ترکمنستان 300x151 - اوضاع منطقه محور گفت‌وگوی رؤسای جمهور ازبکستان و ترکمنستانترکمن نیوز:  رؤسای جمهور ازبکستان و ترکمنستان «شوکت میرضیایف» و «قربانقلی بردی محمداف» در یک تماس تلفنی آخرین وضعیت منطقه و همکاریهای دوجانبه را مورد بررسی قرار دادند.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  در این گفت‌وگو تلفنی ابتدا  بردی محمداف از برگزاری اجلاس سران کشورهای همسود به ریاست ازبکستان تشکر و قدردانی کرد.

وی با اشاره به سختیها و چالشهای فراوان در سال رو به پایان اظهار داشت: سال جاری به دلایل مشخص بسیار دشوار بود، اما ازبکستان، به خوبی از این سختیها عبور کرد و در نتیجه برنامه های مشترک و مدونی را با هدف تقویت همکاری در کشورهای مشترک المنافع صورت داد.

بردی محمداف تأکید کرد ترکمنستان از روابط دوجانبه با جمهوری ازبکستان بسیار خرسند است و به توسعه همکاری همه جانبه با همسایه نزدیک و شریک قابل اعتماد، که اشتراکات بسیاری با آن دارد، اهمیت زیادی می بخشد.

رییس جمهور ازبکستان نیز در ادامه با تشکر از ابراز محبت همتای ترکمنی خود خاطرنشان کرد: سال جاری در ۲۵ سالگرد بی طرفی دائمی ترکمنستان سپری شد که این امر به تقویت پایه های  استقلال و نقش آن در صحنه سیاسی جهان منجر شد.

 میرضیایف تاکید کرد جامعه جهانی به نمایندگی از مجمع عمومی سازمان ملل متحد به اتفاق آرا از ابتکار وی در اعلام سال ۲۰۲۱ به عنوان سال بین المللی صلح و اعتماد حمایت کردند.

وی خاطر نشان کرد: این امر نشان دهنده سیاست سازنده صلح و دوستی ترکمنستان با هدف حفظ صلح و امنیت جهانی است.

طرفین در ادامه بر علاقه متقابل در تقویت بیشتر روابط ترکمنستان و ازبکستان در زمینه‌های تجاری، اقتصادی، بشردوستانه و فرهنگی تاکید کردند.

در پایان مکالمه تلفنی، روسای جمهور دو کشور پیشاپیش با تبریک سال نو ۲۰۲۱ به مردم ازبکستان و ترکمنستان برای آنها صلح، سعادت، و موفقیت بزرگ را آرزو کردند.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۱:۰۷

۰۲ دی ۱۳۹۹

کد خبر :

87451

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک