امروز : یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    114333

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    15:20 | ۱۱ مهر ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

300x204 - امضای قراردادهای تجاری بین ایران و قزاقستان/ حذف روادید منجر به گسترش روابط دیپلماتیک دو کشور می‌شودترکمن نیوز:  سفیر قزاقستان در ایران گفت: قرارداد‌های تجاری مهمی با ایران منجر شده و مراودات تجاری قزاقستان با استان گلستان هم افزایش می‌یابد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  اسخت اورازبای در مراسم گرامیداشت سی‌امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک جمهوری قزاقستان و جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: رئیس جمهور کشور قزاقستان تا به حال ۶ سفر به کشور ایران داشت که این سفرها منجر به عقد قراردادها و تفاهم نامه های تجاری بین دو کشور شده است.

وی افزود: تجارت مصالح ساختمانی، نهاده‌های دامی، انواع پلیمر و شیشه از طریق حمل و نقل و راه آهن ظرفیت خوبی برای انتقال کالا و انرژی است. تردد بدون ویزای اتباع دو کشور نیز می‌تواند این حسن رفتار را دیپلماتیک را تقویت کند.

وی با اشاره به اتصال ریلی دو کشور ایران و قزاقستان بیان کرد: ظرفیت خط ریلی سراسری می تواند برای توسعه صادرات کالا و انرژی مورد استفاده قرار گیرد.

سفیر قزاقستان در ایران دریای خزر را دریای دوستی خواند و اضافه کرد: روابط دو کشور شتاب بیشتری می‌گیرد.

وی افزود: استان گلستان برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی با قزاقستان جایگاه ویژه‌ای دارد و خوشبختانه به علت اینکه مشکل سیاسی بین دو کشور وجود ندارد، باید تلاش کنیم تا بیشترین بهره را از این مزیت‌های اقتصادی ببریم.

اورازبای با اشاره به سکونت جمعیت قابل توجهی از قزاق ها در استان گلستان گفت: تردد بدون ویزای اتباع دو کشور می تواند سبب گسترش روابط دیپلماتیک بین دو کشور ایران و قزاقستان شود. 

وی افزود: رییس جمهور قزاقستان به طور رسمی اعلام کرده دارندگان پاسپورت ایرانی می‌توانند بدون ویزا به قزاقستان سفر کنند که این می‌تواند حضور تجار‌و بازرگانان ایران را در قزاقستان تسهیل کند.

سفیز قزاقستان در ایران گفت: ۱۰ روز دیگر منتظر حضور رییس جمهور اسلامی ایران در قزاقستان هستیم و امیدواریم این سفر موفقیت آمیز باشد و برای گشترش روابط شاهد خبرهای خوبی باشیم.

وی اضافه کرد: حجم مبادلات تجاری قزاقستان و ایران رشد قابل توجهی داشته است و سرمایه‌گذاری ایران در قزاقستان در سه ماه امسال میلادی نیست به مدت مشابه سال قبل پنج برابر شده است.

ورازبای تصریح کرد: شرایط منطقه باعث شده اهمیت راه‌آهن قزاقستان ترکمنستان و ایران چند برابر شود و ما نیژ خواهان افزایش روابط و استفاده از خط آهن استان گلستان هستیم.

وی افزود: ما با طرف ترکمنستان هم در حال مذاکره هستیم و امیدواریم بتوانیم این همکاری سه جانبه را با موافقت روسای جمهور سه کشور اجرایی کنیم.
سفیر قزاقستان در ایران، گفت: روزهای گذشته قطار ترانزیتی از قزاقستان به سمت ایران آمد و از ایران به سمت مقصد رفت که امیدوارم این اقدام بتواند آغازی بر توسعه روابط حمل و نقل بین ایران، ترکمنستان و قزاقستان باشد.

سفیر قزاقستان در ایران بیان کرد: با توجه به وجود پروازهای مستقیم از گرگان به قزاقستان و نزدیک بودن جغرافیایی گرگان به منگستائو میتوانیم روابط دوطرفه بین این دو شهر و این دو کشور را به‌شدت افزایش دهیم.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز