امروز : چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۶,۷۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر

.jpg 21 150x150 - انتظار فعالان و افکار عمومی از هیات عالی نظارتترکمن نیوز: در هفته گذشته فرایند بررسی اولیه، صلاحیت کاندیداهای انتخابات شورای اسلامی شهرهای مختلف استان، همزمان با استان‌های مختلف کشور انجام گرفت.

در این مرحله هیات‌های اجرایی و نظارت بر اساس استعلام‌های صورت گرفته از مراجع ذیصلاح، نظر خود را درباره داوطلبان عضویت در شورای شهر اعلام کردند.
بر اساس اعلام مسئولان ستاد انتخابات استان، در این مرحله از بررسی صلاحیت‌ها، صلاحیت ۸۲ درصد از داوطلبان عضویت در شوراهای شهر مورد تایید قرار گرفته و صلاحیت ۲۴۷ نیز احراز نشده است.

بر اساس قوانین افرادی که در مرحله بررسی شهرستانی موفق به احراز صلاحیت نشده اند، باید اعتراضات خود را به هیات نظارت استان اعلام نمایند.
براساس بررسی‌های عمومی از روند تایید صلاحیت‌ها در استان‌های مختلف کشور، بنظر می‌رسد درصد تایید صلاحیت‌ها در گلستان از بسیاری از استان‌های دیگر بهتر است. این شرایط مرهون وسع نظر مراجع مختلف در اعلام نظر درباره تایید صلاحیت‌هاست.
در کنار این روند قابل تقدیر، بنظر می‌رسد در برخی از موارد در بررسی صلاحیت‌های داوطلبان عضویت در شوراهای شهر برخی از اعمال نظرات شخصی نیز صورت گرفته است.
به نظر نگارنده، زمانی که یک فرد وارد پروسه‌ای مثل انتخابات می‌گردد باید با قبول همه مراحل قانونی این پروسه وارد میدان رقابت گردد. در این شرایط فهم برخی از رخدادهای پیش بینی نشده برای داوطلبان راحت‌تر و قابل پذیرش‌تر خواهد بود.
بنظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین دلایلی که در این دوره سخت گیری‌های نهادهای نظارتی در زمینه تایید صلاحیت‌های داوطلبان را افزایش داده است، مشکلاتی است که در سال‌های گذشته، در برخی از شهرها در زمینه بروز فساد و اختلاس در بین اعضای شوراهای شهر ایجاد شده است.
متاسفانه در سال‌های اخیر در برخی از موارد عمق مشکلات مالی در بین اعضای شوراهای برخی از شهرها در حدی بود که منجر به انحلال شورای آنها شد.
این شرایط باعث شده است که با توجه به اینکه اداره بخشی از اموال عمومی در شهرها در اختیار اعضای شورای شهر و شهردار منتخب آنهاست، نظارت بر رفتار اعضای شورای شهر به یک مطالبه عمومی تبدیل گردد.
در این شرایط کشورما در آستانه برگزاری انتخابات ششمین دوره انتخابات شورای شهر قرار گرفته است.
در این مرحله از انتخابات و با عنایت به شرایط عمومی جامعه، مطالبه فعالان اجتماعی از هیات عالی نظارت بر انتخابات استان این است که با در نظر گرفتن همه ملاحظات قانونی، به حقوق اجتماعی داوطلبانی که ممکن است قربانی غرض ورزی‌های شخصی شده باشند، با وسع نظر رسیدگی نماید.
بدیهی است مهم‌ترین ملاک رد یا تایید صلاحیت افراد در این قبیل موارد، مستندات قانونی مراجع ذیصلاح است. در این شرایط و در صورت مستند بودن رد صلاحیت به تخلفات رسمی، تمکین به قانون مهم‌ترین راهکار است.
اما در مواردی که عدم احراز صلاحیت داوطلبان مستند به تحقیقات محلی شده است باید با قدری با احتیاط برخورد کرد. باید قبول کنیم که در این قبیل موارد، افراد ممکن است دیدگاه‌های مثبت یا منفی خود را در اعلام نظر به نهادهای نظارتی دخالت دهند. نتیجه این دخالت دادن نیز چیزی جر تضییع حقوق داوطلبان نخواهد بود.
در نهایت، امید است با عنابت به شرایط عمومی کشور، هیات عالی نظارت بر انتخابات استان در مرحله بازبینی صلاحیت‌ها، زمینه بازگشت جمع دیگری از داوطلبان را به رقابت‌های شورای شهر فراهم نماید. بدون شک حرکت در این فرایند زمینه‌های برگزاری انتخابات پرشور را در روز ۲۸ خرداد فراهم خواهد کرد.

عبدالقیوم شکاری
مدرس دانشگاه و فعال رسانه ای

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز