امروز : شنبه ۰۵ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

گنبدکاووس 300x190 - اعتراض شدید مالکین و مربیان به تصمیمات یکجانبه رییس فدراسیون سوارکاریاخبار سوارکاریتورکمن نیوز: حذف خودسرانه مسابقات قهرمانی کورس بهاره گنبدکاووس از طرف فدراسیون سوارکاری منجر به اعتراض شدید مالکین و مربیان شهرستان شد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  تداعی کننده نام اسب در ایران تورکمن و تورکمن صحرا است و گنبدکاووس به عنوان قلب تپنده تورکمنصحرا و پایتخت سوارکاری کشور شناخته می شود.

مسابقات اسبدوانی؛ همه ساله در شهرستان گنبدکاووس در دو فصل بهاره و زمستانه برگزار می شود و معمولا کورس بهاره تا اواخر خرداد ماه و بیشتر اوقات بستگی به شرایط برگزاری و استقبال شرکت کنندگان در مسابقات تا نیمه تیرماه ادامه می یابد.

امسال مسابقات اسبدوانی همانند سایر فرآیندهای دیگر در گلستان تحت تاثیر سیل آغاز سال98 همچنین متقارن شدن با ماه مبارک رمضان تنها در 6 هفته برگزار شد و طبق اعلام قبلی قرار بود پس از عید سعید فطر این مسابقات ادامه یافته و با برگزاری مسابقات قهرمانی و اهدای جوایز پایان یابد.

رییس فدراسیون سوارکاری در اقدامی عجیب ادامه مسابقات بهاره گنبدکاووس را لغو کرد و این موضوع اعتراض شدید مالکین و مربیان اسب را به دنبال داشت.

مالکین و مربیان برای آماده سازی اسبهای کورس زحمات فراوانی متحمل شده و هزینه هایی سرسام آور متقبل می شوند تا در عرض چند ثانیه برگزاری مسابقات نتیجه سرمایه گذاری خود را ببینند و احیانا اسبشان قهرمان شود بخشی از هزینه هایشان تامین و خستگی چندماهه از تنشان به در رود.

متأسفانه رییس فدراسیون سوارکاری که اخیرا نیز با منتشر شدن فایل صوتی حاوی سخنان اهانت آمیز از سوی وی به مردم شریف تورکمن و عاشقان اسب این دیار باعث ناراحتی و جنجال شده بود اما همچنان با تصمیمات عجولانه و غیر کارشناسی در برگزاری کورس پایتخت سوارکاری ایجاد اختلال کرده و موجبات اعتراض شدید اسبداران و اندوه روز افزون مردم تورکمن صحرا از وی شده است، حتی در روزهای گذشته مردم این دیار سخت پیگیر استیضاح وزیر ورزش درخصوص حمایت از مسعود خلیلی رییس فدراسیون سوارکاری کشور و ارزش نگذاشتن به حرمت قوم بزرگ تورکمن بودند.

بار دیگر تصمیم غیر اصولی و یکجانبه خلیلی باعث وارد شدن لطمه بر پیکر مسابقات اسبدوانی شهرستان گنبدکاووس شده و رییس فدراسیون حق مسلم مردم این شهرستان را با عنوان مسابقات اسبدوانی بهاره و تابستان به شهرستان ترکمن انتقال داده است. حال اینکه در بندرترکمن تنها مسابقات تابستانه اسبدوانی برگزار می‌شود.

این امر باعث موج شدید اعتراضات مالکین و مربیان گنبدی را در پی داشته و با مراجعه به ارگان‌های ذیربط (فرمانداری و اداره ورزش و جوانان) خواستار حق قانونی خود شده و ادامه کورس بهاره و برگزاری مسابقات قهرمانی در گنبدکاووس شدند.

در پی این موضوع و تجمع اعتراض‌آمیز مالکین و مربیان اسب در مجموعه سوارکاری گنبدکاووس، رییس هیات سوارکاری گنبدکاووس در پاسخ به سوالات خبرنگار تورکمن نیوز گفت: متاسفانه اقدام خودسرانه رییس فدراسیون سوارکاری منجر به خسارت مالکین و مربیان شهرستان شده و لغو مسابقات بهاره گنبد اعتراض شدید را به دنبال داشته است.
میکائیل قزلجه ضمن ابراز همدردی با سیل زدگان هم استانی به خصوص شهرهای گنبدکاووس، آق قلا، گمیشان و بندرترکمن اظهار داشت: گنبدکاووس از دیرباز خواستگاه و مهد سوارکاری کشور بوده و مسابقات بهاره همه ساله حداقل تا انتهای فصل بهار و گاها با استقبال گسترده مالکین بومی و غیر بومی تا اواسط ماه اول تابستان ادامه می‌یابد.
وی افزود: اخیرا اقدامات غیر معمول مسعود خلیلی که ناشی از عدم شناخت کافی از مدیریت برگزاری کورس در تورکمنصحرا به خصوص گنبد که قطب اسبدوانی کشور است و اتخاذ چنین تصمیمات عجولانه و غیر کارشناسانه موجبات نارضایتی مالکین و مربیان اسب این شهرستان شده است.
قزلجه تصریح کرد: با توجه به تجمع اعتراض آمیز مالکین و مربیان مسئولین دستگاه‌های مرتبط نیز پیگیر چگونگی و چرایی حذف کورس بهاره گنبد بوده و خواستار پاسخگویی رییس فدراسیون در خصوص این تصمیم غیر معقولانه هستند.

رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان گنبدکاووس نیز در خصوص حذف مسابقات بهاره گنبد گفت: حذف ادامه مسابقات کورس بهاره شهرستان بدون هماهنگی اداره ورزش و جوانان گنبدکاووس صورت گرفته است.

حجت الله یوسفی با اشاره به نظارتی بودن فدراسیون‌های کشور در گفت و گو با خبرنگار تورکمن نیوز اظهار داشت: ایران 50 فدراسیون ورزشی دارد که همگی حکم نظارتی داشته و به هیچ وجه مستقیما در برگزاری مسابقات استانی و شهرستانی دخالت ندارند.
وی تصریح کرد: فدراسیون سوارکاری ایران به گونه جدا بافته عمل می‌کند و دخالت مستقیم در همه امور مسابقات اسبدوانی؛ تنها با عنوان دادن نام (کورس ملی) به این مسابقات را دارد.
یوسفی در ادامه گفت: حذف یکسویه مسابقات اسبدوانی فصل بهار گنبدکاووس اعتراض شدید مالکین و مربیان را درپی داشته و روز گذشته حدود 40 نفر از نمایندگان این قشر زحمتکش مقابل فرمانداری و سپس اداره ورزش و جوانان تجمع اعتراض آمیز داشتند و با میانجیگری و اعلام پیگیری موضوع به آنان توانستیم باعث آرامش نسبی مالکین و مربیان اسب گنبدی شویم.
وی افزود: برنامه زمانبندی مسابقات اسبدوانی بهاره را متفقا طی جلسه‌ای با سردار ناصر رزاقیان رییس هیات سوارکاری استان گلستان، مهندس میکائیل قزلجه رییس هیات سوارکاری شهرستان گنبدکاووس و با هماهنگی دکتر بهمن طیبی مدیر کل ورزش و جوانان استان‌گلستان تنظیم و تصمیم به برگزاری این دوره از مسابقات پس از ماه مبارک رمضان را داشتیم.
رییس ورزش و جوانان شهرستان گنبدکاووس با اشاره به نامگذاری سال98 از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال “رونق تولید” تاکید کرد: بسیاری از مربیان و مالکان اسب در منطقه شغل دیگری ندارند و تنها راه رزق و روزیشان از صنعت پرورش و تولید اسب و برگزاری مسابقات اسبدوانی تامین می‌شود.
وی افزود: آماده سازی اسب‌های مسابقات هزینه‌های هنگفتی دارد که با برگزار نشدن و لغو مسابقه‌ای باعث ازدست رفتن سرمایه‌های این عزیزان شده و به همین دلیل به موضوع لغو مسابقات بهاره گنبدکاووس برخی از آنان اعتراض و خشم شدیدی داشتند و برخی دیگر با چشمانی اشک آلود نسبت به تصمیم رییس فدراسیون معترض هستند و با تنظیم نامه و طوماری که ذیل آن را به عنوان نمایندگان مالکین و مربیان اسب شهرستان امضاء کردند خواستار برگزاری و ادامه مسابقات فصل بهاره در مجموعه سوارکاری گنبدکاووس شدند.

یوسفی در ادامه تصریح کرد: متاسفانه در سال گذشته نیز این ناهماهنگی در زمانبدنی مسابقات از سوی فدراسیون سوارکاری منجر به ضرر و زیان شد و در آغاز مسابقات از ابتدای پاییز که از ابتدای مهرماه همواره در گنبدکاووس برگزار می‌شد چند هفته به مسابقات آق قلا افزوده شد و درنتیجه از تعداد هفته‌های مسابقات گنبد کم شده و از اواسط آذرماه مسابقات در مجموعه بزرگ سوارکاری گنبدکاووس برگزار شد.

امروز پرورش اسب و مسابقات اسبدوانی در شهرستان گنبدکاووس به یک صنعت تبدیل شده و پرورش اسب این منطقه در کشور حرف اول را می‌زند.

رییس اداره ورزش و جوانان در خاتمه گفت: از فدراسیون سوارکاری خواستاریم به وعده‌ها و قول‌هایی که به مردم گنبدکاووس داده و به خصوص در آخرین نشست عمومی که در سالن اجتماعات دانشگاه شمس گنبد داشتیم پیشنهاد می‌کنیم با همکاری، هم اندیشی و نشست با هیات‌های سوارکاری استان و شهرستان‌های سه‌گانه گلستان؛ مواد قانونی آیین‌نامه برگزاری مسابقات اسبدوانی بازنگری و بازنویسی شود و مهم‌تر از همه مسئله چگونگی برگزاری مسابقات همانند دیگر فدراسیون‌های کشور به صورت نظارتی شده و فدراسیون سوارکاری نیز به عنوان مسئول، پاسخگوی موضوعات مرتبط با برگزاری کورس‌ها به خصوص شفاف‌سازی آزمایشات دوپینگ باشد.

شهرستان گنبدکاووس با حدود 400 هزار نفر جمعیت در شرق استان گلستان بزرگترین شهر این استان بوده و مرکز پرورش اسب و مسابقات سوارکاری ایران محسوب می‌شود.
خبرنگار:‌ یاشار نیازی
عضو انجمن صنفی روزنامه‌نگاران
عضو خانه مطبوعات کشور

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز