امروز : دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    112586

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:04 | ۲۹ تیر ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

2 - افزایش نرخ ارز در ترکیه به جای صادرات واردات را افزایش دادترکمن نیوز:  در 5 ماه گذشته تراز تجارت خارجی ترکیه  نشان می دهد که افزایش نرخ ارز به جای افزایش صادرات واردات را افزایش داد.

در ترکیه کسری کل 12 ماهه تجارت خارجی که در ماههای آغاز کاهش نرخ بهره بین 43 الی 44 میلیارد دلار بود با اینکه نرخ ارز بطور بی سابقه افزایش یافت در آغاز 6 ماهه دوم از مرز 71 میلیارد دلار گذشت این کسری بنا به آمارهای منتشر شده و اعلام وزارت بازرگانی ترکیه در ماه ژوتن به 4/76 میلیارد دلار رسید و با میانگین تقریبی ده درصد در هر ماه در 8 ماه کسری تجاری 75 درصد افزایش یافت و به تبع آن وضعیت تورم در بازارهای ترکیه شاخص افزایش را نماد و نمود می دهد.

Özkül اقتصاددان معتقد است که این امر کاملا نادرستی سیاست اقتصادی دولت اردوغان را با توجه به آمار و ارقام و شاخصهای اقتصادی نشان می دهد.

با توجه باینکه افزایش نرخ ارز صادرات را افزایش می دهد و نیز با این افزایش نرخ واردات کاهش پیدا می کند و کسری حساب جاری را می بندد ولی در ترکیه افزایش نرخ ارز نتیجه معکوس داشته است.

یعنی واردات ترکیه در 5 ماه گذشته با درصدی قریب 41 (رقم صحیح آن 82/40 درصد) و صادرات که می بایستی افزایش چشم گیر داشته باشد نسبت به ماههای مشابه سال قبل 36/20 درصد افزایش نشان می دهد یعنی درصد افزوده واردات 2 برابر صادرات است.

با اینکه تاثیر قیمت انرژی در این درصدها بسیار حائز اهمیت است. ولی تراز تجارت خارجی بنظر Özkül در نگاهی به درصدهای صادرات به واردات بسیار وخیم است.

در حوزه محصولات غذایی واردات ترکیه به 4/42 و صادرات به 29 درصد افزایش داشته در این میان واردات فراورده های گیاهی و حیوانی با افزایشی برابر با 20/27 مواجه بود در حالیکه صادرات محصولات گیاهی – حیوانی 02/15 درصد افزایش داشته است و کسری صادرات نسبت به واردات در 5 ماه گذشته قریب 3 میلیارد دلار بوده است.

این کسری در حوزه منسوجات و پوشاک نیز مشهود است و افزایش واردات اقلام و مواد اولیه منسوجات و پوشاک به رقم 95/47 درصد و افزایش صادرات منسوجات اعم از پارچه – رو مبلی و انواع پوشاک زنانه، مردانه و بطور کلی ملبوس به رقمی برابر 92/17 درصد رسید.

سید جلال ابراهیمی 1 300x255 - افزایش نرخ ارز در ترکیه به جای صادرات واردات را افزایش دادنوشته: دکتر سیدجلال ابراهیمی
رئیس خانه اقتصاد و تجارت ایران و ترکیه

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز