امروز : شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

shenide TN 300x200 1 300x200 - انتشار لیست کاندیداهای تایید شده و یارگیری نهایی از میان فعالانترکمن نیوز: سرانجام انگار می بایست زیر پای تعداد زیادی از کاندیداها و انبوهی از هواداران، فعالان میدانی و لیدرهای انتخاباتی علف سبز می شد تا شورای نگهبان در واپسین دقایق شب دوازدهم بهمن ماه اسامی تایید صلاحیت شده های مجلس یازدهم را بطور رسمی اعلام نماید.

از ابتدای پنج شنبه شب نهم بهمن ماه جاری و به دنبال اعلام خبر فعالیت فرمانداری های مرکزی در روز تعطیل آخرهفته، بازار شایعات و گمانه زنی ها پیرامون تایید صلاحیت برخی کاندیداها به اوج خود رسید به نحوی که یاران عبدالجلال ایری داوطلب رد صلاحیت شده در حوزه غرب بلاقاصله گروه فضای مجازی این کاندیدا را فعال کرده و ضمن تبریک و شادباش به مناسبت اخذ صلاحیت وی، به کنکاش در خصوص شرایط سایر معترض به رای شورای نگهبان پرداختند.

پیشتر انتشار اخبار غیر رسمی درباره تایید صلاحیت غلامحسین پسرکلو، وی را برآن داشت تا قبل از دریافت نامه رسمی از سوی فرمانداری نشستی را در گمیشان برنامه ریزی نماید. روز جمعه در حالیکه احتمال می رفت اخبار مربوط به نتیجه اعتراض برخی داوطلبین روی خروجی پایگاه های خبری قرار بگیرد، هواداران سایر چهره ها از جمله عبدالصمد بردی پور در گنبد، طرفداران سعید یلقی در آق قلا و نیروهای احمد سردار زاده در کردکوی لحظات بسیار ملال آور و نفس گیری را سپری کردند.

متعاقب درج یک خبر جدید از سوی مراجع ذی صلاح مبنی بر اعلام نتایج تا پایان وقت اداری روز شنبه دوازدهم بهمن ماه، انتظار مخاطبان فضای مجازی به بامداد امروز یکشنبه سیزدهم بهمن ماه نیز کشیده شد. از زمان شروع فعالیت های غیر رسمی داوطلبین در مهر ماه سال جاری و راه اندازی گروه ها و کانال های منتصب به داوطلبین، تعدادی از کانال های غیر رسمی نیز دست به انتشار اخبار در غالب شنیده های انتخاباتی زدند که به دلیل نبود تجربه در نزد مدیران این کانال ها، مطالب منتشره اکثرا به صورت کلی و و فاقد منبع و ماخذ مشخص بودند و بویژه انتشار اولیه تایید شدگان در ساعت اداری روز شنبه (دوازدهم بهمن ماه) توسط یک کانال در حوزه غرب جز آنکه احساسات هوادران برخی کاندیداها را به بازی بگیرد، هیچ دستمایه ای نداشت.

با تایید رجب محمد آبادی و یحیی ایری که از حمایت دکتر ایری (نماینده مجلس هفتم) برخوردار است و همچنین رمضان لیاقی، مجتبی جمالی و ایرج زاهد معادلات در این حوزه قدری پیچیده تر شده است.
فعالان انتخاباتی بر این باورند که ورود طیف نازمحمد ولی پور و کاکاجان قورلی زاده به صحنه و حمایت آنها از هر یک از کاندیدهای تایید شده در سرنوشت انتخابات حوزه غرب بسیار تعیین کننده خواهد بود. شنیده می شود تنی چند از چهره ها رایزنی هایشان را با این طیف آغاز کرده اند.

همزمان مشخص شدن تکلیف تایید شدگان در حوزه آق قلا پیش بینی می شود گروه اجماع این شهر متشکل از فعالان جوان و یاش اولی های صاحب نظر با هدف دستیابی به یک جمع بندی نهایی نشست هایی را در دستور کار خود بگذارند. کاندیداهای شهرستان آق قلا حتی به شرط گرفتن تک رای از مجموعه خود نیز شانس راهیابی به مجلس را ندارند، مگر آنکه قزاق های ساکن گرگان را با خود همراه کرده و بتوانند تعدادی از فعالان مرکز نشین را که چندان دلخوشی از گذشته ندارند به تشکیلات خود بیفزایند.

در گرگان چهرهای سرشناسی همچون سنگدوینی، سعید قندهاری، قدسیه آب شناس و علی دنکوب در لیست حذف شده ها هستند و باید دید اصلاح طلبان با بضاعت باقیمانده خود چگونه کنار می آیند.

در گنبد طرفداران بردی پور کم مانده بود تا در داخل فضای کانال انتخاباتی خود دود اسپند راه بندازند. بازگشت شهرام غراوی پازل انتخابات در گنبد را کامل کرد تا احتمال تقسیم آرا بیش از پیش ملموس گردد. چیدمان فعلی کاندیداها نقش تاثیر گذار گروه یاش اولی ها درمعرفی کاندیدای اصلح را نسبت به گذشته پر رنگ تر ساخته است.

در حوزه کلاله و مراوه تپه عبدی باشقره چهره نام آشنا و جلیل کوسه غراوی بخشدار سابق مرکزی و علی پرنیا (مرکزی مراوه تپه)، ایوب پرتوی وکیل دادگستری، غلام پقه بخشدار سابق پیشکمر، قربان محمد کن سال بخشدار سابق گلی داغ و دیگر کاندیداها با هم رقابت خواهند کرد.
شهرام غراوی نماینده فعلی از طایفه یموت می باشد و به دلیل سیاست حمایت چرخشی از طوایف ترجیح داد ایندوره از حوزه گنبد ثبت نام کند. براین اساس کاندیداهای یموت در انتخابات پیش رو می بایست کاندیدای اصلح گروه های کلاله ای را زیر چتر حمایتی خود قرار دهند.

تقریبا همه کاندیداهای تایید صلاحیت شده و طرفداران آنها شب گذشته را در بیداری سپری کردند. هم اکنون در حوزه های مختلف آرامش پیش از شروع طوفان حاکم می باشد و این وضعیت بزودی با کری خوانی های هواداران تغییر خواهد یافت.

✍️ طاهر جانی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز
احسان تولز