امروز : سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۰,۴۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    87553

  • /
  • تاریخ :

    ۰۶ دی ۱۳۹۹

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

unnamed 18 300x199 - اعتماد به نفس بالا، سلاح کودک در برابر چالش‌های زندگیترکمن نیوز: اهمیت رسالت والدین در پرورش کودکانی پویا، شاد، دارای اعتماد به نفس بر هیچکس پوشیده نیست.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  چرا که کودکان دارای اعتماد به نفس بالا و شایسته به مراتب راحت تر می توانند در مواجهه با چالش ها و مشکلات تصمیم گیری کنند. در واقع شکل گیری اعتماد در برابر بی اعتمادی، پایه و اساس امید و امیدواری در بزرگسالی را تشکیل می دهد. به دیگر سخن اعتماد در سال های نخست زندگی کودک شکل می گیرد و سنگ بنای امیدواری را تشکیل می‌دهد.

اما اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس مجموعه‌ای از رویکردها، باورها و احساساتی است که هر فرد از خودش دارد. تعریف هر فرد از خود، باور ها، ایده ها و عقایدش روی انگیزه‌، نظرات و رفتارهای شخصی اش تاثیرگذار بوده و هر قدر این تعاریف دارای جنبه های مثبت و امیدوار کننده باشند، فرد دارای اعتماد به نفس بالاتری است.

از آنجا که شکل‌گیری الگوی اعتماد به نفس، خیلی زود و در کودکی در زندگی آغاز می‌شود، والدین باید شیوه های تقویت این حس را بیاموزند. والدینی که به موقع نیاز های کودک در مورد گرسنگی، تشنگی، احساس سرما و گرما، خیس کردن و … را مرتفع می سازند این حس اعتماد را در کودک به وجود می آورند که اطرافیان قابل اعتماد و اتکال هستند. از سوی هر گونه اهمال و سستی در برآوردن حاجات کودک منجر به افزایش حس بی اعتمادی به والدین می شود و حس بد نا امدی در او شکل می گیرد.

نقش والدین در اعتماد سازی

در سنین بالاتر حمایت از کودک در برآورده ساختن نیازهای شخصی خودش، با ارزش ترین هدیه ای است که والدین می توانند به کودکان بدهند چرا که این حس را در کودک به وجود می آورد که گام در راه تکامل گذاشته است و مسیر را صحیح انتخاب کرده است.  مثلا یک کودک نوپا که راه رفتن را برای اولین بار تجربه می‌کند، دچار حس انجام یک کار می‌شود که باعث تقویت اعتماد به نفس  می‌شود. یادگیری برخاستن پس از تلاش‌های ناموفق قبلی به کودک می‌آموزد که او می‌تواند و این توانستن، حس اعتماد به نفس به او را دو چندان می سازد. به همین دلیل است که نقش والدین، کمک به کودک برای شکل‌گیری یک وضعیت دقیق و سالم از خودآگاهی است.

چگونه می توان اعتماد به نفس کودکان را افزایش داد؟

ایجاد اطمینان از ناحیه والدین، بر آوردن به موقع نیاز های کودک، تلاش برای ایجاد خودکنترلی، دادن قدرت انتخاب به کودک، جداسازی تدریجی کودک از شرایط حمایتی و قرار دادن کودک در موقعیت های چالشی، پرهیز از تعریف و تمجید بیجا ، عدم مقایسه فرزند با همسالان، دادن مسئولیت به کودکان در امورات مختلف و … می توانند در افزایش حس اعتماد به نفس کودکان موثر باشند. کودکانی از سنین کودکی قدرت مواجهه با چالش های اجتماعی در مهد کودک ، مدرسه، پارک، باشگاه و … را پیدا می کنند، در آینده با اعتماد به نفس بیشتری گام در جامعه می گذارند و راحت تر و آسان می توانند احقاق حق کنند و در مقابل کژتابی های جامعه امروز محکم تر دوام می آورند.

سخن پایانی

در خاتمه باید اذعان داشت فرصت انتخاب و تصمیم گیری برای کودکان کلیدی اساسی برای اعتماد به نفس است. این موضوع به آنها اجازه می دهد که احساس قدرت کنند. در حقیقت اعتماد به نفس را می توان سلاحی در برابر چالش های موجود در سطح جامعه امروزی نامید و هر چه والدین در دوران کودکی بر روی تجهیز فرزندان شان به این سلاح مطمئن و قابل اعتماد، هزینه کنند، کودک در آینده با مشکلات کمتری مواجه خواهد شد و به زبان ساده راحت تر از پس مشکلات بر خواهد آمد. در ضمن کودکانی با اعتماد به نفس بالا، از ایجاد ارتباط با دیگران لذت می‌برند، در تصمیم گیری ها منطقی عمل می کنند، در مناسبات اجتماعی راحت تر هستند و از فعالیت‌های گروهی لذت می‌برند و از همه مهمتر اینکه از استقلال کافی برخوردارند.

فلذا توصیه می شود خانواده ها برای پرورش کودکانی با اعتماد به نفس بالا خود را از مشاوره با اهل فن و مشاوران دلسوز بی نیاز نبینند و یا با مطالعه منابع مختلف،  مسیر تربیتی صحیح فرزندان خود را بیابند.

به قلم فرزانه شقاقی روانشناس

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز