امروز : دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

محمدنژاد رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان - افزایش ۲ برابری حجم مبادلات با ترکمنستان در دولت سیزدهمترکمن نیوز:  رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان گفت: دولت سیزدهم به دنبال افزایش مراودات با کشورهای همسایه بوده که این مسئله در ترکمنستان منجر به رشد ۲ برابر حجم مبادلات شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  مجید محمدنژاد رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد با اشاره به رویکردهای دولت سیزدهم در تعامل با کشورهای همسایه، اظهار کرد: دولت‌های گذشته سعی در بهبود روابط با کشور ترکمنستان نداشته و حتی این روابط تیره‌وتار شد اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم هر چند کرونا موجب شده است ارتباط‌ها کم شود اما مراودات سیاسی بیشتر و اجلاس‌های مختلف همچون شانگهای فرصتی برای ارتباط مؤثر به وجود آورد.

وی با تأکید بر این موضوع که امروز از فضای به وجود آمده میان ایران و ترکمنستان به‌منظور افزایش مراودات و تسهیل در تجارت استفاده می‌شود، گفت: البته هنوز ترکمنستان فضای خود را به دلیل بیماری کرونا سخت گرفته است و شاید نتوان نتیجه این مراودات در حوزه سیاسی و تجاری را به‌ درستی احساس کرد.

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان با اشاره به عملکرد دولت گذشته و دولت سیزدهم در زمینه میزان تبادلات تجاری و اقتصادی میان دو کشور، بیان کرد: همه کاستی‌ها و کم‌کاری‌های پیشین در پوشش این بیماری قرار گرفت نمی‌توان به‌درستی آنالیزی از عملکرد بخش خصوصی و دولتی در حوزه تبادلات تجاری و اقتصادی ارائه داد.

وی تصریح کرد: البته با روی کار آمدن دولت سیزدهم حجم مبادلات با ترکمنستان ۲ برابر شده است چون در شرایط پیش از کرونا حجم مبادلات به سقف ۱ میلیارد دلار صادرات می‌رسید که این رقم در دوران کرونا به حدود ۱۵۰ میلیون دلار کاهش پیدا کرد اما امروز شرایط بهتر شده و حجم مبادلات نسبت به قبل بهتر شده اما تا چشم‌انداز فاصله زیاد است.

محمدنژاد با یادآوری اینکه درب‌های جمهوری اسلامی ایران به روی کشور ترکمنستان همیشه باز بوده است و از فضای ترانزیت و تجارت میان دو کشور استقبال می‌شود، افزود: سیاست‌گذاری ترکمنستان درباره مرز باجگیران درواقع باقی ماندن این مرز به‌صورت مسافری و فعال بودن بازارچه آن است و بعید است تمایلی به توسعه این مرز در حوزه کالایی وجود داشته باشد.

رئیس اتاق مشترک ایران و ترکمنستان بابیان اینکه در مرز سرخس زیرساخت‌ها به‌صورت ریلی و کامیونی فراهم بوده و مرز مهمی درزمینه مراوده با اوراسیا به شمار می‌رود، گفت: مرز اینچه برون نیز یک مرز دارای اهمیت به شمار می‌آید زیرا می‌توان از طریق ترکمنستان به کشورهایی نظیر قزاقستان و اوراسیا متصل شده و شاید افزایش تبادلات تجاری بود.

وی تأکید کرد: هرچه میزان راه‌های ارتباطی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای هدف صادراتی بیشتر شود می‌توان تجارت منطقی داشته و با کاهش ترافیک و قیمت تمام‌شده، از ارسال کالا به‌درستی بهره‌برداری کرد.

محمدنژاد یکی از اصلی‌ترین وظایف اتاق مشترک را توسعه صادرات در حوزه‌های فنی و مهندسی، کالایی و غیره به ترکمنستان دانست و خاطرنشان کرد: امروز با برقراری ارتباط مطلوب و قوی میان ایران و ترکمنستان و بهبود روابط سیاسی، اجتماعی و اقتصادی می‌توان بازارهای هدف را توسعه بخشید.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز