امروز : یکشنبه ۰۳ مهر ۱۴۰۱

|

نرخ ارز :

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    112914

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    8:21 | ۱۱ مرداد ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

7 300x169 - افزایش 120 درصدی قیمت سوخت در ترکیه هزینه های حمل و نقل را تا 123 درصد بالا بردترکمن نیوز:  در ترکیه تورم ۱۲ ماهه اعلام شد و turkstat اعلام کرد که تورم بسرعت در حال پیشرفت است و اپی سوس طی یک بررسی اقتصادی اعلام نمود که در حوزه لجستیک (حمل و نقل داخلی و خارجی) تورم از ۱۲۳ درصد بالا رفته است.

هم اکنون هزینه حمل یک محموله تریلر از بندر مرسین به مرز بازرگان بین ۲۵۰۰ الی ۲۷۰۰ دلار یعنی برابر است با هشتاد و سه میلیون تومان است که یکی از دلایل افزایش ۱۲۳ درصدی در حوزه حمل و نقل افزایش قیمت سوخت، کسری تولید نسبت به مصرف جهانی است.

افزایش هزینه های حمل و نقل تاثیر منفی بر زندگی اقشار و طبقات مختلف جامعه در اروپا و ترکیه داشته است در ترکیه ۷۱ درصد از کارکنان دولتی و بخش خصوصی که قبلا از وسایل نقلیه شخصی برای شد آمد استفاده می کردند از حمل و نقل عمومی استفاده می کنند. با افزایش ۱۲۰ درصدی قیمت سوخت در ترکیه کاهش شدیدی در استفاده از وسایل نقلیه شخصی صورت گرفته و در رفتار شناسی شد آمد کارکنان و انظباط اداری و فردی تاثیر گذار بوده است.

با توجه به افزایش واحد ارزشی ارز در مقابل لیر ترکیه، واحدهای تولیدی مجبور شده اند که مواد اولیه را با بهای گرانتر خریداری کنند و این امر عامل افزایش قیمت کالای تولیدی شده و تقاضا برای خرید را کم کرده است.

در حالیکه کل صادرات ترکیه در ۵ گذشته به نسبت سال قبل ۲۰۲۱ رقمی برابر با ۳۶/۲۰ درصد بود واردات در مقابل صادرات تقریبا دو برابر شده یعنی به درصدی در حدود ۸۲/۴۰ رسیده است و تراز تجارت به نسبت صادرات بواردات منفی است یعنی ترکیه گرانتر خرید و ارزانتر فروخته است.

ترکیه که صادرات اقلام منسوج و ملبوس آن بالاتر از ۲۸ میلیارد دلار را در سابقه تجاری خود دارد. و یکی از بخشهایی است که اشتغال بالایی ایجاد کرده و یا به تعبیری صنعت کارگربر است افزایش صادرات ۶۶/۲ درصد بود. در حالیکه واردات مواد اولیه این صنعت ۴۷/۵۴ درصد افزایش یافته است و درصد واردات در حوزه پوشاک و منسوجات ۸۱/۵۱ درصد بر صادرات پیشی گرفته است که بیشترین اقلام وارداتی مواد اولیه واحدهای تولیدی است.

حتی در بخش کارگری هم روندها منفی است حتی ارزان شدن سریع نیروی کار با افزایش نرخ ارزشی ارز در مقابل لیر ترک نتوانست نتیجه مطلوبی برای افزایش درصد صادرات نسبت بواردات بوجود آورد.

 

%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1 %D8%B3%DB%8C%D8%AF %D8%AC%D9%84%D8%A7%D9%84 %D8%A7%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D9%87%DB%8C%D9%85%DB%8C 1 300x255 - افزایش 120 درصدی قیمت سوخت در ترکیه هزینه های حمل و نقل را تا 123 درصد بالا برددکتر سیدجلال ابراهیمی
رئیس خانه اقتصاد و تجارت ایران و ترکیه

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز