marandi 300x193 - اعلام جرم علیه تبلیغ روغن سه کارهترکمن نیوز: معاون نظارت بر اجرای استاندارد با بیان اینکه چیزی به عنوان استاندارد روغن خوراکی سه‌کاره (سرخ‌کردنی، پخت و پز و سالاد) وجود ندارد، از تخلف شرکت تبلیغ‌کننده این روغن و اعلام جرم علیه آن خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به‌ تازگی معرفی محصولی با عنوان روغن سه‌کاره (سه روغن سرخ‌کردنی، پخت‌وپز و سالاد در یک روغن) از سوی یکی از شرکت‌های داخلی و انجام تبلیغات گسترده به ‌ویژه در سازمان صدا و سیما برای آن، شبهات و پرسش‌های زیادی در ذهن مردم و رسانه‌ها برانگیخته است.
در این زمینه “وحید مرندی‌مقدم”، معاون سازمان ملی استاندارد ایران گفت: این واحد برای روغن سرخ‌کردنی تولیدی خود از سازمان ملی استاندارد ایران پروانه استاندارد به شماره ۴۱۵۲ دریافت کرد.
وی اظهار داشت: شرکت یاد شده برای انجام تبلیغات در صدا و سیما با ارائه این پروانه به تبلیغ روغن «پخت‌وپز، سالاد و سرخ‌کردنی» با عنوان روغن سه‌کاره پرداخته است.
مرندی مقدم در توضیحات خود بیان داشت؛ روغن‌های خوراکی به چهار دسته تقسیم بندی می شوند: دسته نخست؛ روغن‌های خوراکی مصرف خانوار به شماره استاندارد ۹۱۳۱، دسته دوم؛ روغن‌های سرخ‌کردنی به شماره استاندارد ۴۱۵۲، دسته سوم؛ روغن‌های مایع مخلوط (پخت‌وپز و سالاد) به شماره استاندارد ۵۹۵۰ و دسته آخر؛ روغن‌های قنادی و آردی به شماره استاندارد ۱-۱۵۶ هستند.

وی در ادامه، خاطرنشان‌کرد: از آنجایی‌که روغن سرخ‌کردنی دمای زیادی می‌بیند، باید نسبت به حرارت مقاوم باشد و به همین دلیل شاخص اسید چرب اشباع آن ۴۵ است، اما این شاخص در روغن سالاد ۲۰ است.

مرندی‌مقدم گفت: اگر این روغن‌ها بخواهد با هم ترکیب شود، به‌ناچار باید اسید چرب بالاتری نیز تولید شود که برای سلامتی افراد مضر است و به همین دلیل سازمان ملی استاندارد ایران اجازه مخلوط شدن آن‌ها را نمی‌دهد.
وی تصریح‌کرد: به‌کار بردن عبارت روغن‌مصرفی سه‌کاره که موجب القای شبهه کیفیت برای مصرف کنندگان شده، اقدامی خلاف و بدون مجوز بوده و از علامت استاندارد سوء استفاده شده است.

انتشار دهنده : Besya
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۰:۳۳

۰۵ دی ۱۳۹۹

کد خبر :

87522

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک