امروز : پنجشنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    57921

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    9:04 | ۳۱ تیر ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

سنت ایران انتخابات 300x209 - اهل سنت ایران و مقوله انتخاباتتورکمن نیوز برگزاری انتخابات و مشارکت فعال احزاب و جناح های سیاسی برای کسب کرسی های قدرت یکی از ویژگی های نظام های سیاسی است که در ساختار آنها مشارکت مردم به درجه قابل قبولی از نهادمندی ساختاری رسیده است.

در دنیای مدرن نهادینه شدن این اصول یک موهبت اجتماعی بوده و زمینه ساز نشاط و سرزندگی جامعه را فراهم می کند .اشکال و اسلوب متفاوت حضور و مشارکت اجتماعی مردم در انتخاب رهبران شان در نظام های سیاسی مختلف، تغییری در ذات اصل مشارکت ایجاد نکرده و سوای این تفاوت های شکلی، انسجام ماهوی باور به حقوق اساسی مردم در انتخابات مدیران کشور پیامدهای مثبت آن را به جامعه انتقال می دهد.

برگزاری انتخابات و مشارکت مردم در این فرایند در دو بخش انتخاب کردن و انتخاب شدن نمود پیدا می کند .حضور و فعالیت افراد در هر دو بخش، نشان دهنده احساس مسئولیت اجتماعی شهروندان و اعتقاد به این باور است که این مکانیسم بهترین روش ممکن برای رسیدن به مطالبات و اهداف سیاسی و اجتماعی است.

در کشورما برای انتخاب نمایندگان و مدیران ارشد کشور در دو قوه مقننه و مجریه انتخابات برگزار می گردد.در کنار این دو قوه انتخاب اعضای مجلس خبرگان رهبری و شوراهای اسلامی شهر و روستا از طریق مراجعه به آراء عمومی ،جنبه های حضور مردم در سرنوشت شان را عینی تر کرده است.

اهل سنت ساکن ایران به عنوان بخشی از جامعه ایرانی همواره یکی از اجزای مهم تاثیرگذاری در انتخابات بوده اند .مشارکت فعال و بالای اهل سنت در این پروسه نشان دهنده این واقعیت است که ضرورت های پیگیری اهداف و مطالبات اهل سنت از طریق کنش گری سیاسی – اجتماعی در بین نخبگان و گروه های مرجع در جامعه اهل سنت کاملا نهادینه شده است .

بر اساس آمار رسمی منتشر شده اهل سنت ساکن کشور در انتخابات های گذشته همواره حضوری پررنگ داشته و در غالب موارد درصد حضور اهل سنت در پای صندوق های رای از درصد مشارکت عمومی کشور نیز بالاتر بوده است .

شاهد این ادعا درصد مشارکت اهل سنت در انتخابات ریاست جمهوری و مجلس در دوره های اخیر بوده است .در هر دو مورد ذکر شده درصد مشارکت اهل سنت بالای 80 درصد بود .این در شرایطی بوده است که درصد مشارکت عمومی در این انتخابات ،حدود 70 درصد بوده است .این آمار نمایانگر درک اجتماعی بالای اهل سنت ساکن ایران از اهمیت مقوله مشارکت در انتخابات و کنش گری سیاسی است .

در دوره های مختلف تاریخی، اهل سنت ایران از قومیت های مختلف کرد ،بلوچ ،عرب ،ترکمن و ..در کنار سایر هموطنان خود با خوشی های اطرافیان خوشحال شدند و با ناراحتی هایشان زانوی غم به بغل گرفتند.این نشانه ای از پیوستگی فکری و ذهنی اهل سنت ایران با سایر ساکنان جغرافیای ایران است .

اهل سنت ایران در سالیان متمادی مرزداران مطمئن ایران بودند و علی رغم تلاش ها و شیطنت های برخی از بیگانگان ،همواره از دخالت و نفوذ دولتهای خارجی در ایران جلوگیری کرده اند .این افتخار هم به سان مدالی زرین بر سینه اهل سنت در مناطق مختلف می درخشد .

کشور ما در ماه های آتی شاهد برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی خواهد بود .در فضای اهل سنت ساکن ایران در هر دوره از انتخابات کاندیداها و جناحها و جریانات سیاسی حامی آنها تلاش می کنند تا با طرح نیازها و مطالباتی که برای این بخش از جامعه جذابیت بیشتری داشته باشد نسبت به جذب آراء مردم اقدام کنند .
در یک نگاه کلی در جامعه اهل سنت مناطق مختلف کشور نسبت به مقوله انتخابات دو نگاه بیرونی و درونی وجود دارد .
نگاه بیرونی این جامعه متعلق به افرادی است که در دهه های گذشته بدلایل مختلف از کشور خارج شده و با همراهی با برخی از گروه های مخالف جمهوری اسلامی ،از طریق ابزارهای مختلف رسانه ای و غیر رسانه ای در حال فعالیت علیه نظام هستند .

این گروه با توجه به نگرش های منفی که نسبت به شرایط کشور دارند، در مقاطع مختلف تلاش می کنند با طرح مسائل و شعارهایی اهل سنت را از مشارکت در انتخابات برحذر دارند ..شبکه های ماهواره ای منتسب به اهل سنت نیز به عنوان ابزار و وسیله تبلیغات و جریان سازیهای منفی این طیف عمل می کنند.
نگاه دوم به مساله انتخابات در جامعه اهل سنت ساکن کشور نگاهی درونی و متعلق به نیروها و فعالانی است که در داخل کشور و در مناطق اهل سنت نشین به فعالیت های اجتماعی و سیاسی می پردازند .غالب افراد در این نگاه بر این اعتقاد هستند که انتخابات فرصتی ارزشمند برای پیگیری و حل برخی از مشکلات منطقه ای و کشوری است .
بر اساس این نگاه نیز این گروه با تحریم و عدم شرکت در انتخابات مخالفت کرده و معتقدند برای پیشبرد کارها باید از همه ظرفیت های قانونی موجود بهره گرفته شود .اکثریت قریب به اتفاق علمای بزرگوار اهل سنت بر همین اعتقاد هستند .

علمای ما اعتقاد دارند اهل سنت به عنوان بخشی ازجامعه ایرانی باید در صحنه های سیاسی حضوری فعال داشته باشند و از این فرصت ها برای پیگیری برخی از خواسته های خود بهره گیرند .
حضور چشمگیر اهل سنت در انتخابات های گذشته نشان دهنده این است که مردم در مناطق مختلف کشور ، بیشتر دیدگاه و نگاه دوم را قبول دارند .

در شرایط کنونی نیز سوای مباحث موجود در جریانات و جناح های سیاسی کشور، اهل سنت ایران با درک شرایط، تلاش می کنند بار دیگر تاثیرگذاری های کلان خود در انتخابات ملی و در راس آن انتخاب نمایندگان مجلس را به نمایش بگذارند.

بدیهی است حضور فعال تر اهل سنت در این عرصه و سهم بالاتر آراء ما در این عرصه، ظرفیت های چانه زنی فعالان اهل سنت در احقاق حقوق سیاسی و اجتماعی اهل سنت ساکن ایران را بالاتر خواهد برد .البته در شرایط سخت اقتصادی حاکم بر جامعه ایجاد انگیزش اجتماعی برای حضور در انتخابات آینده مجلس مقوله ای سخت و پیچیده بوده و محتاج تبیین دقیق و عمیق ابعاد تحرک اجتماعی در آینده جامعه است .

نوشته: عبدالقیوم شکاری استاد اهل سنت دانشگاه

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز