امروز : یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۳۹,۸۷۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    61502

  • /
  • تاریخ :

    ۲۵ شهریور ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

04172 300x198 - این سه فرهنگ حذف شدنی نیستندتورکمن نیوز: فرهنگها دیر پا هستند. دیر بوجود می آیند و دیر هم از بین می روند. یا کج دار و مریز به حیات خود ادامه می دهند. فرهنگها را می شود در یک فرآیند بلند مدت با کارهای عمیق فرهنگی و اقناعی اصلاح و بروز کرد اما نابودیش کار عبث و نشدنی است. چون با عکس العمل حاملان و حامیان آن فرهنگها روبرو خواهند شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ در ایران کنونی سه فرهنگ ایران قبل از اسلام و فرهنگ اسلامی و فرهنگ غربی در امور روز مره ی مردم حضور دارند. هر کدام هم در جای خود گره هایی را می گشایند. قبل از انقلاب تلاش رژیم پهلوی این بود که فرهنگ اسلامی را کم رنگ وبه جای آن فرهنگ ایران باستان را زنده نگه دارد و به آن بال و پر بیشتری بدهد.مثال بارز آن حذف تاریخ هجری و جایگزینی آن با تاریخ ۲۵۰۰ ساله ی شاهنشاهی بود که با عکس العمل روحانیون و دینداران روبرو شد. بعضیها معتقدند این ضدیت غیر ضروری و غیر منطقی سبب شد آتش انقلاب اسلامی زودتر روشن شود.

حالا هم دارد عکس آن اتفاق می افتد و فرهنگ غرب و ایران نادیده گرفته شده و تنها فرهنگ اسلامی باقی بماند. این تلاشها هم با عکس العمل مردم روبرو شده و شکست آن قطعی است. تنها شکافها و تضادهای فرهنگی راعمیقتر و وسیعتر خواهد کرد. نه تنها به سود کشور نیست بلکه با خنثی شدن نیروهای دو فرهنگ دیگر توان کشور برای سازندگی و آبادانی کاهش خواهد یافت. فرهنگ ایران باستان ریشه در اعماق خاک ایران دارد. مراسمهایی مانند عید نوروز و سیزده بدر و چهارشنبه سوری و … حذف شدنی نیستند و هیچگونه ضرری هم به دین و اعتقاذات مردم ندارد.

فرهنگ غرب هم با اختراعات و اکتشافات و علم و صنعت و تکنولوژی و فناوری حضور خود را به اثبات رسانده است. نادیده گرفتن آن جز ضرر و خسران نتیجه ای نخواهد داشت. اثبات فرهنگ خود هیچ نیازی به حذف سایر فرهنگها ندارد. اگر فرهنگی برتر و کارآمدتر و تولیدات غنی تر و تازه تر و با کیفیت تری داشته باشد بقای خود را تضمین خواهد کرد. در غیر این صورت فرهنگ برتر آنرا خواهد بلعید و در درون خود هضم خواهد کرد. باید تلاش کنیم هر سه فرهنگ در کنار یکدیگر به حیات مسالمت آمیز خود ادامه دهند و دوستی و گفتگوی فرهنگها همیشه ادامه داشته باشد.

دشمنی و نفرت پراکنی و دشنام دهی و ناسزا گویی به فرهنگهای دیگردر هیچ جای دنیا راه به جایی نبرده است در ایران هم راه به جایی نخواهد برد. بهتر است به جای حذف در فکر تعامل و تبادل باشیم. دوستی هزار بار بهتر از دشمنی جواب خواهد داد. به جای خار، گل به دیگران تقدیم کنیم چون از محبت خارها گل می شود.

✍️ امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز