امروز : یکشنبه ۰۲ آبان ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۶,۰۳۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    68765

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    20:08 | ۰۹ بهمن ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

نیروگاه خورشیدی ترکمن نیوز 4 150x150 - اولین و بزرگترین نیروگاه خورشیدی خانگی شمال و شرق گلستان راه اندازی شد+عکسترکمن نیوز: دانشمند ترکمن ایرانی، از تأسیس و راه اندازی اولین نیروگاه خورشیدی خانگی متصل به شبکه برق شهری گنبدکاووس خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  امید کوکبی در گفت و گو با خبرنگار ترکمن نیوز با اشاره به شعار سال ۱۳۹۸ “تولید و رونق اقتصادی” اظهار داشت: در نگاه اول شاید سرمایه گذاری برای راه اندازی نیروگاه خورشیدی برای منازل مسکونی و یا گارگاه های تولیدی به صرفه نباشد، اما با اتصال به شبکه برق و فروش توان تولیدی آن به شرکت برق سرمایه گذاری خوبی محسوب می‌شود.

نیروگاه خورشیدی ترکمن نیوز 6 300x201 - اولین و بزرگترین نیروگاه خورشیدی خانگی شمال و شرق گلستان راه اندازی شد+عکس

وی افزود: با مطالعات و بررسی که در خصوص سرمایه گذاری تولید و فروش برق داشتیم با همکاری و مشاوره خانوادگی تصمیم به راه اندازی سامانه خورشیدی نمودیم و مادرم “صفربی بی حق نظری” اولین سرمایه گذار و مالک اولین نیروگاه خورشیدی خانگی متصل به شبکه برق گنبدکاووس است که در شمال و شرق استان گلستان به بهره برداری رسیده و در حال حاضر بزرگترین نیروگاه خورشیدی متصل به شبکه برق استان می‌باشد.

دکتر کوکبی تاکید کرد: یونس کوکبی و دکتر الیاس کوکبی برادرانم به عنوان مشاورین نصب و راه اندازی این نیروگاه در کنارم همکاری داشتند و خودم نیز به عنوان طراح با سرمایه گذاری مادرمان اولین نیروگاه سیستم خورشیدی را توانستیم به بهره برداری برسانیم.

نیروگاه خورشیدی ترکمن نیوز 7 150x150 - اولین و بزرگترین نیروگاه خورشیدی خانگی شمال و شرق گلستان راه اندازی شد+عکسمدیر عامل شرکت نوبت فناوران فردا نیز در گفت و گو با خبرنگار ترکمن نیوز در خصوص مشخصات اقتصادی این طرح افزود: بکارگیری بهترین تجهیزات الکترونیکی نیروگاه خورشیدی، با طراحی و نصب و راه اندازی کامل این پروژه بالغ بر ۹۵۰ میلیون ریال سرمایه در برداشته است.

یونس کوکبی در ادامه گفت: این پروژه با قرارداد خرید تضمینی سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا) به مدت بیست سال با قیمت پایه ۱۰هزار و ۴۰۰ ریال به ازای هر کیلووات ساعت مطابق تبصره ۲ بند ۱ مصوبه ۹۵/۱۴۲۷۳/۳۰/۱۰۰ مورخ ۹۵/۲/۱۹ وزارت نیرو بسته شده است.
وی تصریح کرد: این نرخ پایه بر اساس ضریب موضوع ماده ۳ آیین‌نامه اجرایی ماده ۶۱ قانون اصلاح الگوی مصرف انرژی مصوب هیات وزیران تعدیل می‌شود.

یونس کوکبی با اشاره به زود بازده بودن این سرمایه گذاری افزود: براساس مشوق های دولتی و خرید تضمینی استفاده از پنل‌های تولید داخل با حدود ۱۵ درصد ضریب تجهیزات بومی و ضریب تعدیل اصلاح الگو، سرمایه اولیه بین ۳ تا ۳.۵ سال به سرمایه‌گذار باز خواهد گشت. مبلغ فروش برق به ساتبا، از عوارض پرداختی مشترکین تامین می‌شود.

بر اساس گزارش ترکمن‌نیوز: دولت تا بیست سال برق تولیدکنندگان را با این قیمت می‌خرد و در عین حال هر ساله با لحاظ نرخ تورم سالانه، این قیمت افزایش یافته و ارزش پولی سرمایه‌گذار در درازمدت حفظ می‌شود. اما سرمایه‌گذاری اولیه برای تولید انرژی خورشیدی نسبتاً زیاد است، ولی با توجه به اینکه عمر پنل خورشیدی و در کل عمر سیستم خورشیدی طولانی است (پنل خورشیدی در حدود ۲۵ سال) در دراز مدت یک سرمایه‌گذاری خوب محسوب می‌شود.

نیروگاه خورشیدی ترکمن نیوز 8 150x150 - اولین و بزرگترین نیروگاه خورشیدی خانگی شمال و شرق گلستان راه اندازی شد+عکسمدیر عامل شرکت شیمی صنعت امید یکی دیگر از مشاورین فنی پروژه نیروگاه خورشیدی خانم حق نظری نیز در مورد ویژگی‌های این طرح گفت: نیروگاه ۱۰ کیلوواتی شامل ۲۶ پنل ۳۷۵ واتی از نوع مونوکریستال است.
دکتر الیاس کوکبی تصریح کرد: پنل های خورشیدی به طور متوسط سالانه حدود ۲۰ هزار کیلووات ساعت برق مستقیم تولید می‌کنند که توسط اینوِرتر یا مبدل ۱۰ کیلووات به برق متناوب تبدیل می‌شود.
وی افزود: برق تولیدی پس از شمارش در کنتور خروجی، به شبکه برق کشور تزریق می‌شود.

دکتر کوکبی با اشاره به تاکید رهبری بر حمایت از تولید داخلی افزود: در این پروژه از پنل‌های ایرانی با فن آوری روز و تجهیزات برقی اتریشی استفاده شده است.
بر اساس این گزارش: نصب و اجرای این طرح توسط شرکت سپندار و با مدیریت مهندس سیدعمادی، حسن‌خانی و حیدری صورت گرفته است.

همچنین قرارداد پروژه و اتصال این طرح توسط مهندس عرب گلو رئیس اداره برق شهرستان گنبدکاووس و همکاری مهندس وهاب عطا مسئول میز انرژی های تجدیدپذیر شرکت توزیع برق انجام پذیرفته است.

گزارش از: یاشار نیازی
عضو خانه مطبوعات و روزنامه نگاران گلستان

امید کوکبی: متولد ۱۳۶۱ در شهر گنبدکاووس متولد شد. وی از دانشجویان رتبه برتر کنکور ایران است و در سال ۱۳۸۲ توسط مقام معظم رهبری به عنوان دانشجوی نخبه فیزیک تقدیر شد.
وی از برگزیدگان المپیاد و دانشجوی دکترای فیزیک اتمی با گرایش لیزر در دانشگاه آستین تگزاس به ادامه تحصیل پرداخت. وی در سال ۲۰۱۳ از طرف انجمن فیزیک آمریکا به جایزه آندره ساخاروف و درسال ۲۰۱۴ نیز از طرف انجمن پیشبرد علوم آمریکا  به عنوان برنده جایزه آزادی و مسئولیت پذیری علمی مفتخر شد.
امید هم اکنون با استفاده از تجارب علمی و دانش خود در کشور در مسیر تولید و رونق اقتصادی گام های پرافتخاری برداشته و راه اندازی پروژه های نیروگاه های خورشیدی در شهرستان گنبدکاووس و همچنین راه اندازی کارخانه تولیدی دانش بنیان در شهرک صنعتی این شهرستان از فعالیت های سازندگی او در مسیر اشتغال و رونق اقتصادی می باشد و همچنین با شرکت های تولیدی و اقتصادی زیادی در کشور به عنوان مشاور همکاری دارد.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز