امروز : جمعه ۰۱ بهمن ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۵,۲۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    44756

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:04 | ۱۴ بهمن ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

139207071211496541266924 300x187 - انقلاب، کلاس های درس را تا مرزهای خراسان شمالی کشانداخبار راز و جرگلانتورکمن نیوز انقلاب، امکانات آموزشی را در سراسر استان خراسان شمالی حتی در دورترین نقاط و در روستاهای مرزی راز وجرگلان کشانده شده است و به همین دلیل هم اکنون قومیت های مختلف نظیر ترکمن، تات و بلوچ هم از این نوع امکانات بهره مند هستند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌های ایران؛ به نقل از ایرنا،با پیروزی انقلاب اسلامی، نه تنها در زمینه سوادآموزی بلکه در عرصه های مختلف آموزشی، اقدامات بسیار چشمگیری در این استان انجام شده است.
از توسعه فضای آموزشی و افزایش سرانه ورزشی گرفته تا توجه به ساختار آموزش و پرورش، توجه به وضعیت بهداشتی مدارس و سلامت دانش آموزان همه مرهون آرمان هایی است که پس از انقلاب در حوزه تعلم و تربیت ایجاد شده است.
اکنون مناطق مختلف استان خراسان شمالی، در دورترین نقاط مرزی از امکانات آموزشی بهره مند شده اند این در حالی است که این خدمات پیش از انقلاب عادلانه توزیع نشده بود و روستاها از خدمات آموزشی بهره چندانی نداشتند.

* ارتقای سوادآموزی
ارتقای باسوادی و حرکت جهادی برای سواد و آموختن خواندن و نوشتن یکی از دستاوردهای مهم انقلاب است که در سایه توجه ویژه مسئولان در جامعه ما به دست آمده است.
معاون سواد آموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی در این باره گفت: میزان باسوادی گروه ۶ سال و بالاتر در این استان در چهل سال گذشته ۴۸٫۳ درصد رشد داشته است.
مهدی مودی اظهار داشت: میزان باسوادی در گروه ۶ سال و بالاتر از ۴۰ درصد در پیش از انقلاب به ۸۳٫۳ درصد در سرشماری سال ۹۵ رسیده است و در این زمینه ۴۳٫۳ درصد رشد حاصل شده است.
وی افزود: میزان باسوادی زنان در گروه ۶ سال و بالاتر هم با ۵۱٫۴۷ درصد رشد از ۲۷٫۲ درصد قبل از انقلاب به ۷۸٫۶۷ درصد رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: درصد باسوادی مردان درگروه ۶سال و بالاتر استان از ۵۲٫۴ درصد در قبل از انقلاب به حدود ۸۷٫۹ درصد رسیده و ۳۵٫۴ درصد رشد داشته است.
مودی گفت: درصد باسوادی شهری در گروه سنی ۶ سال و بالاتر از ۶۰٫۸ درصد در قبل از انقلاب به ۸۹٫۶۱ درصد رسیده است و در این زمینه ۲۸٫۸ درصد رشد حاصل شده است.
وی با اشاره به رشد ۴۸٫۴ درصدی در میزان باسوادی روستاییان استان درگروه سنی ۶ سال و بالاتر گفت: میزن باسوادی این قشر از ۲۶٫۶ درصد قبل از انقلاب به بیش از ۷۵ درصد در آخرین سرشماری رسیده است.
وی گفت: انجام ده ها طرح محلی و منطقه ای در خصوص توانمندسازی مخاطبین تلاش شده است تا به سوادآموزی و پایداری سواد کمک شود.
معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی، اجرای طرح آموزش آی.سی.دی.ال، راه اندازی مراکز یادگیری محلی، حلقه های کتابخوانی، خواندن با خانواده، زنان، عشایر، پرسش مهر ریاست جمهوری و تولید قارچ را از برنامه های مکمل برای ارتقای سوادآموزی در این معاونت عنوان کرد.

* ارتقای فضاهای ورزشی
معاون سلامت و تربیت بدنی اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی هم توجه به موضوع بهداشت و ارتقای فضای ورزشی در مدارس را از دستاوردهای مهم انقلاب برشمرد و گفت: پیش از انقلاب، هیچ مجتمع ورزشی فعال در آموزش و پرورش این منطقه وجود نداشت اما اکنون ۶۶ مجتمع در اختیار دانش آموزان استان است.
حسن لنگری اظهار داشت: ایجاد سه اردوگاه دانش آموزی و چهار استخر شنا از دیگر دستاوردهایی است که به برکت این نظام در آموزش و پرورش استان محقق شده است.
وی با اشاره به توسعه سرانه ورزشی برای دانش آموزان آن را از دیگر اقدامات آموزش و پرورش و از مصادیق توجه مسئولان نظام به سلامت کودکان و نوجوانان عنوان کرد و گفت: اکنون سرانه ورزشی سر پوشیده به کل دانش آموزان ۲۸ سانتیمترمربع است که رتبه چهار کشوری از آن این استان بوده و سرانه ورزشی روباز به کل دانش آموزان ۱۸ سانتیمترمربع است که در این زمینه رتبه هشت کشوری به این استان اختصاص یافته است.
معاون سلامت و تربیت بدنی اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی در باره توجه به سلامت دانش آموزان در مدارس گفت: پیش از انقلاب طرح های سنجش سلامت تنها ۱۰ درصد از دانش آموزان این منطقه را تحت پوشش داشت اما اکنون ۷۵ هزار دانش آموز از ۱۶۹ هزار نفر دانش آموز استان از این طرح بهره مند هستند.
وی گفت: اکنون طرح بهداشت دهان و دندان ۹۵ هزار و ۵۰۰ دانش آموز، طرح سفیران سلامت ۲۴ هزار و ۵۰۰ دانش آموز، جشنواره نوجوان سالم ۹۵ هزار و ۵۰۰ دانش آموز و برنامه های پیشگیرانه آسیب های اجتماعی برای دانش آموزان ۴۷ هزار و ۷۵۰ دانش آموز استان اجرایی شده است.
معاون سلامت و تربیت بدنی اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی افزود: این در حالی است که هیچ کدام از این برنامه ها پیش از انقلاب مورد توجه نبوده است.

* توجه ویژه به ساختار آموزش و پرورش
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی هم توجه به ساختار این نهاد را از دستاوردهای مهم انقلاب عنوان کرد و گفت: شمار ادارات فعال آموزش و پرورش استان پیش از انقلاب تنها سه اداره بود اما اکنون به ۹ مورد رسیده است.
عباس سعیدی اظهار داشت: شمار آموزشگاه های ابتدایی از ۶۱۳ باب به یکهزار و ۲۰۳ باب، آموزشگاه های متوسطه اول از ۴۸ مورد به ۴۵۹ باب و آموزشگاه های متوسطه دوم از ۱۵ باب به ۱۶۷ باب رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: آموزشگاه های فنی و کاردانش پیش از انقلاب ایجاد نشده بود اما اکنون ۱۲۱ آموزشگاه دایر است.
وی گفت: شمار کلاس درس دوره ابتدایی از یکهزار و ۸۳۰ کلاس در سال تحصیلی ۵۶-۵۷ به چهار هزار و ۸۰۵ کلاس رسیده و شمار کلاس درس متوسطه اول از ۲۴۳ به یکهزار و ۹۰۱ و همچنین شمار کلاس درس متوسطه دوم از ۱۳۴ به ۸۸۸ کلاس ارتقا یافته است.
سعیدی گفت: اکنون ۶۶۸ کلاس درس برای رشته های فنی و کاردانش در استان دایر است.
وی با اشاره به افزایش چشمگیر شمار دانش آموزان و تلاش برای پوشش حداکثری در انقلاب گفت: در این چهل سال شمار دانش آموزان ابتدایی از ۵۳ هزار و ۶۰۱ نفر به ۹۹ هزار و ۷۲۳ نفر، دانش آموزان متوسطه اول از ۱۰ هزار و ۱۷۱ نفر به ۳۹ هزار و ۶۴۱ نفر و دانش آموزان متوسطه دوم از پنج هزار و ۷۲ نفر به ۱۹ هزار و ۶۳۶ نفر رسیده است.
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان شمالی خاطرنشان کرد: اکنون ۱۰ هزار و ۱۴۷ نفر دانش آموزان فنی و کاردانش، مشغول به تحصیل هستند که پیش از انقلاب این رشته ها دایر نبوده است.
وی افزایش شمار کارکنان را از دیگر اقدامات برای توسعه خدمات آموزشی برشمرد و اظهار داشت: شمار کارکنان دوره ابتدایی استان از ۲ هزار و ۱۲۹ نفر در پیش از انقلاب به پنج هزار و ۹۶۱ نفر رسیده و شمار کارکنان متوسطه اول از ۴۵۴ نفر به سه هزار و ۳۵۷ نفر ارتقا یافته است.
مدیر کل آموزش و پرورش خراسان شمالی اظهار داشت: شمار کارکنان متوسطه دوم هم از ۱۹۵ نفر در چهار دهه گذشته به سه هزار و ۵۰۵ نفر افزایش یافته و شمار کارکنان اداری هم از ۱۷۵ نفر به ۶۱۱ نفر رسیده است.
در سال تحصیلی جاری، ۱۶۹ هزار و ۱۵۵ نفر دانش آموز در این استان مشغول به تحصیل هستند که این رقم معادل ۱٫۲ درصد دانش آموزان کشور است.
اکنون تراکم دانش آموزان در مدارس دولتی در کلاس درس ۲۰٫۷ نفر است.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز