” بقای خودرا تضمین ” کند.

با این تفاسیر به نظر می رسد یاش‌اولی ها دو گزینه پیش رو دارند:

۱– بدون انجام اصلاحات در درون ساختار یاش‌اولی گری به مسیر خود ادامه دهند و منتظر شکست یا پیروزی در انتخابات دوره یازدهم مجلس باشند. نتیجه انتخابات یاش‌اولی‌ها را ناچار خواهد کرد که تغییراتی در درون انجام دهند.

۲– از هم اکنون تغییرات را آغاز کنند به نحوی که بدنه انتخاباتی و سیاسی یاش‌اولی گری را ” از اجزای دیگر یاش‌اولی گری تفکیک کنند “. بخش های جداشده در قالب همان یاش‌اولی گری و در زمینه های مثلا فرهنگی ، مشابه گروههای مردمی که در چنین زمینه هایی فعالیت دارند، فعالیت نمایند و بخش انتخاباتی و سیاسی یاش‌اولی گری ” رویکرد خودبه مقوله انتخابات را تغییر دهد ” و در قالب حزب سیاسی و در چارچوب قانون اساسی دوباره متولد شود.

مزیت این تغییر این است که وقتی بدنه سیاسی یاش‌اولی گری در قالب حزب نمایان شود، می تواند از همه افراد، اقوام و منش های متفاوت عضوگیری کند و از حالت قومیتی فعلی کاملا خارج گردد. به تعبیر دیگر با تغییر رویکرد سیاسی یاش‌اولی ها و گشودن دروازه حزب به روی همه افراد قانومند، بصورت تدریجی شاهد شکل گیری مجمعی متشکل از افراد و نگرش های مختلف خواهیم بود که هویت آنها با “مفهوم هویت ملی” تعریف می‌شود و مطالبات افراد در ” زیر چتر اهداف و آرمان مشترک ملی ” پی گیری خواهد شد. یعنی با حفظ و احترام به هویت و مطالبات قومی، هویت و مطالبات ملی در راس قرار می‌گیرند که همین امر به نوبه خود انسجام ملی را تحکیم می‌کند.

پی نوشت: باتوجه به جلسه یاش‌اولی های سنتی و انتخاب آقای غرواوی از سوی یاش‌اولی ها، مطالعه این یادداشت که آبان ماه امسال منتشر شده بود، توصیه می‌شود.

 

270d - بازبینی پدیده یاش‌اولی گری (بخش 2) شکورزیرک–کارشناس ارشد علوم سیاسی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز