امروز : یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۵,۴۲۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    84634

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:10 | ۳۰ مهر ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

ترکمن نیوز:  توسعه انرژی خورشیدی در گلستان چشم به راه حمایت دولت است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ 

آسمانی صاف تا کمی ابری ،این پیش بینی هوای بیشتر روز های سال در گلستان است.

مریم نیکزادفر کارشناس هواشناسی گلستان می گوید: بررسی های آماری اداره کل هواشناسی گلستان نشان می دهد این استان با دارا بودن متوسط ۲۴۰۷ ساعت آفتابی در سال فرصت مناسبی برای بهره برداری ازانرژی مجانی و پاک است.

جدول متوسط ساعات آفتابی در سال

گرگان ۲۲۴۲ ساعت

گنبد کاووس۲۴۴۴ ساعت

کلاله ۲۵۲۲ ساعت

مراوه تپه ۲۷۱۹ ساعت

علی آباد کتول ۲۱۲۵ساعت

بندر ترکمن ۲۳۶۵ ساعت

بندر گز ۲۱۹۱ ساعت

اینچه برون ۲۶۶۲ ساعت

مینودشت ۲۳۹۵ ساعت

محمود محمد قلی پور رییس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی گلستان می گوید: مجموعه تابش سالانه خورشید در گلستان بین ۴۰۰ تا هزار و۵۰۰ کیلو وات ساعت بر متر مربع بر آورد می شود .

در مجموع در گلستان ۳۰۰ روز از ۳۶۵ روز سال دارای آفتاب مناسب است که استان ما را برای استفاده از انرژی خورشیدی مناسب کرده است.

به گفته محمد رضا پاکزاد مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع نیروی برق گلستان با پیشرفت فن آوری و افزایش بهره وری تغییرات آفتاب و آب و هوا تاثیر کمی بر میزان نوسان تولید و بهره وری نیرو گاه های برق خورشیدی دارد.

پاک ۱ 874x1024 - انرژی پاک

افزایش تقاضای برق در استان کد دار بودن ۱۰۰۰ روستا ،پراکندگی دامداری ها، ۱۰۰۰مرغداری ، ۲۲ هزار چاه آب کشاورزی فرستنده های رادیو تلویزیون، دکل های مخابراتی و موبایل ،ایستگاه های شرکت گاز در پهنه ۲۰ هزار کیلومتر مربعی دشت ها و کوهستان های استان همگی به برق نیاز دارند که برق رسانی با تاسیسات شبکه کشوری علاوه بر سرمایه های بسیار زیاد اتلاف انرژی در طول مسیر و فرسودگی و هزینه بالای تعمیر و نگهداری به ویژه بعد از طوفان و برف را به همراه دارد.

پاک 2 751x1024 - انرژی پاک

مزایای استفاده از انرژی تجدید پذیر از جمله پاک و ارزان بودن آن باعث شده وزارت نیرو وشرکت توزیع نیروی برق گلستان برای توسعه آن برنامه ریزی و اقدام کنند.خرید نیروی برق از تولید کنندگان نیرو گاه های کوچک خانگی که در طول روز به برق تولیدی خود نیاز ندارند زمشوقی است برای استفاده از پشت بام هایی که شیروانی بوده یا حتی پشت بام هایی آپارتمانی . پاکزاد می گوید شرکت توزیع نیروی برق هرکیلو وات انرژی خورشیدی را امسال ۱۰۴۰ تومان می خرد و هر چند سال یک بار این قیمت را افزایش می دهد.

وی می گوید: برای ایجاد یک نیرو گاه خانگی ۵ کیلو وات علاوه بر ۵۰ تا ۶۰ متر پشت بام شخصی و غیر مشاع حدود۷۵ میلیون تومان سرمایه نیاز دارد که شامل پنل خورشیدی ،اینور تر ۱۲ ولت به ۲۲۰ ولت ، باطری و کنتور و ماژول است که به گفته پاکزاد مدیر دفتر بازار برق شرکت نوزیع نیرو برق گلستان این هزینه ظرف سه یا ۴ سال به جیب مالک بر می گردد البته قیمت این تجهیزات هم در سه سال اخیر ۳ برابر شده و سرمایه صاحبان آن افزایش یافته است.

توسعه نیرو گاه های متوسط بالا تر از ۱۰۰ کیلووات و کمتر از ۱۰۰ کیلووات و نیرو گاه های بالاتر از۷ مگاوات و کمتر از ۷ مگاوات در استان هم از سال ۹۶ شروع شده است

پاک 3 1024x693 - انرژی پاک

با افزایش نیاز مصرف کنندگان از یک سو و علاقه سرمایه گذاران به تولید و فروش برق نیرو گاه های خورشیدی استان افزایش یافته است.

پیک مصرف برق گلستان در تابستان به ۱۵۰۰ مگاوات و در زمستان ۳۷۵ تا ۴۰۰ مگاوات است.

محمد باقری شهروند گرگانی که زمستان پارسال بر روی پشت بام خانه خود نیروگاه خورشیدی ۵ کیلو وات نصب کرده می گوید: حدود ۵۰ میلیون تومان برای من هزینه داشته و ۲۰ متر مربع از پشت بام را اشغال کرده است.

وی از نصب این سامانه راضیست و می افزاید بدون نصب باطری برق تولیدی در ساعات روشنایی روز مستقیم به شبکه توزیع نیروی برق ارسال می شود و ظرف سه یا ۴ سال هزینه های خود را جبران می کند.

وی با گله از مجری طرح می گوید هنوز ماژول ارتباط کنتور برق با ادره برق تحویل بنده نشده و تنها به صورت دستی میزان برق تولیدی بنده محاسبه می شود و هنوز پولی دریافت نکرده ام.

حسینی یکی دیگر شهروندان گلستانی می گوید با توجه به مزایای این سامانه اگر دولت وام های ارزان قیمت در اختیار بگذارد حاضرم این سامانه را در پشت بام منزل خود نسب و راه اندازی کنم.

از سال ۹۶ تا کنون در گلستان ۱۵ نیرو گاه بالای ۷ کیلو وات و ۸ نیرو گاه زیر ۷ کیلو وات مجوز تاسیس گرفته اند علاوه بر آن یک نیروگاه بالای ۷ مگاوات در مراوه تپه و یک نیرو گاه بالای ۷ مگاوات در علی آباد کتول فعالند. ۷۵ نیروگاه برق خانگی ،۵۳ نیروگاه برق مقیاس کوچک در استان ایجاد شده است،۷ نیروگاه تجدید پذیر زیر ۱۰۰ کیلو وات به بهره برداری رسیده و قرار است ۲۰۰ امام زاده و موقوفه اداره کل اوقاف استان هم به سامانه برق خورشیدی مجهز شوند. همچنین ۵ نیروگاه بالای ۱۰۰ کیلو وات هم در دست احداث است و قرار است تا سال ۱۴۰۰، ۲۲ مگاوات نیروگاه تجدید پذیر و ۳۰۱ مگاوات نیروگاه مقیاس کوچک به بهره برداری برسد.

استان گلستان در بخشی از ظرفیت های تولید برق با طرح های جدید همراه شده است.استفاده از پنل های خورشیدی شناور بر روی آب بندانها باعث افزایش بهره وری پنل ها بخاطر وجود رطوبت وکاهش تبخیر آب در زیر سایه خود می شود.

پاک 4 - انرژی پاک

۱۴ سد بزرگ مخزنی با ظرفیت سالانه ۲۹۰ میلیون متر مکعب ، سطح مخازن آبی را به ظرفیت بکری برای تولید برق خورشیدی گرده است.

سید حسن حسینی مدیر شرکت آب منطقه ای گلستان می گوید: وسعت این سد ها ۵هزار هکتار است و سرمایه گزاران می توانند پنل های خورشیدی را روی آب مخازن نصب و برق تولید کنند.

محمد رضا پاکزاد مدیر دفتر بازار برق استان می گوید:این طرح پیش از این در کشور های آلمان ،فرانسه و چین اجرا شده و در گلستان هم قابل اجراست.

بخش دیگر تقاضای برق مربوط به چاه ها و پمپ های آب دارای مجوز بهره برداری حاشیه رودخانه هاست که هزینه سوخت و تعمیر و نگهداری بسیاری به کشاورزان تحمیل می کند ، آلودگی محیط زیست را به همراه دارد و دولت برنامه های مختلفی برای برق دار کردن چاه های کشاورزی طرح ریزی کرده اما به علت پراکندگی آنها و نیاز به بودجه زیاد هنوز چندان تامین نشده است.

پاک 5 - انرژی پاک

توسعه فن آوری پنل های خورشیدی باعث شده کف کش های کوچک با پنل های کوچک برای این چاه ها طراحی و روانه بازار شود که با هزینه کمتر از ۱۲ میلیون تومان عرضه می شود.

تبلیغات جدید فضای مجازی از افزایش شرکت های تولید پنل های خورشیدی ارزان قیمت کوچک و قابل حمل و نقل (بدون باتری ذخیره) حکایت دارد زیرا در کنار مزایای فراوان نصب این سامانه باید امنیت مکان نصب را هم تامین کرد .

پاک 6 - انرژی پاک

در صورت تامین امنیت مکان نصب روزانه حدا اقل ۱۰ ساعت می تواند آب پمپاژ کند.

نتیجه:

توسعه استفاده از این انرژی پاک نیاز به فرهنگ سازی مصرف کنندگان، در دسترس بودن فن آوری ارزان و پیشرفته با بهره وری بالا ،توجه دولت به پیشرفت تحقیق و توسعه واحد های صنعتی تولید سلول های خورشیدی،افزایش حمایت های دولتی و تسهیلات ارزان قیمت برای تولید کنندگان و مصرف کنندگان نیاز دارد./صداوسیما

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز