امروز : جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۰۶,۴۸۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    88666

  • /
  • تاریخ :

    ۲۵ دی ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ترکمنستان 2 300x168 - بازار‌های ترکمنستان فرصتی مناسب برای درخشش استارتاپ‌های ایرانترکمن نیوز:  مدیرکل دفتر اروپا و امریکا سازمان توسعه تجارت گفت: با توجه به اینکه ایران در عرصه تکنولوژی‌های نو دارای توانمندی‌های مطلوبی است، شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌های ما می‌توانند در بازار‌های آسیا دیده شوند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛از باشگاه خبرنگاران، بهروز حسن الفت به صورت برخط در نشست مشترک کمیسیون‌های تجارت و حمل و نقل و ترانزیت اتاق بازرگانی مشهد با اتاق مشترک ایران و ترکمنستان با اشاره به مشکلات موجود در روند تجارت با کشور ترکمنستان گفت: یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که در حوزه ترکمنستان باید به آن بپردازیم، بحث حمل و نقل و ترانزیت است.

وی افزود: مباحث این حوزه و توامان راهکار‌های حل مشکلات موجود، باید به صورت پروژه‌ای تعریف و بررسی شود. با توجه به اینکه ترکمنستان تا به امروز دروازه ارتباط ما با آسیای میانه بوده و در سال های اخیر رویکرد کلی ترکمنستان، این ارتباط را دشوار نموده تلاش داریم تا از منابع دولت برای اجرای پروژه‌هایی بهره بگیریم که جایگزین‌هایی برای این مسیر تجاری و ترانزیتی به شمار می‌آیند.

مدیرکل دفتر اروپا و امریکا سازمان توسعه تجارت ادامه داد: این کشور قریب به یک سال است که به بهانه شیوع کرونا محدودیت‌هایی را در مرز‌های خود اعمال کرده و مقرر است تا آبان سال آینده نیز رویه کنترل و مقابله با کرونا در این کشور تداوم پیدا کند.

تلاش برای تدوین تفاهم نامه تجارت مرزی با ترکمنستان

حسن الفت به مجموعه‌ای از تلاش‌هایی اشاره کرد که بر تعاملات تجاری و دیپلماتیک استوار هستند و بیان کرد: در ارتباط با ترکمنستان اقدامات متعددی از جمله تهاتر و انعقاد تفاهم نامه تجارت مرزی را پیش بردیم و موافقت نامه‌ای نیز به منظور بهبود تجارت مرزی منعقد کردیم که مقرر است نشست نهایی آن هفته سوم بهمن ماه با ترکمنستانی‌ها برگزار شود.
بیشتر بخوانید

ترکمنستان، راه ورود به کشورهای اوراسیا برای ما است

وی تصریح کرد: در حوزه تجارت با ترکمنستان در ۵ سال اخیرهر بار شرایط و رویکرد‌هایی منفی‌تر را شاهد بودیم و در یک سال اخیر نیز شرایط به مراتب دشوارتر شده است. این در حالی است که ترکمنستان بعد از عراق و افغانستان سومین بازار صادراتی ایران به شمار می‌آمد و مسیر دسترسی کشورمان به آسیای میانه بود.

مدیرکل دفتر اروپا و امریکا سازمان توسعه تجارت، اشاره‌ای نیز به تغییر سیاست گذاری‌ها و برنامه ریزی‌های کلان در کشور ترکمنستان داشت و تاکید کرد: رویکرد اساسی در این کشور سمت تولید، اشتغال زایی و کارآفرینی در تغییر است و ترکمنستان را نمی‌توان همان کشوری تلقی کرد که قریب به یک دهه پیش می‌شناختیم. از این منظر سیاست‌های تجاری و تعاملات اقتصادی ما نیز باید با این کشور همسایه ارتقا یابد و از بحث صادرات منبع محور و مبتنی بر کشاورزی به سمت و سوی صنعت و تولید مشترک حرکت کنیم.

الفت اظهار کرد: تعریف یک پازل خوب و جامع از همکاری‌های اقتصادی می‌تواند بخشی از مشکلات دیگر به ویژه سخت گیری‌ها در حوزه حمل و نقل و ترانزیت را سمت و سوی تسهیل گری هدایت کند.

وی افزود: کشور ما در عرصه تکنولوژی‌های نو دارای توانمندی‌های مطلوبی است و همین عرصه می‌تواند بخشی از مجموعه‌ای از همکاری‌های جدید باشد. چه خوب است که شرکت‌های دانش بنیان و استارتاپ‌های ما در این زمینه ورود کنند و بازار‌هایی همچون ترکمنستان را جدی بگیرند.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

هیتر رستورانی گوشی طرح هیتر گلخانه Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز