امروز : جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۴,۲۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    70694

  • /
  • تاریخ :

    ۱۳ اسفند ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

فضای مجازی 300x226 - اگر فضای مجازی نبود کرونا چه می کرد؟تورکمن نیوز:  تا حالا مسئولان تمام هم و غمشان این بود که فضای مجازی را تا آنجا که بتوانند محدود بکنند و مردم دسترسی آسان به آن نداشته باشند. این مهم را خدمتی خطیر و بزرگ برای مردم ارزیابی می کردند تا سلامت جسمی و روحی مردم حفظ شود و خطراتی که فضای مجازی برای آنان به ارمغان می آورد در امان باشند. برای آن بودجه مخصوص در نظر می گرفتند و سازمانهای عریض و طویل دولتی درست می کردند تا این امر مهم مغفول نماند. گفته می شود جمعیت ایران در حال حاضر به ۸۴ میلیون نفر رسیده است و حدود نصف جمعیت ایران در فضای مجازی تلگرام حضور دارند و با هم پیام رد و بدل می کنند.

حال سئوال اساسی این است که دولت و مسئولان در فیلترینگ تلگرام موفق می شدند و مردم در بی خبری بسر می بردند؛ بلای کرونا چه بر سر مردم بی خبراز همه جا نمی آورد؟ ابعاد فاجعه به کجاها نمی رسید؟ الان بیشترین خدمت را برای مردم همین پیام رسان تلگرام انجام می دهد ومردم آگاهی را ازآنجاها کسب می کنند. حالا با راست و دروغ بودنش کاری نداریم. چون مردم به این رسانه اعتماد پیدا کرده اند و پنهان کاری مختلف مسئولان در مراحل اولیه ی اطلاع رسانی نیزبه این امر کمک کرده است تا اعتماد مردم به آن بیشتر شود. حالا این رسانه و رسانه های مشابه دیگر به دولت و ملت در راستای حل مشکل کرونا کمک کرده است بهتر نیست مسئولان از درِ آشتی درآیند و راه اصلاح را در پیش بگیرند تا مردم راحت و بدون سانسور به این رسانه ی محبوب و فراگیر دسترسی راحت و ارزان و با سرعت مناسب داشته باشند.

آشتی با مردم در یک زمینه می تواند پیامدهای بسیار دلگرم کننده و اعتماد آفرین در سایر زمینه ها هم داشته باشد. بهتر نیست آشتی از یک جایی شروع شود؟ جامعه شناسان معتقدند سرمایه اجتماعی که همانا اعتماد متقابل دولت و ملت باشد در پایینترین حد خود قرار دارد. اگر این روند بدون اصلاح و تغییرات مناسب ادامه یابد شاید تمام پلهای بین دولت و ملت خراب شود و چیزی برای ارتباط متقابل باقی نماند و عقربه ی سرمایه ی اجتماعی به صفر نزدیکتر شود.رسانه ی ملی هم به گفته کارشناسان ارتباطات در جلب اعتماد اکثریت مردم چندان موفق نبوده است. آیا نباید این خلاء به نحوی باید پر شود؟.

گاهی اوقات اتفاقاتی می افتد مانند شهادت سردار سلیمانی که همبستگی ملی را تقویت می کند ولی به دنبال آن رفتارهایی در پیش گرفته نمی شود که این همبستگی ملی را در راستای تامین منافع ملی گسترش دهد. تا مردم یک ماه بعد در یک انتخابات سراسری به صورت با شکوه شرکت کنند و خواسته ای خود را محقق کنند. آیا بهتر نیست حداقل در زمینه ی فضای مجازی گشایشی حاصل شود و فیلترینگها برداشته شود.؟

 

270d - اگر فضای مجازی نبود کرونا چه می کرد؟امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :
برچسب ها :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز