طالبان - اعلام آمادگی ایران برای میانجیگری بین طالبان و حکومت افغانستانترکمن نیوز:  وزیر خارجۀ ایران در دیدار با هیئت سیاسی طالبان در تهران، از آمادگی ایران «برای تسهیل گفتگو بین طالبان و دولت و دیگر گروه‌های افعانستانی» خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  به نقل از سایت وزارت امور خارجه ایران، محمدجواد ظریف در دیدار با هیئت سیاسی طالبان به ریاست ملا عبدالغنی برادر، ضمن ابراز خشنودی از ایده تشکیل حکومتی همه‌شمول با حضور همۀ اقوام و گروه‌های سیاسی در افغانستان، اظهار داشت: تصمیمات سیاسی نمی‌تواند در خلا اتفاق بیافتد و تشکیل حکومت همه‌شمول باید در یک فرایند مشارکتی و با درنظرداشت ساختارها و نهادها و قوانین بنیادی مانند قانون اساسی شکل گیرد.
ظریف در ادامه از اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای تسهیل گفتگو بین طالبان و دولت و دیگر گروه‌های افعانستانی خبر داد و گفت: مردم خوب افعانستان مظلوم واقع شده‌اند. جنگ و اشغال افعانستان لطمات سنگینی به مردم افعانستان وارد ساخته است. امیدوارم که تمام تلاش شما آن باشد که آلام و مشکلات مردم هرچه زودتر به پایان رسد و با برقراری صلح در افعانستان هرچه زودتر بهانه اشغالگران از دست‌شان خارج شود.

بنا بر این گزارش، در ابتدای این دیدار ملا عبدالغنی برادر، رئیس هیئت سیاسی طالبان نیز ضمن ارائه گزارشی از روند صلح و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، و با اشاره به روابط دوستانۀ ایران و افغانستان، تشکیل دولتی همه‌شمول با حضور همۀ اقوام و گروه‌های سیاسی را امری ضروری برای برقراری صلح کامل در افغانستان دانست.
گفتنی‌ست؛ دکتر محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، در حساب توییتری خود با اعلام اینکه دیدار بین ملا برادر و محمدجواد ظریف «در فضایی خوب» برگزار شده است، خاطرنشان کرد: در این دیدار مسائل مربوط به دو کشور، وضعیت افغانستان، مذاکرات بین‌الافغانی، عملی‌شدن کامل توافقنامه دوحه، و ضرورت صلح و امنیت در افغانستان و منطقه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۱۹:۰۹

۱۳ بهمن ۱۳۹۹

کد خبر :

89560

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک