امروز : جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۴,۲۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

سلسله یادداشت های همدلی (شماره1)

بازبینی فیلم چ تا شیوع کرونا در گلستان

  • کد خبر :

    70733

  • /
  • تاریخ :

    ۱۴ اسفند ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

فیلم چ 300x181 - بازبینی فیلم چ تا شیوع کرونا در گلستانتورکمن نیوز فیلم چ ساخته ابراهیم حاتمی کیا، روایت استقامت رزمندگانی است که درشهر پاوه با کمترین نفرات و تجهیزات ناچیز نظامی در برابر نیروهای تجزیه طلب و کاملا مجهز منطقه غرب کشور جانفشانی می کنند ؛که با ورود شهید دکتر مصطفی چمران (با بازی فریبرزعرب نیا) به پادگان کوچک سپاه در شهر پاوه ، روند مبارزه و نوع نگاه به نیروهای تجزیه طلب تغییر می کند.

فیلم چ روایت هنری از واقعه ای است که در اوایل انقلاب اسلامی در منطقه کردستان رخ داده است و حاتمی کیا با ساخت این فیلم ، گوشه ای از واقعه پاوه را به تصویر کشیده است. اما بازبینی فیلم چ با توجه به شیوع کرونا در استان گلستان ، نکاتی را به ذهن متبادر می کند که قیاس موارد و تعمیم آنها به وضعیت کرونایی استان گلستان ، خالی از لطف نیست .

۱–رزمندگان پاوه به اجبار و زیر فشار نیروهای جدایی طلب و برای حفاظت از جان خود به پادگان کوچک پناه آورده اند و هیچ گزینه ای غیر از آن ندارند و در شرایط کرونایی فعلی و باتوجه به اظهارات مسئولین پزشکی ، ما به اختیارخود و جهت حفاظت از جان و هم چنین عدم شیوع کرونا بهتر است چند هفته ای در خانه بمانیم و صرفا در مواقع ضروری بیرون برویم .

۲–رزمندگان پاوه نه تجهیزات نظامی کافی دارند و نه آذوقه کافی ولی ایمان و عقیده راسخی دارند و در شرایط کرونایی فعلی امکانات محدود و یا لوازم نامحدود تنها راه رهایی از کرونا نیست ؛ انسجام و مدیریت کارآمد ، شرط لازم و کافی جهت خروج از بحران کرونا است .

۳– بین پاسداران و رزمندگان بومی مستقر در پادگان پاوه ، در برخی مواقع اختلافات داخلی بوجود می آید و شخصیت کاریز مای شهید چمران، همه این اختلافات را حل و فصل می کند و در شرایط کرونایی فعلی چقدر وجود شخصیت کاریزماتیک در بین ما حس می شود .

۴–عشق، امید و شوق پیروزی در بین همه رزمندگان پاوه موج می زند؛ عشق در فضایی که از همه طرف محاصره اند، و هیچ روزنه ی رهایی ندارند و شوق پیروزی در شرایطی که نفراتشان زخمی و تجهیزاتشان روبه اتمام است. شوق پیروزی و شکست کرونا هم در مبتلایان به کرونا باید تقویت شود، چراکه خارج از بیمارستان چشمهایی آنها راجستجو می کنند و دلهایی برای آنها و فقط آنها می تپد.

۵–جای خدا در حوالی پادگان پاوه است و خدا در گوشه ای از پادگان کوچک و رو به انهدام منتظر است که آنها او را صدا کنند و در میان رزمندگان پاوه ،شهید چمران به خوبی می داند که خدا در همین حوالی است و از همین رو عاشقانه می گوید تا وقتی صدای اذان از مناره های مساجد به گوش می رسد ، باید امید وار بود و ما و همه ما عاشقانه و آگاهانه بپذیریم که خدا در همین حوالی است و خدا در همین نزدیکی است و خدا در جایی از بیمارستان مشتاقانه منتظر است تا او را صدا کنند ، عاشقانه !

 

✍️ شکور زیرک/روزنامه نگار

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز