امروز : جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱

|

دمای هوای شهر

ایران آسیای میانه 300x169 - ایران نقطه امن مبادلات تجاری و حمل و نقل در منطقه CIS و آسیای میانه استترکمن نیوز: استاندار گلستان گفت: ایران و استان گلستان به دلیل فراهم‌شدن زیرساخت های کافی، نقطه امن مبادلات تجاری و حمل و نقل در منطقه CIS و آسیای میانه است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  علی‌محمد زنگانه در جلسه جمع‌بندی مذاکرات هیات تجاری، اقتصادی جمهوری تاتارستان در گرگان، اظهار داشت: مذاکرات نشان می‌دهد مباحث حمل و نقل، توسعه حمل و نقل دریایی و ریلی یا همان کریدور شمال به جنوب مورد نظر و تاکید دو طرف قرار دارد.

وی ادامه داد: بعد از شرایط و اتفاقات منطقه، غرب خزر شرایط متفاوتی را برای حمل و نقل، واردات و صادرات ایجاد کرده و کشورهای منطقه باید با همکاری همدیگر مسیرهای ایمن و مطمئن را در شرایط مختلف ایجاد کنند.

استاندار گلستان خاطرنشان کرد: مسیر دریای خزر و ایران یکی از بهترین راه‌های مبادله کالا و حمل و نقل است که می‌تواند شرایط تجارت و اقتصاد را در منطقه آسیای میانه و کشورهای «سی آی اس» متحول کند.

زنگانه گفت: یکی از مزیت‌های رقابتی و برتر تاتارستان و گلستان ظرفیت‌های کشاورزی است و اقدامات مشترک می‌تواند در توسعه کشاورزی دوطرف موثر باشد.

وی اضافه کرد: در موضوع کشاورزی و شیلات ظرفیت گلستان کم نظیر است و توانمندی گلستان در این عرصه بسیار بالا است.

استاندار گلستان تصریح کرد: در این استان مقرر است 94 هزار مسکن برای مردم ساخته شود و در همکاری مشترک صنعت ساختمان و استفاده از توانمندی‌های دوطرف در حوزه مواد اولیه و ساخت ساختمان می‌توانیم همکاری مشترک را داشته باشیم.

زنگانه گفت: در بخش گردشگری گلستان و جمهوری تاتارستان از ظرفیت‌های بی نظیری برخوردار هستند و به طور قطع ظرفیت‌های گلستان که هشت اقلیم را در خود دارد می‌تواند مورد استقبال گردشگران تاتارستانی قرار گیرد.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر با توجه به ظرفیت‌های تاتارستان می‌توانیم اقدامات گردشگری متفاوتی را به صورت مشترک رقم بزنیم.

استاندار گلستان تصریح کرد: موضوع گردشگری سلامت یکی از حوزه‌هایی است که این استان دارای ظرفیت‌های فراوانی است و در کنار این موضوع می‌توانیم در بخش‌های داروسازی، درمان و مباحث بهداشتی همکاری‌های خوبی را شاهد باشیم.

زنگانه گفت: با توجه به توسعه تاتارستان در صنایع پتروشیمی و صنعت نفت و از سوی دیگر برنامه گلستان در توسعه پتروشیمی و اقدامات حوزه نفت و گاز می‌توانیم همکاری مشترک خوبی را شاهد باشیم.

وی اضافه کرد: اجرای طرح‌های صنعتی با مشارکت بخش خصوصی می‌تواند یکی از محورهای مشترک همکاری گلستان و جمهوری تاتارستان باشد..

زنگانه گفت: با توجه به حجم مبادلات تجاری بین ایران و تاتارستان، هدف‌گذاری تاتارستان برای افزایش سه برابری این مبادلات با توجه به ظرفیت‌های موجود تا پایان سال میلادی هدف‌گذاری مناسب و خوبی است.

وی اضافه کرد: تقاضای ما بر این است که متون تفاهمنامه هرچه سریعتر آماده و پس از سیر مراحل قانونی، با توجه به تفویض اختیار سوی رئیس جمهور به استانداری گلستان بتوانیم هرچه سریعتر آن را با حضور رئیس جمهوری تاتارستان امضاء کنیم.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز