امروز : سه شنبه ۰۱ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

گنبدی طلایه‌دار خط مقدم جنگ اقتصادی آرامش بازار گنبدکاووس با فداکاری بازاریان 300x201 - بازاریان گنبدی طلایه‌دار خط مقدم جنگ اقتصادی/ آرامش بازار گنبدکاووس با فداکاری بازاریانگنبد کاووس– ترکمن نیوز- بازاریان شهرستان گنبدکاووس در عین مشکلات عدیده اقتصادی و موانع متعدد فعالیت سالم در بازار با قدرت و همت در کنار مردم و مسئولان برای خنثی کردن توطئه اقتصادی دشمن در صحنه حاضر و آماده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن های ایران، در روزها و هفته‌های اخیر بیش از هر چیز نوسانات و تکانه‌های شدید اقتصادی کشور با محوریت نوسانات ارزی و فلزات گران‌بها در صدر اخبار رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفته و موجی از التهاب در بازار و فضای اقتصادی کشور سایه افکنده که بدون تردید برای یافتن علت‌های آن باید به بسیاری از موضوعات از جمله بی‌تدبیری‌های اقتصادی، عدم توجه به درون و عدم استحکام‌بخشی به بنیان‌های اقتصادی در درون کشور اشاره کرد.

اما در شرایطی که التهاب در بازار و فضای اقتصادی بیش از همه فشارهای خود را متوجه مردم و سفره آنها کرده است، بازاریان شهرستان گنبدکاووس در عین گلایه‌مندی‌های بسیار از مسئولان و مدیران اقتصادی کشور صادقانه در کنار مردم ایستاده و به جای سوءاستفاده از شرایط برای سودآوری بیشتر با فشار بر مردم در تلاش هستند تا با اصلاح رویه و انحرافات اقتصادی به کمک دولت و دستگاه‌های نظارتی نگرانی‌های مردم را در حوزه تامین کالاهای آنان رفع کنند.

فعال اقتصادی و بازاری گنبدکاووس با اشاره به اینکه امروز کارخانه‌های تهران کرایه بار را از قیمت اجناس جدا کرده و بر قیمت کالا افزوده‌اند، گفت: بسیاری از کارخانه‌ها و واردکنندگان به ما در ازای خرید فاکتور نمی‌دهند و ما را مجبور به خرید با قیمت‌های غیرمنطقی می‌کنند که گاهی بیش از قیمت درج شده بر روی کالا نیز هست.

* خود را جدای از بدنه مردم نمی دانیم

عبدالغفار آق‌آتابای با بیان اینکه امروز برای جلوگیری از کم شدن و نایاب شدن اجناس در شهرستان باید مجوز فروش بالاتر از قیمت درج شده بر روی کالا به ما داده شود، اضافه کرد: به طور مثال شکری که بر روی جلد بسته‌بندی آن قیمتی معادل 2 هزار و 800 تومان درج شده به ما حدود 3 هزار و 100 فروخته می شود که با کرایه باز حدود 3 هزار و 150 تومان برای ما تمام می شود و ما مجبور هستیم حداقل آن را 3 هزار و 200 بفروشیم تا حداقل سود را کنیم نه سوءاستفاده و نه گرانفروشی.

وی با تاکید بر اینکه اگر ما این جنس را با این قیمت یعنی 400 تومان بالاتر از قیمت درج شده بفروشیم با برخوردهای تعزیرات و نهادهای نظارتی مواجه می‌شویم، ادامه داد: به همین دلیل ترجیح می‌دهیم این جنس را از تهران به شهرستان نیاوریم و به این ترتیب بازار دچار کمبود می‌شود که چاره این کار برخورد با مبادی فروش در تهران و جلوگیری از بالا بردن کاذب قیمت‌هاست.

این فعال اقتصادی بر وفاداری خود به مردم و درک وضعیت معیشتی آنها تاکید کرد و گفت: باور کنید به هیچ عنوان در چنین شرایطی بازاریان خود را جدای از بدنه مردم نمی‌دانند و تردید نکنید که آرامش بازار بیش از مردم به خود بازاریان سود خواهد رساند.

فروشنده برنج و فعال اقتصادی گنبدکاووس با اشاره به اینکه امروز مشکل بازار کمبود عرضه است، گفت: در حال حاضر وارد کنندگان و کارخانه‌های بزرگ کشور و حتی صادرکنندگان خارجی درخواست پول قبل از خرید می‌کنند در حالی که در بازار ما مشتری اجناس را به صورت مدت‌دار از ما می‌خرد و عملا پول بازاریان باید چند ماه خواب داشته باشد که ضرر بزرگی برای آنهاست.

سعید بهرامی تحمیل اجناس غیر از سفارش به خریداران شهرستانی از سوی کارخانجات تهران یکی از موضوعات آسیب زننده دیگر دانست و تاکید کرد: امروز بسیاری از کارخانه‌ها در کنار سفارش ما چند جنس تحمیلی نیز به ما می‌فروشند که ما مجبوریم با وجود نداشتن مشتری و قیمت بالای آن اجناس برای آنکه جنس مد نظرمان را دریافت کنیم آن جنس را نیز بخریم.

* به خدا قسم احتکار نمی‌کنیم

وی با اشاره به اینکه به خدا قسم ما بازاریان احتکار نمی کنیم، تصریح کرد: به خدا ما فقط می‌خواهیم اجناس در بازار باشد و برای اینکار باید زیر بار همه فشارهای کارخانجات بزرگ تهران برویم پس حداقل ما را درک کرده و بگذارند همان سه درصد سود منطقی خودمان را با وجود خواب پول بگیریم تا بازار به تعطیلی نرود.

فعال اقتصادی و بازاری گنبدکاووس با اشاره به اینکه مشکلات بازار از تغییر قیمت دلار دولتی به یک‌باره از 3 هزار و 800 تومان به 4 هزار و 200 و بعد 4 هزار و 400 تومان آغاز شد، افزود: درست چند دقیقه بعد از اعلام این سیاست غلط همه تولیدات که در گلوگاه اقتصادی کشور موثر هستند با 30 درصد افزایش قیمت روبه‌رو شدند.

محمد پرتوی ما با برخی از نهادهای مردمی در تلاش هستیم تا برای حفط آبروی بازار و بازاریان متخلفات اقتصادی واقعی و محتکران را به مردم معرفی کنیم، خاطرنشان کرد: انحرافات ارزی در شهرستان در حال رصد توسط خود بازاریان و برخی نهادهای اقتصادی مردمی است که گزارش آن به مسوولان مربوطه داده می‌شود.

وی با انتقاد از برخی بی‌خیالی‌ها در میان مسئولان و مدیران اقتصادی و سیاسی کشور، اظهار کرد: خواهش ما از دولت این است که ارزاق اصلی و حیاتی مردم را دریابند زیرا برخی مردم واقعا توان خرید ارزاق اصلی و اولیه زندگی و خوراک روزمره را نیز با وضعیت اخیر نخواهند داشت.

* در جنگ اقتصادی با دشمن در کنار مردم و مسوولان هستیم

این فعال اقتصادی گنبدکاووس با اشاره به اینکه چرا بعد از تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر حمایت از کالاهای داخلی هیچ اقدامی در شهرستان گنبدکاووس نشد، اضافه کرد: طبیعی است وقتی بازار را رها کنیم به دلیل عدم توان کنترل و مشخص نبودن قیمت‌های اجناس خارجی تمایل فروشندگان برای سود بیشتر استفاده از اجناس خارجی در فروشگاه‌هاست.

پرتوی با بیان اینکه مگر می‌شود در کشوری که «ریگی تروریست» را از آسمان گرفته و به زمین می‌آوریم نتوانیم قیمت‌ها را کنترل کنیم، خاطرنشان کرد: باید به صراحت و شجاعت با اخلالگران وضعیت اقتصادی کشور برخورد شود و به مردم از پشت پرده این اتفاقات اطلاعات شفافی داده شود.

وی با تاکید بر اینکه ما در هیچ شرایطی کشور و مسئولان را در مشکلات تنها نخواهیم گذاشت، افزود: تردیدی نداشته باشید که همانگونه که در جنگ تحمیلی این بازار بود که بخش عمده‌ای از درآمد خود را برای حفظ استقلال کشور به جبهه‌ها تزریق می‌کرد امروز نیز در جنگ اقتصادی با دشمن در خط مقدم با دشمنان خواهد جنگید.

رئیس اداره تعزیرات حکومتی گنبدکاووس با اشاره به اینکه دولت برای کنترل وضعیت نابه سامان بازار و شیطنت‌های برخی در این فضا ستادی با عنوان ستاد تشدید مبارزه با احتکار و اختفا تشکیل داده است، اظهار کرد: در این ستاد برخی کالاها به عنوان کالای هدف مشخص شده‌اند که با نظارت دقیق و بسیار پرحجمی با احتکار و اختفای آن برخورد خواهد شد.

* فرق بین گرانی و گرانفروشی را می‌دانیم/ از بازاریان فعال حمایت می‌کنیم

محمدرضا دنکوب با بیان اینکه ما فرق گرانی با گران‌فروشی را می‌دانیم، افزود: کسبه و بازاریان منصف و اخلاق‌مدار به هیچ عنوان نگران نظارت‌ها و برخوردها نباشند زیرا ما وضعیت بازار را می‌دانیم و با گران‌فروشی نه گرانی برخورد قاطع می‌کنیم و امنیت اقتصادی بازار را برای همه بازاریان مردمی و همیشه در صحنه همچون همیشه حفظ خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه امروز نظارت بر بازار در سطح کلان کشور دچار مشکل بوده که عواقب آن به استان‌ها و شهرستان‌ها نیز کشیده شده است، خاطرنشان کرد: ما در اداره تعزیرات حکومتی وظیفه‌مان برخورد با تخلفات است اما با توجه به حساسیت شرایط در بخش نظارت نیز به همکارانمان در ادارات و نهادهای مسوول کمک می‌کنیم.

رئیس اداره تعزیرات حکومتی گنبدکاووس با اشاره به اینکه واردکنندگان و فروشندگان عمده اجناس برای دپو کردن اجناس وارد شده و یا انتقالی از تهران به گنبدکاووس نگران نباشند، گفت: درصورتی که درب مغازه‌ها باز و فروش به مردم در جریان باشد هر میزان دپو شدن جنس در مغازه فاقد مشکل است زیرا در معرض فروش به مردم قرار گرفته است.

دنکوب با بیان اینکه تشخیص احتکار با ماست و فعالان بازار نگران این موضوع نباشند، ادامه داد: ما فرق احتکار را با تنظیم بازار و پر کردن بازار از اجناس می‌دانیم و قطعا با کسانی برخورد می‌کنیم که قصد سوءاستفاده از شرایط فعلی و واردکردن فشار به مردم را داشته باشند.

* برخورد با احتکار کنندگان اولویت دستگاه‌های نظارتی و اجرایی است

معاون استاندار و فرماندار ویژه گنبدکاووس با اشاره به اینکه جلسه ستاد تنظیم بازار در شهرستان به صورت مرتب و هر هفته با حضور مدیران و مسئولان ارشد برگزار می‌شود، افزود: به صورت شبانه‌روزی بازار و اتفاقات آن را رصد می‌کنیم و تمام تلاشمان را برای رفع مشکلات مردم به کار بسته‌ایم.

عبدالقدیر کریمی با بیان اینکه شفافیت و اطلاع‌رسانی دقیق به مردم درباره اقدامات علیه تخلفات اقتصادی باید با جدیت در شهرستان دنبال شود، خاطرنشان کرد: نظارت بر بازار و برخورد جدی و سریع با احتکار کنندگان یکی از اولویت‌های همه مسئولان شهرستان گنبدکاووس است.

وی با تاکید بر اینکه متخلفان اقتصادی باید این پیام را از دستگاههای نظارتی دریافت کنند که به صورت مستمر مشمول رصد آنها هستند، تصریح کرد: تمام تلاش خود را به کار بسته‌ایم تا در این شرایط سخت مردم کمترین فشار را متحمل شده و به سرعت مشکلات کشور مرتفع شود.

* هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی نداریم

معاون استاندار و فرماندار ویژه گنبدکاووس با اشاره به اینکه مردم مطمئن باشند در حوزه کالاهای اساسی هیچ کمبودی در شهرستان وجود ندارد، گفت: به کمک بازاریان عزیز شهرستان همه اقلام را در شرایطی مطلوب و با قیمتی مناسب در اختیار مردم قرار می‌دهیم و پاسخ صبوری و اعتماد مردم را به لطف لهی به بهترین نحو ممکن خواهیم داد.

کریمی با تاکید بر اینکه مردم باید احساس کنند که مدیران به دنبال رفع مشکلات آنها هستند، افزود: گزارش اقدامات دستگاههای اجرایی و نظارتی در روزهای اخیر به صورت مرتب به رسانه‌ها و افکار عمومی ارائه می‌شود تا مردم بدانند در این شرایط حساس مدیران با تمام قوا مشغول خدمتگزاری به مردم هستند.

وی با اشاره به اینکه بازاریان همواره از ابتدای انقلاب تاکنون همراه و پشتیبان انقلاب و نظام بوده اند، گفت: به لطف خدا در این روزهای سخت نیز همه بازاریان عزیز گنبدی با درک صحیحی از شرایط با فداکاری و از خودگذشتگی به کمک دولت آمده‌اند تا بتوانیم بر شیطنت عده‌ای معدود با هدف سوءاستفاده از شرایط غلبه کنیم.

به هر تقدیر به نظر می‌رسد در شرایط حساس و تاریخی فعلی که دشمنان در صدد التهاب‌آفرینی و ایجاد شکاف میان بدنه مردم، بازاریان و حاکمیت هستند بهترین اقدام حمایت متقابل دولت و بازار از یکدیگر و برخورد جدی با متخلفان و محتکرانی است که سعی دارند دامان پاک بازاریان را به شیطنت‌های مزدورانه خود آلوده کنند.

گردآوری: گروه خبری ترکمن نیوز

https://t.me/ITNAnews

منبع: farsnews.com

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز