امروز : چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۵,۰۴۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    85163

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    15:43 | ۱۳ آبان ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

1399 08 13 15 42 01 Window 300x197 - انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا: ترامپ یا غیرترامپترکمن نیوز: رای‌‌گیری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا امروز به پایان می‌رسد.

با انگیختگی بی‌سابقه و شور و حرارت ویژه‌ای که بر فضای رقابت میان دو نامزد اصلی شکل گرفته است تا پیش از روز انتخابات نزدیک به ۹۵ میلیون شهروند به‌ صورت پستی یا زودهنگام آرای خود را ارسال و ثبت کرده‌اند که امری بی‌سابقه است.
با آن‌‌که انتخابات دو نامزد اصلی دارد که دو جناح جمهوری‌خواه (محافظه‌کار) و دموکرات (لیبرال) را نمایندگی می‌کنند، روشن است که این انتخابات تنها یک چهره اصلی دارد: دونالد ترامپ.
درواقع رقابت بر سر خواستن یا نخواستن دونالد ترامپ است و انتخابات بر محور شخص او دوقطبی شده و تقابل سنتی جمهوری‌خواه/دموکرات تاحدودی رنگ باخته است. به زبان دیگر، اگر در گذشته رقابت‌های انتخاباتی آمریکا برپایه تقابل دوگانی (binary opposition) نیروهای محافظه‌کار و لیبرال شکل می‌گرفت، اکنون رقابت میان ترامپ و آن دیگری است؛ ترامپ درمقابل غیرِترامپ.
ترامپ هرچند بر برخی دیدگاه‌های محافظه‌کارانه پای می‌فشارد، ویژگی‌های شخصیتی، مدیریتی و عملکرد متناقض‌نمای او باعث می‌شود نتوان او را نماینده تمام‌عیار این جناح و جریان ریشه‌دار امریکایی قلمداد کرد. از این روست که برخی سیاستمداران این جناح از تایید و پشتیبانی او خودداری کرده‌اند و برخی نامداران جمهوری‌خواه حتی اعلام کرده‌اند به رقیب او (رقیب ترامپ، نه نماینده لیبرال‌ها و نه جو بایدن) رای خواهند داد؛ هرچند رقیب ترامپ همان جو بایدن، نامزد لیبرال‌هاست.
جو بایدن، رقیب ترامپ، چندان چیز تازه‌ای برای عرضه ندارد؛ نه طرح و برنامه خاصی، نه ایده پیشرو و خارق‌العاده‌ای. او نماینده‌ای تیپیکال برای دموکرات‌هاست، نماینده‌ای معمولی با رفتار و گفتار پیش‌بینی‌پذیر و معقول.
جو بایدنِ سیاستمدارِ دموکرات، در این انتخابات، آن دیگریِ ترامپ است. وجه سلبی او (ترامپ‌نبودن او) در حال حاضر بر جنبه ایجابی او سایه افکنده است. جمهوری‌خواهانی که اعلام کرده‌اند به رقیب ترامپ رای می‌دهند، به همین جنبه سلبی او رای می‌دهند و عقلانیت و پیش‌بینی‌پذیری او را بر ماجراجویی و مزاج دمدمی ترامپ ترجیح می‌نهند.

به‌عنوان شاهدی بر این مدعا، به کمیت تعقیب‌کنندگان این دو رقیب در توییتر نگاهی می‌افکنیم. صبح سه‌شنبه ۱۳ آبان که این یادداشت نوشته می‌شود ترامپ ۸۷.۳ میلیون و بایدن ۱۱.۸ میلیون تعقیب‌کننده دارد.
دعوا، جدال و جنجال بی‌سابقه‌ای که در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شکل گرفته بر سر خواستن یا نخواستن ترامپ است.
در جامعه‌ای که سودخواهی و منفعت‌گرایی درمیان ارزش‌ها و رویکردهای اقتصادی آن نهادینه شده است، رویکرد و اقدامات ترامپ چنان مزیت‌هایی پدید آورده بود که اگر جهان‌گیری (این معادل را برای pandemy پیشنهاد می‌کنم به‌ قیاس همه‌گیری معادل epidemy) بیماری کووید ۱۹ نمی‌بود، کمتر کسی در پیروزی قاطع ترامپ تردید می‌داشت، اما همه‌گیری کووید ۱۹ که ترامپ آن را بیماری و بلای چینی (نوعی توطئه) می‌خواند دستاوردهای مشخص اقتصادی او را کم‌رنگ کرده است.
این عوامل سبب شده است که تمام برنامه‌های کمپین رقیب ترامپ، بر نفی ترامپ و کاستی‌ها و اشکالات اقدامات او در دوره این بیماری جهان‌گیر متمرکز گردد. این رویکرد سلبی جریان رقیب نیز بر تشدید تقابل ترامپ/غیرترامپ افزوده است.
امروز ۱۳ آبان ۹۹ برای مردم آمریکا و حتی کشورهای دیگر دنیا روز سرنوشت‌سازی است؛ باید به انتظار نشست و دید که مردم آمریکا به ادامه ترامپ و ترامپیسم حکم می‌کنند یا او و شیوه پر از بدعت حکمرانی و رفتارش را به بایگانی تاریخ آمریکا و جهان می‌سپارند.

? ناصرقلی سارلی (استاد دانشگاه و فعال اجتماعی)

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز