امروز : سه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۲۱,۸۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

gazit 26m 300x200 - ایران برای سوآپ گاز ترکمنستان اعلام آمادگی کرداخبار بین الملل-ایتنانیوز-  مدیر عامل شرکت ملی گاز در مراسم افتتاح و بهره‌برداری رسمی از تأسیسات تقویت فشار گاز فراشبند ١٠ گفت: ترکمنستان در سخت‌ترین شرایط، شیر گاز صادراتی خود را به روی ایران بست. ٣ بار دیگر در سال‌های قبل از آن نیز این اقدام را با هدف اعمال فشار به ایران و برآورده کردن خواست خود انجام داده بود. اما زیاده‌خواهی ترکمن‌ها با تدبیر دولت در سال ٩۵ بی‌نتیجه ماند و الان به استقلال و بی‌نیازی از گاز آنها رسیده‌ایم و در مذاکرات با مقامات ترکمن گفته‌ایم برای کمک به اقتصاد کوچک این کشور حاضریم گاز آنها را به بازار هدفشان سوآپ کنیم. البته با حفظ منافع ایران و به بازارهایی که متعلق به کشور نباشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اخبار ترکمن،  به نقل «ایران»، حمیدرضا عراقی این اتفاق را نماد اقتدار ایران دانست که با توانمندی به دست آمده و توضیح داد: این توانمندی یک اتفاق نبود؛ بلکه با برنامه‌ریزی و کار و تلاش میسر شد. عراقی با اشاره به اینکه در ۴ سال دولت یازدهم گره‌های بسیاری از صنعت گاز گشوده شد گفت: سال‌های ٩٢ و ٩٣ سال‌هایی بحرانی برای صنعت گاز بود که با مدیریت مصرف سپری شد. برای حل بحران از ابتدای دولت تدبیر و امید تولید گاز از پارس جنوبی افزایش یافت و به دو برابر رسید. کیلومترها خط انتقال و چندین ایستگاه‌ تقویت فشار ایجاد شد. به کمک این تدابیر توانستیم امنیت و پایداری شبکه گاز را در کشور تضمین کنیم. در این ۴ سال حتی به بیش از ٩ هزار روستا از ٢٩ هزار روستای کشور گاز‌رسانی شد. مدیرعامل شرکت ملی گاز با دعوت مردم به هوشیاری ادامه داد: تدبیر دولت فقط به همین موارد ختم نمی‌شود. روند مذاکرات هسته‌ای و موفقیت دولت در آن حتی از اتفاقات افتاده در صنعت گاز نیز بزرگتر است. مردم هوشیار باشند که برجام خیانت دولت به ملت نبود. گواه این موضوع مخالفت‌های امریکا با برجام است.
روشن شدن مشعل صادرات گاز به بصره از هفته آینده
مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به اینکه پروژه‌های خطوط دهم، هشتم و ششم به بهره‌برداری رسیده یا بزودی به بهره‌برداری می‌رسد، گفت: بر همین اساس از هفته آینده مشعل گاز در مرز شلمچه در مرز ایران و عراق، برای صادرات گاز به بصره روشن می‌شود تا به این کشور اعلام آمادگی برای صادرات کنیم. در حال حاضر پروژه گاز‌رسانی به ۵ هزار روستا نیز در حال انجام است که به گفته عراقی دهه فجر امسال تا آخر سال گازرسانی بیش از ٣ هزار روستا به بهره‌برداری می‌رسد. او افزود: تا دو سال آینده پرونده گاز‌رسانی به روستاهای کشور بسته می‌شود.
سرانجام شکایت گازی از ترکمنستان
مدیرعامل شرکت ملی گاز در خصوص آخرین وضعیت شکایت گازی ایران از ترکمنستان به خاطر قطع گاز صادراتی گفت: در مراحل قانونی قبل از دادگاه و داوری قرار داریم. باید ۶ ماه مذاکره و سپس حل دعوا را به دادگاه بسپاریم. الان هنوز ۶ ماه تمام نشده و در حال مذاکره‌ایم. هفته گذشته مذاکراتی انجام دادیم که من روند مذاکره را قابل قبول دیده‌ام و امیدواریم که قبل از آنکه نیاز به داوری دادگاه باشد اختلافات را حل کنیم.
گفتنی است با بهره‌برداری از تأسیسات تقویت فشار گاز فراشبند ۱۰ با عبور گاز از کمپرسورها منجر به افزایش حداقل ۴۰ میلیون متر مکعبی گاز تولیدی پارس جنوبی و پالایشگاه کنگان و همچنین فشار‌افزایی و انتقال به تأسیسات بعدی خواهد شد. این مهم نقش به سزایی در تقویت فشار گاز مناطق شمالی کشور خواهد داشت.

گردآوری:گروه خبر ایتنانیوز

https://telegram.me/ITNANews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز