امروز : دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    99730

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    13:05 | ۲۱ مرداد ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

اقتصادی اترک 300x200 - افزایش تقاضای سرمایه‌گذاری در شهرک صنعتی اترکترکمن نیوز:  مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گلستان گفت: با تصویب منطقه آزاد تجاری اینچه‌برون در نیمه دوم اردیبهشت امسال، استقبال سرمایه‌گذاری از سوی متقاضیان برای دریافت زمین در شهرک هزار هکتاری صنعتی اترک و برنامه‌ریزی اجرای طرح‌های تولیدی روبه افزایش است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  رضا شهمرادی در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: از زمان تصویب منطقه آزاد تجاری اینچه برون تاکنون ۱۰ متقاضی برای سرمایه گذاری در شهرک صنعتی اترک وارد مذاکره شده‌اند که با سه متقاضی قرارداد واگذاری زمین بسته شده است.

به گفته وی، بقیه متقاضیان سرمایه گذاری در شهرک صنعتی اترک در حال رایزنی برای عقد قرارداد هستند.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۲۵۰ هکتار از مجموع مساحت هزار هکتاری زمین شهرک صنعتی اترک دارای زیرساخت های ضروری از جمله آب،برق، گاز و مخابرات بوده و آماده واگذاری زمین به سرمایه گذاران بخش خصوصی است.

شهمردای همچنین خواستار همکاری بیش از گذشته دستگاه های مرتبط برای انجام تعهدات خود در قبال توسعه و ایجاد زیر ساخت های مورد نیاز شهرک صنعتی اترک شد.

وی در خصوص اولویت، نیازمندی و برنامه‌های توسعه‌ای شهرک صنعتی اترک گفت: ساخت پست برق با هدف تامین برق پایدار منطقه به عنوان مصوبه سفر استانی هیات دولت از جمله مهم ترین طرح‌های در دست پیگیری شرکت شهرک های صنعتی گلستان است .

مطابق گزارش شرکت شهرک‌های صنعتی گلستان، مصوبه کمک به احداث پست برق شهرک صنعتی اترک و اینچه برون و خط انتقال از نیروگاه علی آباد ( فاصله ۴۵ کیلومتری) با اعتباری معادل ۲ هزار میلیارد ریال در مصوبات سفر بهمن سال ۹۷ هیات دولت به گلستان قرار گرفت و به شرکت برق منطقه ای ابلاغ شد.

براساس این مصوبه تامین اعتبار موردنیاز اجرای آن به صورت ۵۰۰ میلیارد ریال وزارت نیرو، ۵۰۰ میلیارد ریال وزارت صنعت، ۵۰۰ میلیارد ریال استانداری و ۵۰۰ میلیارد ریال سازمان برنامه و بودجه تعیین شده و تا میانه اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی اعتباری بالغ بر ۴۰۶ میلیارد ریال به اجرای پروژه تخصیص داده که با توجه به اعتباری تخصیصی، خرید سیم هادی خط انتقال ۲۳۰ کیلوولت خط دومداره تغذیه کننده انجام شد.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی گلستان همچنین از پیگیری برای حفر و تجهیز یک حلقه چاه جدید درشهرک صنعتی اترک خبر داد و گفت: اکنون ۲ حلقه چاه در حال بهره برداری در این شهرک وجود دارد.

راه اندازی شهرک صنعتی اترک در مرداد سال ۱۳۸۴ با هدف جبران عقب ماندگی‌ بخش صنعت استان گلستان به تصویب رسید و در این مدت به خصوص از سال ۹۲ تاکنون با تلاش دستگاه های حوزه اقتصادی مرتبط و تلاش مسوولان ارشد استان، ایجاد زیرساخت‌های مورد نیاز این شهرک با جذب اعتبار از محل منابع مختلف به منظور تسهیل در استقرار صنایع شتاب بیشتری گرفت.

مطابق اطلاعات موجود بر روی پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، منطقه ویژه اقتصادی اترک گلستان در فاصله ۲۵ کیلومتری گمرک و مرز اینچه برون گنبدکاووس برای استقرار صنایع بزرگ، متوسط و کوچک مورد نیاز کشور و استان گلستان و کمک به رفع مشکل بیکاری و ایجاد اشتغال پایدار در زمینی به مساحت هزار و هفت هکتار طراحی و تصویب شد.

براساس گزارش شرکت شهرک های صنعتی گلستان، طی چند سال اخیر به دلیل اجرای پروژه‌های زیربنایی بزرگ و تاثیرگذار از قبیل تکمیل‌برق‌رسانی، گازرسانی و ایجاد شبکه مخابراتی و فیبر نوری، آسفالت معابر و شبکه روشنایی در مجموع با اعتباری افزون بر ۱۸۰ میلیارد ریال از رونق خوبی برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی برخوردار شد.

همچنین دریافت مجوز ارزیابی زیست محیطی در محدوده ۵۰۰ هکتار، اتمام مطالعات فاز یک و ۲ شهرسازی، طراحی و زهکشی روباز به طول ۳۰ کیلومتر و زهکشی زیرزمینی ۱۵ کیلومتر، دریافت ۹۸۵.۲ هکتار سند ثبتی، انجام زیرسازی و خیابان‌کشی فاز یک به طول ۲۵ کیلومتر برای پوشش ۲۵۰ هکتار، زیرسازی و خیابان کشی و آسفالت راه دسترسی ورودی و خروجی به طول ۲ کیلومتر، حصارکشی محدوده ۷۰ هکتاری مورد نیاز گمرک به مساحت ۶۵ هکتار و ۷۰۰ متر مربع به طول ۳.۲ کیلومتر، از جمله اقدامات زیربنایی انجام شده سال‌های اخیر در شهرک صنعتی اترک است.

اجرای شبکه توزیع آب به طول ۱۶ کیلومتر در فاز یک، ایجاد منبع هوایی آب آشامیدنی با ظرفیت ۲۵۰ متر مکعب، حفر ۲ حلقه چاه و تامین هفت لیتر بر ثانیه آب، ایجاد شبکه توزیع برق در فاز یک به طول ۱۶ کیلومتر و تامین ۲ مگاوات برق برای استقرار واحدهای صنعتی، انجام شبکه توزیع گاز به طول ۲۲ کیلومتر، اجرای شبکه مخابرات به طول ۱۶.۶ کیلومتر و فیبر نوری ارتباطی از آق قلا به اترک به طول ۲۹.۵ کیلومتر، ایجاد شبکه روشنایی معابر به طول چهار کیلومتر و ساخت ساختمان نگهبان از دیگر اقدامات صورت گرفته در شهرک صنعتی اترک است.

به گفته مسوولان شرک شهرک های صنعتی گلستان در مجموع با اقدامات انجام شده و تکمیل آن پیش‌بینی می‌شود زمینه استقرار ۲ هزار واحد صنعتی در این شهرک فراهم شده و از این طریق برای ۳۰ هزار نفر به صورت مستقیم شغل ایجاد شود.

تا میانه شهریورماه سال جاری، ۳۴ قرارداد با واگذاری ۴۸ هکتار و ۷۰۰ متر مربع و تخصیص ۳۰ قطعه زمین به متقاضیان انجام شده و سرمایه گذاران پیگیر مراحل اداری ساخت و ساز هستند.

اکنون یک واحد صنعتی با سرمایه گذاری ۲۰۰ میلیارد ریالی بهره برداران ایرانی – اوکراینی و ایجاد فرصت شغلی برای ۲۳ نفر در این شهرک مشغول تولید سقف‌های کششی بوده و یک نیروگاه کوچک مقیاس تولید برق با ظرفیت ۹.۵ مگاوات نیز دارای ۶۰ درصد پیشرفت فیزیکی در ساخت است.

وجود منابع طبیعی و کشاورزی برای استفاده در صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی، دسترسی به جاده ترانزیتی راه آهن بین المللی ایرانترکمنستان – قزاقستان و راه آهن سراسری کشور، قرار گرفتن در کریدور شمال – جنوب و دسترسی جاده ای و ریلی به بندر ترکمن و نیز جاده ای به بندر خواجه نفس در گمیشان، نزدیکی با فرودگاه بین المللی گرگان، دسترسی به مراکز جمعیتی شهرستان های گرگان، گنبدکاووس، آق‌قلا و گمیشان، همجواری با مجتمع پتروشیمی و مجتمع فرآوری یُد و امکان استقرار صنایع پایین دستی پتروشیمی به دلیل سهولت تامین مواد اولیه، قرارگرفتن در مسیر جاده آق قلا – اینچه برون (مرز ترکمنستان) و فاصله ۲۵ کیلومتری از گمرک اینچه برون در مرز مشترک ایران و ترکمنستان از جمله مزیت‌های سرمایه گذاری در شهرک صنعتی اترک استان گلستان به شمار می رود.

شهرک صنعتی اترک با مزیت هایی که در جوار آن واقع شده می تواند پایگاه اصلی صنعت بزرگ گلستان در آینده محسوب شود.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز