امروز : چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

قابوس 23 300x210 - اندک بودن اعتبار مرمت بلندترین برج آجری جهان/ شهرداری گنبد بخشی از هزینه‌ را متقبل شودترکمن نیوز:  مدیر پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس گفت: اعتبارات تخصیص یافته برای مرمت این بنای تاریخی بسیار اندک است که لازم است شهرداری گنبدکاووسی بخشی از هزینه‌ مرمت و محوطه‌سازی بلندترین برج آجری جهان را متقبل شود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  عبدالمجید نورتقانی در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: طرح مرمت بخش‌هایی از گنبدقابوس بویژه قسمت مخروطی (گنبد رک) آن به حداقل ۶۰ تا ۷۰ میلیارد ریال، مرمت سایر بخش‌های گنبدقابوس به حداقل ۳۰ میلیارد ریال و تکمیل محوطه سازی حریم این بنای تاریخی هم به ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

وی بیان کرد: براساس آخرین مطالعات انجام شده روی آجرهای گنبد قابوس به عنوان بلندترین بنای آجری جهان، عمر آجرهای این بنای تاریخی افزون بر هزار سال است که با قدمت بنا سازگاری دارد.

مدیر پایگاه میراث جهانی گنبدقابوس ادامه داد: متخصصان دانشگاه شهید بهشتی سال گذشته و بعد از انجام مراحل مختلف مستندنگاری و فن‌شناسی (بررسی تک به تک آجرها و شناخت نظام ساختاری پوسته بنا و همین طور الگوبرداری از آجرها و نحوه چینش آنها) و در ادامه آسیب‌نگاری و آسیب‌شناسی با انجام آزمایشات مرتبط، قدمت آجرها را مشخص کردند.

نورتقانی ادامه داد: با گذشت ۱۰ سال از ثبت گنبدقابوس در سازمان فرهنگی، آموزشی و علمی سازمان ملل (یونسکو)، عملیات ساماندهی اطراف برج و آزادسازی برخی ساختمان‌های متعلق به افراد حقیقی باقی مانده است.

وی گفت: آزادسازی حریم برج نیازمند اعتبارات کلان ملی است اما تا آن زمان می‌توان بخشی از ساختمان‌ها را با حفظ وضعیت موجود، تغییر کاربری داده و به هتل، فروشگاه‌های عرضه صنایع دستی و یا محصولات فرهنگی اختصاص داد.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز