امروز : چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

 • کد خبر :

  51954

 • /
 • تاریخ و ساعت :

  15:42 | ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸

 • /
 • دسته بندی :

 • پ

استانداری گلستان 1 300x154 - انتصاب استاندار ترکمن؛ شایسته‌سالاری، فارغ از قومیت‌گرایی (بخش سوم) انتصاب استاندار گلستان یاشار نیازی: این سرزمین همانقدر که استان گلستان است بلکه بیشتر تورکمنصحرا هم هست با مردمانی شریف، ساده، وفادار معتقد به أَطيعُوا اللَّهَ وَ أَطيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ.

احزاب در گلستان (تورکمنصحرا) همانطور که در سایر استانها موفق نبود به لحاظ سیاسی و ایفای جایگاه سیاسی در این استان نیز موفق نبود.
احزابی که در گلستان وجود دارند تنها در زمان انتخابات و یا انتصابات خودی نشان می‌دهند و در سایر موارد در طول سال خاموش و کمرنگ هستند آنهم با تکیه بر رای ترکمن‌های ایران، به طوری که در انتخابات دوره دوم دولت تدبیر و امید از تشکیل ستاد مستقل دکتر روحانی در ترکمن صحرا ممانعت شد بدین دلیل که آرای ترکمن ها نیز به نام ستاد مرکزی گلستان نوشته شود. و در عمل نیز همین اتفاق افتاد.
فعالین حزبی به عنوان هدفگرایی و برنامه‌ریزی در جهت منافع ملی و رونق منطقه‌ای کمترین نقش خود را در کشور دنبال می‌کنند و بیشتر آنان به دنبال حفظ و توسعه منافع شخصی هستند.
در چند روز اخیر پس از واقعه بی‌سابقه سیل در آغاز سال 98 و خسارت دیدن مردم منطقه به خصوص بخش عظیمی از تورکمنصحرا کمترین تحرک و فعالیت دریغ از بیانیه‌ای تکان دهنده از احزاب فعال ندیدیم و یا اگر فعالیتی هم بوده بسیار کمسو بوده است و در این بهبوحه تنها بیانیه که در انتقاد از مسئولین مدیریت بحران در فضای مجازی طنین انداخت قبل از هر کس یا حزبی از سوی مهندس آنه محمد غراوی منتشر شد.
اما این روزها که بررسی پرونده مدعوین سکانداری استانداری روی میز بررسی انتخاب و انتصاب آمده است احزاب به شکل محافل خصوصی به تکاپو افتاده و با عده‌ای معدود هرکسی در گوشه‌ای می‌نشینند و برای یاران خود رای‌گیری کرده و در فضای مجازی منتشر می‌سازند، به امید آنکه با متاثر شدن افکار عمومی بتوانند وزنه استاندار دلخواه خود را برای انتصاب سنگین‌تر کنند.
آیا این است تمام کاری که احزاب سیاسی باید انجام دهند؟!

اقوام در انتخابات کشور نقش تعیین کننده دارند
آخرین انتخابات موفق حزبی کشور شاید ریاست جمهوری دکتر روحانی بود که با کلی تعهد به مطالبات اقوام همراه بود اما قفل وعده‌هایش باید و شاید کلید نخورد.
برای کاندیداهای انتخاباتی کشور کاملا محرز شده است که تنها راه موفقیت در انتخابات کسب آرای اقوام و اقلیت‌های دینی است و این در برآورده کردن مطالبات قومی و جلب اعتماد اقوام میسر خواهد شد.
یکی از مطالبات مهم اقوام انتصاب مدیران بومی در راس استان و بخش‌های تاثیرگزار به تعداد کافی است و دیگری عمل کردن به وعده‌هایی که در رابطه با اصل ۱۵ قانون اساسی (تحصیل زبان در مناطق قومی کشور) است. اما تاکنون هیچیک از وعده‌ها عملی نشده است.

انتصاب استاندار ترکمن؛ شایسته سالاری، فارغ از قومیت گرایی
جمهوری اسلامی ایران بر پایه و رای مردم سالاری، همانا دموکراسی بناشد و استوار است. انتخاب و انتصاب مقامات دولتی بر نظام پاسخگویی به خواسته‌های مردم و مبنای پاسخگویی به سوالات مردم است. (مسئول: سوال شونده).
روند سیاسی و اجتماعی کشورهای مختلف حول مساله قومیت است، بنابراین انتخابات و انتصابات مسئولین بستگی به تنوع قومی، رفتارهای اجتماعی متاثر است.
سیل در آغاز نوروز 1398 ثابت کرد که مدیریت فقط برای روزهای عادی و شرح وظایف معمول نیست و در چنین روزهای بحرانی است که مدیران قدرتمند و توانمند با تدبیر و عملکردشان باعث مدیریت بحران و عدم خسارت و کاهش آسیب مردم می‌شوند.
متاسفانه وقوع سیل در استان توأم با نمایش “بحران مدیریت” در گلستان و شهرهای مختلف همراه بود غیر از بندرترکمن در تمامی شهرستان‌های استان سیل آنچه توانست خود را بر مدیران و مردم تحمیل کرد و آسیب جدی اقتصادی و روحی به مردم رساند.
نظر به موارد فوق بهترین موقعیت است؛ آیت الله نورمفیدی نماینده محترم ولی فقیه در استان گلستان با معرفی مدیران توانمند ترکمن چون مهندس آنه محمد غراوی که در طراز مدیران موفق کشوری است، همچنین یاغمور قلی زاده و تنی چند از مدیران توانمند دیگر به وزارت کشور حسن نیت خود را بیش از پیش برای ترکمن‌های ایران به عرصه ظهور بگذارند.
در چنین روزهایی که مردم تورکمنصحرا بر اثر عدم مدیریت مدیران دچار بحران و آسیب شده است با انتخاب استانداری بر مبنای شایسته‌سالاری از مدیران ترکمن به جهانیان به خصوص غرب، فارغ از قومیت‌گرایی ثابت کنیم جمهوری اسلامی ایران کشوری مردم سالار است.

?در سایت خبرگزاری ترکمنهای ایران (تورکمن نیوز) مطالعه کنید:

بهترین گزینه استانداری گلستان کیست؟ (بخش اول)

برای گزینه‌های استانداری گلستان بهتر است واقع گرا باشیم (بخش دوم)

 

یاشارنیازی

عضو انجمن صنفی روزنامه نگاران گلستان

عضو خانه مطبوعات استان گلستان

مدیر مسئول خبرگزاری تورکمن‌‌های جهان

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

 • جلیل

  درایامی که برادران و خواهران ما درشهرهای آق قلا و گمیشان با سیل بی رحم دست و پنجه نرم میکنند نمایندگان مجلس ما برای تامین منافع خود هرکدام گزینه ای برای سکانداری استانداری استان گلستان معرفی کرده اند و بعد جهت موجه جلوه دادن آن از مردم هزینه میکنند که این فرد انتخاب مردم است درحالی که مردم با مشکلات و گرانی افسارگسیخته فرصتی برای فکرکردن درباب گزینه استانداری ندارند حال بگذریم اما با مطالعه و شناختی که از افراد مطرح برای سمت استانداری داریم در حال حاضر مهندس آنه محمدغراوی بهترین گزینه برای این پست است چون ایشان زاده ازمحرومترین نقطه استان یعنی مراوه تپه/فارغ التحصیل از بهترین دانشگاه ایران یعنی صنعتی شریف/نماینده مقتدردردوره سوم مجلس/مشاوروزیر/مدیرموفق و نمونه آلومینای جاجرم/و…. ده ها پست دیگرکه ایشان همه را با موفقیت طی کرده و ازهمه مهمتریارویاور انقلاب و امام در بهبوحه انقلاب تاکنون //امامتاسفانه نماینده محترم ما نه تنها ایشان را به عنوان گزینه مطرح نکرده بلکه از به زبان آوردن نام ایشان ترس و دلهره دارد درصورتی که مهندس آنه غراوی یکی از مردمی ترین ؛سیاسی ترین و باتجربه ترین چهره های موفق ترکمن صحراست که ایشان نه تنها برای سمت استانداری فرد قابلی است بلکه ایشان برای وزارت هم فرد بسیارشایسته ای است که تمام ملت ایران از نبوغ ،استعداد و تجارب ایشان میتواند بهره ببرند عزیزان ما باید این نگاه رو عوض کنیم چون بامانیست حتما برماست در صورتی که ایشان بسیارآدم خوش برخورد و توانا و کاردان وکارکشته است اگرنگاه دولت محترم برگماردن اهل سنت درپست استانداری گلستان باشد مهندس آنه محمدغراوی بهترین گزینه می باشد و ایشان میتواند با پشتوانه مردمی خود گلستان را از بحران فعلی خارج کند و کمک قابل توجهی برای نظام و دولت محترم بنماید

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز