امروز : دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۲۰۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر گنبدکاووس :

19° سانتی گراد

shenide TN 300x200 - اولین شنیده‌های انتخاباتی مجلس در حوزه غرب استان با تحلیلی بر رویدادهای گذشتهشنیده های انتخاباتی – ترکمن نیوز – فرآیند تبلیغات برای انتخابات مجلس شورای اسلامی، از زمان آغاز فعالیت کاندیداهای احتمالی و تا روز انتخابات فراز و فرودهای بسیاری به همراه دارد. روند این فعالیت ها به نحوی است که غالبا در شروع هر دوره چهارساله و پس از اعلام اسامی ثبت نام کنندگانی که مورد تایید صلاحیت قرار می گیرند، وارد مرحله تازه تری شده و همه چیز رنگ و بوی جدی به خود می گیرد. به عبارت بهتر می توان گفت که مدعیان نمایندگی مجلس در دور نهایی رقابت قرار می گیرند.

چند سالی است ستون شنیده های انتخاباتی طی ایام مربوط به آن، در کنار مطالب کارشناسی شده اندیشمندان سیاسی و اساتید برجسته که در چارچوب ارزیابی و تحلیل مسائل انتخابات منتشر می شود، جای ثابتی در مجموعه علاقمندی مخاطبان باز کرده است.

مطالبی که تحت عنوان «شنیده ها» منتشر می شود، همانطور که از نامش پیداست، بر اساس اخبار و شنیده هایی از نحوه فعالیت هر یک از کاندیداهای احتمالی تنظیم می گردد و هر چند که نمی توان با قاطعیت به مفاد آن استناد کرد؛ لیکن، دراین ستون سعی می شود مطالبی منتشر گردد که تا حد امکان به واقعیت نزدیک بوده و رضایت خوانندگان را به لحاظ موثق بودن اخبار و وقایع انتخاباتی جلب نماید.

بی تردید با ورود نامزدها به مراحل جدی تر رقابت، بر تحرکات تیم های انتخاباتی نیز افزوده خواهد شد. در حال حاضر با وجود آنکه مدت زیادی تا انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی مانده و انجام هرنوع فعالیت کاندیداهای احتمالی درشهرهایی مانند آق قلا و گنبد کاملا زود به نظر می رسد، با این حال، بندرترکمن با یدک کشیدن عنوان «انتخاباتی ترین شهر استان»، موتور انتخاباتی اش را ازمدت ها پیش روشن کرده و شنیده می شود، تنی چند از کاندیداهای ترکمن عزم خویش را برای ورود قوی به عرصه انتخابات سال ۹۸ جزم کرده اند.

تا یکی دو دوره پیش، شهرهای کردکوی و بندرگز نیز در زمره شهرهای آق قلا و گنبد قرار داشتند؛ ولی استارت زود هنگام فعالیت های انتخاباتی در بندرترکمن که در همه ادوار اتفاق می افتد، باعث شده است تا کاندیداهای احتمالی دیگر شهرهای آن حوزه نیز برای عقب نماندن ازقافله فعالیت ها، به انجام رایزنی ها و دیدارهای چهره به چهره رو آورند.

انتخابات مجلس شورای اسلامی درحوزه غرب استان، میدان فعالیت طرفدارانی است که به شدت خواهان به دست آوردن برگ برنده در روز تعیین شده هستند. برخی از کاندیداها از کمی قبل قدم هایی را نسبت به تعیین اعضای هسته اصلی دفاتر انتخاباتی خود برداشته و مشغول سرکشی به فعالان انتخاباتی دیده می شوند. بعضی دیگر با وجود آنکه ورود قطعی خود را مشروط به تصمیم گیری درآینده نزدیک می دانند، ولی از فضای فعل و انفعالات چندان به دور نیستند.

معدودی از تحلیل گران مسائل انتخاباتی، علی رغم گذشت سال ها از زمان برگزاری انتخابات دو دوره گذشته، کماکان ریشه یابی مسائل مربوط به آن را در دستور کار جلسات خود دارند. دوره ای که در آن چهار کاندیدای ترکمن در جمع تایید صلاحیت شدگان قرار گرفتند و با وجود انتظارات عموم، به هیچ راه حل مشترکی برای رسیدن به ائتلاف دست نیافته و صندلی مجلس را دو دستی تقدیم حریف کردند!

دردوره دهم، هرچند رقابت میان دو کاندیدای ترکمن منجر به راهیابی یکی از آنان به مرحله پایانی شد، اما حتی در آن مرحله نیز، همه چیز آن طور که انتظار می رفت اتفاق نیفتاد و پیش بینی ها منوط به اماها و اگرها گردید.

همانگونه که سخنرانان متبحر نشست های شبانه اجماع، در بیانات خود وعده داده بوند بودند رقیب نه تنها نتوانست چرخ های آهنی قطار موسوم به اجماع را پنجر نماید بلکه قطار سریع السیر خیالی پس از حرکت از ایستگاه بندرترکمن توقف کوتاهی درایستگاه بندرگز داشت تا مابقی هواداران سرا پا خوشحال، که از فرط خوشحالی یک جا بند نمی شدند را نیز سوار خود کند!

بی تردید نفس تشکیل گروه اجماع که توسط چند فعال تحصیلکرده و جوان صورت گرفت با هدف دستیابی به یک راهکار مشترک و فرار رو به جلو از وقایع انتخابات دهم فکر جالب و پسندیده ای بود، لیکن تنی چند از اعضای سخنران، در باطن قضیه آن چیزی نبودند که نشان می دادند و «منافع شخصی» مانند حباب هایی که سرِ بزنگاه روی آب ظاهر می شوند، ظرف مدت کوتاهی فتیله مشعل اختلافات را به بالا کشید.

آخرین نشست اجماع که می توانست حسن ختمامی برای تمامی نشست های آن باشد، هرگز تشکیل نشد؛ زیرا سخنرانان خادم ملت!، به جای مدیریت احساسات طرفداران عمدتا جوان دو کاندیدای شاخص ترکمن، خود باعث و بانی بروز اختلافاتِ بیشتر آن هم در فضای رقابت میدانی شده بودند و احیانا اگر فرصت کافی داشتند چه بسا کار به تنش فیزیکی می کشید تا ادامه کار با پادرمیانی گروه یاشولی های گنبدی ختم به خیر شود.

در بررسی کلی آنچه که گذشت، اعضای سخنران گروه اجماع حوزه انتخابیه غرب استان، چندان بی شباهت به بازیکنان تیم های پرطرفدار ورزشی نبودند. تیم هایی که وقتی تماشاگرانش به ورزشگاه می آیند یک بازی سراسر هیجانی با گل های فراوان را به معرض نمایش می گذارند اما وقتی که سکوهای ورزشگاه بین تماشاچیان دو تیم تقسیم می شود، حس و حال صحبت کردن شان در یک محفل بی طرف، به سیری نزولی و قهقرایی بدل می گردد.

ازابتدای زمستان سال آینده و هنگامی که بابانوئل مانند همیشه در یک شب سرد برفی می آید تا سال جدید میلادی را تحویل کند، کاندیداهای چراغ خاموش، فقط به مدت ۱۲ ماه فرصت برنامه ریزی و عرض اندام خواهند داشت. ایامی که مشخص خواهد کرد چه کسانی برای هدف واقعی پا به میدان رقابت گذاشته اند و چه کسانی آمده اند تا «برای جبران ضررهای گذشته، دنبال مشتری دست به نقد بگردند».

قدر مسلم ساکنان آستانه سال ۱۴۰۰ شمسی، با مردمی که در دهه شصت و هفتاد زندگی می کردند تفاوت های بسیار زیادی دارند و به راحتی با عبارات کهنه و کلیشه ای همچون «برای خدمت به شما آمدم» و یا «اصرار دوستان و نزدیکان باعث شد تا وارد عرصه انتخابات شوم» کنار نخواهند آمد.

برای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی احتمالا آن قدر کاندیدا ثبت نام خواهد شد که دیگر نیازی به دل سوزی «بیش از دو نفر» آن هم «فقط از یک روستا» وجود نداشته باشد.
آخرین شب انتخاباتی مجلس دهم با پیروزی رامین نورقلی پور همراه بود. شبی که در آن برخی اعضای پای ثابت جلسات شبانه که صرفا بخاطر علاقه شخصی و شنیدن در نشست ها حاضر می شدند میان تعدادی زیادی از جمعیت جوان که در خیابان آزادی مانور گروهی انجام می دادند گم بودند. برای این دسته برخلاف تصوری که از گذشته داشته و برایش آمادگی دیده بودند همه چیز خیلی زود ختم به خیر شد و ازآنجایی که ماموریت شان عملا به آخر رسیده بود دیگر صحبت اضافی باقی نمی ماند.
بنابراین به شکل جدا و پراکنده، راه منازلشان را در پیش گرفتند. با این امید که فصل انتخابات بعدی با گذشت روزها، هفته ها و ماه ها هر چه سریعتر از راه برسد تا آنها بتوانند با حضور در جلسات کش و قوس دار خانگی، از رخوت ملال آور در آمده و به این بهانه اوقات فراغت شان را تا مدتی پر کنند.
درادامه، اولین گزارش از سلسله شنیده های انتخاباتی یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی تقدیم خوانندگان شده و این فرآیند به شرط حیات، انشالله تا روز انتخابات یازدهم ادامه خواهد یافت. امید است که ساختار جدید این بخش که در آن علاوه براخبار فعالیت کاندیداها، نظرات و دیدگاه های بیشتری از صاحب نظران را منعکس خواهد کرد، مورد توجه علاقمندان قرار گیرد.

۱- مسدود شدن تلگرام، برخی ازکاندیداهای احتمالی حوزه غرب گلستان را به حالت غیرفعال درآورده و ارتباط کاربران را مختل کرده است. یکی از کاندیداهای احتمالی می گوید هنوز طریقه استفاده از تلگرام را خیلی خوب یاد نگرفته و علاقه چندانی به فعالیت در این فضا ندارد.

۲- بر اساس شنیده های تأیید نشده، تعداد کاندیداهایی که برای ثبت نام در انتخابات دوره یازدهم اعلام آمادگی کرده اند، نسبت به دوره دهم بسیار بیشتر است و رقابت در این دوره فشرده تر از ادوار گذشته خواهد بود. از هم اکنون، حداقل نام ده کاندیدای ترکمن در فهرست غیررسمی این دوره دیده می شود و احتمالا این تعداد بیشتر نیز خواهد شد.

۳- به رغم گذشت نزدیک به دو سال از انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی، برخی از گروه های فعال منطقه همچنان فعالیت خویش را دنبال می کنند و حتی قطع شدن تلگرام نیز مانع از ادامه گفتگوی آنان در فضای مجازی با استفاده از فیلتر شکن نشده است.

۴- بررسی عملکرد گروه اجماع که براساس رویکرد تعریف شده، در شهرها و روستاهای ترکمن نشین تشکیل جلسه می داد، کماکان نقل فعالان انتخاباتی است. برخی بر این باورند که اجماع با همه تاثیر گذاری خود، نقاط ضعفی هم داشته است که باید مورد بازبینی قرار بگیرد. ازجمله آنکه هسته اصلی اعضای سخنران این گروه را کسانی باید تشکیل دهند که به یک کاندیدای خاص وابستگی نداشته باشند.

۵- یک عضو پایه گذار گروه اجماع درباره ادامه فعالیت گروه مذکور در انتخابات یازدهم گفت که در حال حاضر هیچ تصمیمی برای اجماع جدید گرفته نشده و وی در این گروه حضور نخواهد داشت.

۶- صاحب نظران انتخاباتی ورود مجدد نازمحمد ولی پور به عرصه انتخابات پیش رو را کاملا محتمل می دانند. این نماینده اسبق مجلس در دوره دهم به حمایت از رامین نورقلی پور پرداخت. تعدادی از نزدیکان ولی پور معتقدند پیروزی نورقلی پور بر رقیب بومی اش، حاصل حمایت ولی پور از وی بوده است. با این حال فعالان انتخاباتی ضمن اشاره به وقایع انتخابات دهم می گویند ورود نازمحمد ولی پور به عرصه میدانی، پس از پیروزی نورقلی پور در دوره اول و زمانی بود که پیشاپیش بسیاری از کاندیداهای رد صلاحیت شده حمایت شان را از نورقلی پور اعلام کرده بودند.

۷- اسماعیل توماچ کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و کارشناس ارشد مدیریت دولتی که در انتخابات دور پنجم شورای شهر بندرترکمن ثبت نام کرده بود با ۴۳۷۵ رای به عنوان نفر اول علی البدل برگزیده شد. تحلیل گران برآن باورند که اگر وی کمی زودتر وارد انتخابات شورا می شد قطعا می توانست در بین ۷ نفر اصلی جای بگیرد. از نکات جالب توجه اسماعیل توماچ، مدیریت خوبش در بستن تیمی منسجم است. به نظر می رسد این کارشناس زبان خارجی در انتخابات یازدهم مجلس، حرف های زیادی برای گفتن داشته باشد.

۸ – بهروز قزل، دکترای علوم سیاسی، چهره جوان و فعالی است که این روزها نامش بر سر زبان ها افتاده است. گفته می شود وی نخستین ترکمنی است که در «دانشگاه دولتی تهران» تا مقطع دکترای علوم سیاسی تحصیل کرده و جزو افراد دست به قلم و پر کاری شناخته می شود که نسبت به تحولات منطقه ای و ملی واکنش های صریحی نشان داده است. وی اظهار نظر درباره انتخابات آینده مجلس را هنوز بسیار زود می داند در خصوص گرایش به جریانات سیاسی کشور معتقد است که توسعه واقعی و پیشرفت منطقه الزاما در گرو وابستگی به جریان ها و گروه های سیاسی خاص نیست.
این دانش اندوخته علوم سیاسی درباره خود می گوید: «تحصیلات و فعالیت شغلی ام مربوط به سیاست است اما احتمالا غیرسیاسی ترین فردی هستم که برای پرسش درباره انتخابات به سراغش آمده اید». به عقیده بهروز قزل مسائلی همچون «بیکاری»، «اعتیاد» و «طلاق» از جمله مشکلات بارزی است که هر کس در هر جایگاه و موقعیتی که باشد، می بایست با تمام قدرت برای مهار آن ها تلاش کند. وی تصریح می کند: «عرصه دلسوزی و خدمت واقعی به مردم، از عرصه سیاست بازی، منفعت طلبی و بده بستان های سیاسی جدا است».

۹ – رشید نافعی داوطلب دوره دهم انتخابات مجلس که از حوزه گرگان و آق قلا ثبت نام کرده بود این بار تصمیم دارد در حوزه غرب ثبت نام کند. نافعی که تحصیل در مقطع دکترای رشته مدیریت اطلاعات و دانش شناسی را رو به پایان دارد، طی یادداشتی نوشته است، در انتخابات مجلس شورای اسلامی با حمایت آگاهانه دوستان متفکر و درکنار شهروندان فهیم با عبور از قومیت گرایی، انحصار طلبی و طایفه پرستی، موج سه شین (شفافیت، شهامت و شرافت) با چاشنی عقلانیت وعزت نفس را در کرانه بندرترکمن، کردکوی و بندرگز طنین انداز خواهیم کرد.

۱۰- یکی از مشاوران رسانه ای رامین نورقلی پور نماینده کنونی مجلس، نقل قول هر گونه خبر درباره کاندیداتوری یا عدم کاندیداتوری وی درانتخابات مجلس آینده را شایعه خواند وگفت: «هنوز خیلی زود است که نماینده مجلس در اینباره اظهار نظر کند» و هرگونه تصمیم گیری را بسته به نظر رسمی نورقلی پور در آینده دانست.

۱۱- وضعیت کاکاجان قورلی زاده همچنان درهاله ای از ابهام قرار دارد و فعالیتی که نشان از حضور وی در اجتماعات عمومی باشد گزارش نشده است. قورلی زاده در انتخابات دور گذشته فعال ترین کاندیدا شناخته می شد. تحلیگران سیاسی از وی به عنوان یکی از افراد تاثیر گذار در پیروزی نورقلی پور یاد می کنند.

۱۲- حسین جعفری چوگان، داوطلب دوره دهم انتخابات می گوید هنوز تصمیم قطعی برای ثبت نام نگرفته و تصمیم خود را در آینده نهایی خواهد کرد. جعفری چوگان معتقد است در شرایط کنونی همه باید از نماینده فعلی مجلس حمایت کرده و یاری گر وی در حل و فصل مشکلات حوزه باشند.

۱۳- عیدمحمد قره جه، کاندیدای دوره چهارم شورای شهراعتقاد دارد انتظارات مردم در طول دو سال گذشته برآورده نشده و اتفاقی که نشان از پیشرفت رو به رشد باشد دیده نمی شود. وی می گوید که در دور آینده انتخابات مجلس، اجماعی درکار نخواهد بود و مردم نماینده مجلس را تعیین خواهند کرد.
خبرنگار: طاهر جانی             انتشار دهنده: یاشار نیازی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

هیتر رستورانی هیتر تابشی هیتر گلخانه Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز