امروز : دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۳,۸۱۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    26494

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    10:09 | ۱۴ تیر ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

اراضی 300x196 - افزایش تولید محصولات با زهکشی اراضیکشاورزی-ترکمن نیوز- زهکشی تاثیر بسزایی در تولید و کیفیت محصول دارد به طوری که حداقل باعث افزایش ۵۰ درصدی تولید محصول می شود.

به گزارش پایگاه خبری وتحلیلی ترکمن های ایران، شوری آب در زمین های شمال استان و ماندابی آب در زمین های جنوب استان این زمین ها را کم بازده کرده است.

آب های شور در زمین های زراعی شمال استان سال های سال انباشته شدند به طوری که عملکرد محصول گندم در این مزارع تنها ۵۰۰ کیلوگرم در هکتار است. در برخی از اراضی جنوبی استان ماندابی آب را به مدت ۱۵ روز و حتی در برخی از نقاط در طول شش ماهه دوم سال داریم. تنها راه برون رفت از این مشکلات و افزایش تولید محصول، زهکشی اراضی است.

اردیبهشت ماه سال گذشته بود که عملیات اجرایی پروژه بزرگ شبکه زهکشی ۲۸۰ هزار هکتاری مزارع کم بازده استان گلستان آغاز شد. فاز نخست این پروژه در سطح ۱۲ هزار هکتار از اراضی گمیشان در دهه فجر سال گذشته به بهره برداری رسید.

در فاز دوم اجرای ۵۲ هزار هکتار زهکشی اراضی در مناطق مختلف استان در نظر گرفته شده و در فاز سوم نیز اجرای زهکشی اراضی به وسعت ۳۰ هزار هکتار برنامه ریزی شده است.

کانال های زهکشی برای خارج کردن آب از زمین ها به یکدیگر متصل هستند. مانداب جمع آوری شده را با توجه به میزان شوری که دارد می توان درآب بندان ها، تالاب ها و جاهای دیگر نگهداری کرد و از آنها برای تبدیل اراضی دیم به آبی و یا حفظ محیط زیست استفاده کرد.

مدیر آب و خاک جهادکشاورزی گلستان گفت: در حال حاضر عملیات زهکشی در سطح ۲۵۰۰ هکتار از اراضی شهرستان های علی آباد کتول، گرگان و آزادشهر و ۱۵۰۰ هکتار از اراضی شهرستان های کردکوی و بندرگز آغاز شده است. این زهکشی ها به صورت زیر زمینی در دست اقدام است.

«محمدتقی کمال ‎غریبی» ادامه داد: بزودی عملیات زهکش زیرزمینی در سطح ۱۰ هزار هکتار از اراضی گنبد کاووس به اتمام می رسد.

وی خاطرنشان کرد: برنامه ریزی شده آب حاصل از زهکشی زیر زمینی در مناطق جنوبی استان که EC(شوری) آن کمتر از ۲۰۰۰ هزار است، را در آب بندان ها جمع آوری کنیم.

مدیر آب و خاک جهادکشاورزی گلستان با اشاره به اینکه این آب ها در وهله اول در اختیار کشاورزانی که زمین های آنها زهکشی شده قرار می گیرد، اظهار کرد: با جمع آوری این آبها در آب بندان ها سفره های آب زیر زمینی نیز تقویت می شود.

وی با اشاره به بهره برداری از زهکشی روباز در گمیشان، گفت: علاوه بر افزایش محصول در این اراضی، آب حاصل از زهکشی نیز به سمت تالاب گمیشان هدایت شده و این تالاب را احیا کرده است.

کمال غریبی تصریح کرد: در برنامه داریم ۷۵ هزار هکتار از اراضی جنوبی استان را زهکشی کنیم و آب حاصل از آن را در آب بندان ها جمع آوری کرده و مازاد آن را به سمت اراضی پایین دست منتقل و با ادغام آب های حاصل از زهکشی در بندر ترکمن و آق قلا، اراضی دیم منطقه را به اراضی آبی تبدلی کنیم.

مدیر آب و خاک جهادکشاورزی گلستان یادآور شد: در ابتدا کشاورزان بدلیل اینکه نسبت به زهکشی آشنا نبودند، مقاومت می کردند اما در ادامه وقتی مزایای آن را دیدند همکاری خیلی خوبی داشتند.

 

لینک عضویت کانال تلگرام

https://t.me/ITNAnews

منبع: isna.ir

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز