صنايع دستی و گردشگری ايران در تركمنستان ۱ 300x203 - افتتاح نمايشگاه صنايع دستی و گردشگری ايران در تركمنستانترکمن نیوز:  نمايشگاه صنايع دستی و گردشگری ايران با حضور رايزنان فرهنگي كشورهاي ازبكستان، قزاقستان، تركيه، افغانستان، آذربايجان به همت رايزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ايران در عشق‌آباد افتتاح شد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در آستانه روز جهاني جهانگردی و آغاز هفته گردشگري در ايران، نمايشگاه صنايع دستي و گردشگري كشورمان با حضور رايزنان فرهنگي كشورهاي ازبكستان، قزاقستان، تركيه، افغانستان، آذربايجان، نمايندگان شركت‌های گردشگري تركمنستان و علاقه‌مندان تركمني در محل رايزني فرهنگي ايران در عشق‌آباد افتتاح شد.

عباس ارباب خالص، سفير جمهوري اسلامي ايران در تركمنستان در سخناني ضمن گراميداشت هفته دفاع مقدس و تبريك بيست و نهمين سالروز استقلال تركمنستان، گفت: گردشگري و جهانگردي امروزه به يك صنعت مهم در دنيا تبديل شده است  و بسياري از كشورهاي جهان با توجه به اهميت آن برنامه‌ريزي‌هاي گسترده‌اي را براي بهره مندي از اين صنعت براي رشد و توسعه خود كرده‌اند.

وي افزود: اين در حالي است كه كشورهاي منطقه با برخورداري از پيشينه فراوان تاريخي و فرهنگي سهم اندكي از اين صنعت را به خود اختصاص داده‌اند و مي‌بايست با همفكري و ارتباطات بيشتر فرهنگي زمينه رونق بيشتر گردشگري در ميان خود را فراهم آورند.

سفير ايران در تركمنستان گفت: در شرايط فعلي حاكم بر ارتباطات ميان كشورها، برگزاري اين نمايشگاه از سوي رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در تركمنستان با هدف آشنايي با ظرفيت‌هاي فراوان موجود در عرصه صنايع دستي و گردشگري كشورمان صورت گرفته و گامي نخست براي آغاز همكاري در اين زمينه به ويژه ميان ايران و تركمنستان محسوب مي‌شود.

وی اظهار کرد: ما آمادگي داريم ميزبان نشست‌هايي با نمايندگان فرهنگي كشورهاي حاضر در اين مراسم و با محوريت گردشگري در بين كشورهاي منطقه در محل سفارت جمهوري اسلامي ايرن در تركمنستان باشيم تا هماهنگي‌هاي لازم را براي رونق گردشگري در شرايط پس از گذار از دوران فراگيري بيماري كرونا در جهان انجام دهيم و زمينه ساز رونق اين صنعت ميان كشورهاي منطقه به ويژه ايران و تركمنستان باشيم.

صنايع دستی و گردشگری ايران در تركمنستان 2 249x300 - افتتاح نمايشگاه صنايع دستی و گردشگری ايران در تركمنستان

وجود اشتراكات فراوان تاريخی و فرهنگی بین ایران و ترکمنستان

رضا خانيان، رايزن فرهنگي ایران در تركمنستان در سخنرانی خود، گفت: نمايشگاه صنايع دستي و گردشگري كشورمان در عشق‌آباد به منظور گراميداشت روز جهاني گردشگري و نيز به مناسبت بيست‌ونهمين سالروز استقلال تركمنستان و با توجه به تأكيدات قربانقلی بردي محمد اف، ریيس جمهور تركمنستان براي توجه به عنصر فرهنگ در روابط فرهنگي تركمنستان با همسايگان بر پا شده است.

وي افزود: ضرورت آشنايي بيشتر هر دو كشور ايران و تركمنستان با ظرفيت‌هاي موجود در عرصه صنايع دستي و گردشگري با توجه به اشتراكات فراوان تاريخی و فرهنگی دو كشور، از اهداف اصلی برگزاري اين نمايشگاه بوده است.

در ادامه اين مراسم، كليپ‌هايي از جاذبه‌هاي گردشگري و صنايع دستي ايران و تركمنستان به نمايش درآمد كه با استقبال حاضران روبرو شد. همچنين علاقه‌مندان تركمني مقالاتي در خصوص جاذبه‌هاي گردشگري و هنر صنايع دستي در ايران و تركمنستان براي حاضران خواندند كه در پايان مراسم با اهداي جوايز از آنان تقدير به عمل آمد.

گفتنی است؛ در اين نمايشگاه صنايع دستي متنوع ايراني از جمله فيروزه كوبي، مينا كاري، خاتم كاري، سفال، كاشي، تابلوهاي مينياتور، قلمکاری، ترمه، شيشه و آبگينه و نيز تصاويري از اماكن گردشگري كشورمان در معرض بازديد علاقه‌مندان قرار دارد. همچنين، كليپ‌هاي ساخته شده توسط رايزني فرهنگي كشورمان به اين مناسبت براي بازديد كنندگان به نمايش در مي‌آيد. اين نمايشگاه به مدت يك هفته در محل رايزني فرهنگي كشورمان در عشق‌آباد، آماده بازديد علاقه‌مندان خواهد بود.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۹:۰۹

۰۶ مهر ۱۳۹۹

کد خبر :

83320

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک