امروز : چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۱,۷۵۰

ریال

|

دمای هوای شهر

قوم گرایی - انتخابات و معضلی به نام قوم گراییتورکمن نیوز:  وجود مواد معدنی و آلی فراوان، موقعیت خاص جغرافیایی و سوق الجیشی، قرارگیری ایران در شاهراه های مهاجرتی خارمیانه و همین طور هجوم اقوام و قبایل کوچ رو همه از دلایل وجود اقوام و طوایف متعدد در چهار گوشه ایران می باشد. چنانچه اطلاق واژه کثیرالقوم یا مملکت چند قومیتی مبین این حقیقت آشکار می باشد. از دیگر سو، حضور اقوام مختلف از ترک و کرد و لر گرفته تا فارس و ترکمن و بلوچ و زندگی مسالمت آمیز آنان در کنار همدیگر ضرورت بررسی پدیده قوم و قوم گرایی و نقش آن در موضوعات مختلف را دو چندان می کند.

قوم گرایی از دو واژه “قوم” و “گرایش” تشکیل شده است. “قوم” به گروهی از افراد اطلاق می شود که دارای ویژگی های اصل و نسبی یکسان و همین طور دارای اشتراکات فرهنگی، زبانی، رفتاری و مذهبی می باشند، و “گرایش” نیز به تمایل شدید به داشتن مجموعه اشتراکات تجلی یافته درقوم، گفته می شود. بنابراین قوم گرایی عبارتست از تمایل همه یا بخشی از افراد جامعه که مدعی هستند قوم، قبیله، طایفه یا خانواده آنها از هر نظر بر دیگر طوایف و قبایل برتری دارد و برای حل مشکلات جامعه تنها راه حل را معیارهای تعیین شده در قوم خود می دانند. قوم گراها (یا قوم محورها) رسوم، آداب، اندیشه و سلوک هر طایفه ای غیر از قبیله خود را پست تلقی می کنند. این افراد شهروندان جامعه را به دو دسته درجه اول (طایفه خود) و درجه دوم (بقیه قبایل) تقسیم بندی می کنند.

قوم گرایی مثل هر پدیده اجتماعی دیگری دارای محاسن و معایب بسیاری است. یکی از اصلی ترین محاسن قوم گرایی ایجاد حس همکاری، تلاش و استفاده از خرد جمعی به منظور حل مشکلات و همین طور پیشرفت قوم مذکور در زمینه های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی می باشد. از طرف دیگر معایب بسیاری نیز بر این پدیده وارد است. یکی از مهمترین معایب قوم گرایی انحصار طلبی است که در آن افراد خود و قومشان را برتر از دیگران می پندارند و خود را صاحب ملک و ملت و یگانه رهاننده کشور از ورطه فساد و نابودی می دانند. از دیگر معایب قوم گرایی می توان به پراکندگی و ایجاد اختلاف بین افراد هر منطقه اشاره کرد. به عبارت دیگر این پدیده می تواند همدلی و یکپارچگی بین آحاد جامعه را از بین ببرد و در نهایت سبب چند شقه شدن و چند پارگی جامعه شود.

با گسترش علم و تکنولوژی و با گذر زمان پدیده های اجتماعی دچار تغییر تحولات بنیادین شده اند. فرهنگ ها، آداب و سنن جوامع مختلف تغییر کرده اند. مکاتب فکری متعددی در سطوح ملی و منطقه ای بنیان گذاشته شده اند. مرزهای قومیت و قوم گرایی در کشورهای پیشرفته جابه جا شده است [اگر نگوییم به کلی از بین رفته اند.] با این حال شاهد هستیم در کشورهای جهان سوم و در حال توسعه این پدیده ابعاد مختلف زندگی مردم را به اشکال گوناگون تحت تاثیر قرار داده است. از مراسمات فاتحه خوانی و عزاداری تا شادی و عروسی، از کمک به نیازمندان تا حل و فصل درگیری های محلی، از رخدادهای فرهنگی تا مشارکت در انتخابات همه و همه متأثر از پدیده قومیت می باشد. شرح و بسط موضوعات ذکر شده در بالا از حوصله این مقال خارج می باشد و تنها به نقش قوم گرایی در انتخابات اشاره ای هر چند مختصر می کنیم.

انتخابات عالی ترین نماد مشارکت سیاسی مردم در تعیین سرنوشت خود می باشد. در تعیین نتیجه انتخابات فاکتورها و پارامترهای مختلفی شامل برنامه محوری کاندیداها، شایسته سالاری، داشتن تخصص، سطح تحصیل کاندیداها، سخنوری و … نقش اساسی دارند. یکی از مهمترین فاکتورهای تعیین کننده نتیجه انتخابات در مناطق قبیله ای-عشیره ای مسئله قومیت می باشد. این پدیده آحاد مختلف جامعه از شهروند عادی و استاد دانشگاه تا داوطلب نمایندگی مجلس را درگیر خود کرده است، تا جایی که در نشست های خبری خبرنگاران و اصحاب رسانه به جای پرسش از برنامه ها و ایده ها، از کاندیداها در مورد طایفه آنها می پرسند.
یا بعضی از طرفداران و مشاوران داوطلبان‌نمایندگی مجلس چنان در گیر این پدیده میشوند که خود کاندیداها ناگزیرند بخش اعظمی از وقت خود را به توضیح این مسئله اختصاص دهند. قوم گرایی در انتخابات دارای ناهنجاری های بسیاری است که در این جا تنها به تعدادی از آفت های جامعه ای که نماینده مجلس آن بر آمده از صرفاً آرای قومی می باشد اشاره می کنیم:
 نماینده مردم به جای بیرون آمدن از صندوق های رای از پستوی خانه کدخدا و رئیس قبیله سر برون می آورد.
 ایجاد تنش و درگیری جامعه به خصوص در جوامعی که دارای تنوعی قومی هستند.
 بازنده شدن شایسته سالاری در میدان مبارزه با قوم سالاری.
 کاهش مشارکت سیاسی قبیله های دارای جمعیت کمتر در انتخابات آینده.

شایسته است کاندیداهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی و مشاورین آنها به عنوان نخبگان شهرستانها که هر کدام دارای پتانسل های بالقوه علمی، فرهنگی، اقتصادی و …می باشند از سر دادن شعارهایی که منجر به ایجاد دو قطبی یا چند قطبی های قومیتی می شود، خود داری کنند. و ضمن ارائه برنامه های کاربردی، توجه به پتانسیل های نهفته حوزه انتخابیه خود و استفاده از کلید واژه شایسته سالاری به جای قوم سالاری نسبت به آگاه کردن مردم آحاد جامعه اقدام کنند.

«به خردان مفرمای کار درشت // که سندان نشاید شکستن به مشت
نخواهی که ضایع شود روزگار // به نا کار دیده مفرمای کار»

 

ریواس جنوب /رحمن پاداش

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز