امروز : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۳,۹۶۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    94731

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    9:55 | ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

جمعی ازبکستان 300x267 - اصلاحات ازبکستان در زمینه رسانه‌هاترکمن نیوز:  در سخنرانی سالانه رئیس جمهور ازبکستان شوکت میرضیایف در مجلس عالی، خاطرنشان شد که رسانه ها علاوه بر پوشش عینی تغییرات گسترده در کشور، توجه ادارات دولتی و جامعه را نیز به مشکلات فوری موجود در کشور جلب می کنند و مسئولین را در تمام سطوح تشویق می کنند تا این مشکلات برطرف گردد. امروزه رسانه های اجتماعی به طور فزاینده ای به “قوه چهارم” تبدیل شده اند.

سخنان شوکت میرضیایف “ آزادی بیان- این درخواست زمانه و اصلاحات در ازبکستان میباشد” بیانگر روندی از از شکل گیری حمایت از آزادی بیان و توسعه رسانه ها در قانونگذاری ازبکستان بوده است.

طی مدت کوتاه گذشته، بیش از ۲۰ قانون نظارتی در ازبکستان از جمله قوانین ” باز بودن فعالیت های مقامات دولتی و اداری”، ” رسانه ها”، ” تضمین و آزادی دسترسی به اطلاعات” ، “اصول و تضمین های آزادی اطلاعات”، “حفاظت از فعالیت حرفه ای روزنامه نگاران” و” اطلاع رسانی ” و غیره به تصویب رسیده است.

به طور کلی، در یک دوره نسبتاً کوتاه، کار گسترده ای برای اطمینان از آزادی بیان، دسترسی به اطلاعات و توسعه رسانه ها انجام شده است.

بنابراین، در ۱۸ آوریل ۲۰۱۸ ، در چارچوب آزادسازی بیشتر رسانه ها و حمایت از حقوق روزنامه نگاران، تغییرات الحاقی در قوانین رسانه های اجتماعی و حمایت از فعالیت های حرفه ای روزنامه نگاران، اعمال گردید.

بخصوص، وب سایت ها به عنوان رسانه های اجتماعی تعریف شدند و مکانیزمی برای حمایت از رسانه ها توسط دولت (از جمله ارائه مزایای مالیاتی، سایر پرداخت ها و تعرفه های اجباری، ترجیحات، یارانه های دولت، کمک های مالی و اجتماعی و همچنین حمایت اجتماعی از کارکنان خبرگزاری ها) ایجاد گردید.

در ماه می سال ۲۰۱۸، اولین دانشگاه روزنامه نگاری و ارتباطات کشور با حکم ریاست جمهوری تأسیس شد و در همان سال درهای خود را به روی دانشجویان گشود.

با حکم شماره ۵۶۵۳ رئیس جمهور ازبکستان در تاریخ ۲ فوریه ۲۰۱۹ در مورد افزایش اقدامات برای توسعه بیشتر حوزه اطلاعات و ارتباطات جمعی بر مبنای سازمان مطبوعات و اطلاعات ازبکستان، “آژانس اطلاعات و ارتباطات جمعی تحت مدیریت دفتر ریاست جمهور ازبکستان”، تأسیس گردید.

از زمان آغاز فعالیت های آژانس، این سازمان به طور کامل از اجرای حقوق اساسی شهروندان برای آزادی بیان و اطلاع رسانی اطمینان حاصل کرده و موجب تقویت نقش رسانه ها در توسعه حوزه های سیاسی – اجتماعی و اقتصادی کشور ، سیاست فعال برای ایجاد شرایط متساوی برای آنها در بازار رسانه و همچنین حفاظت از حقوق روزنامه نگاران گردیده است.

33 300x200 - اصلاحات ازبکستان در زمینه رسانه‌ها

در سال ۲۰۱۹، رئیس جمهور در مورد توسعه فعالیت های خدمات مطبوعاتی ارگان های دولتی تصمیماتی اتخاذ نمود که محیط باز رسانه ای برای مردم، تعامل نزدیک با رسانه ها، روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان، اطلاع رسانی سریع رسانه ها و جامعه در مورد موضوعات مهم، و همچنین ارتقاء جایگاه سخنگویان تا سطح معاون سازمان را تعیین نمود.

لازم به ذکر است که در حال حاضر بیش از ۶۰۰ سخنگو، فعالیت های اطلاعاتی را در ازبکستان انجام می دهند. اقدامات انجام شده، موجب پر شدن حوزه اطلاعاتی ازبکستان با اطلاعاتی درباره اصلاحات و کار دستگاههای دولتی در این راستا گردید.

از این رو، امروزه بیش از نیمی از جریان اخبار در اینترنت از طریق فعالیت پرثمر خدمات مطبوعاتی ارگان های دولتی شکل می گیرد.

در ۱۴ سپتامبر سال ۲۰۱۹، در پارلمان کشور شورای عمومی برای توسعه حوزه اطلاعات و ارتباطات جمعی به منظور افزایش اهمیت سازمان های اجتماعی در شکل گیری افکار عمومی در مورد موضوعات مهم حوزه اطلاعات تشکیل گردید.

نمایندگان این شورا متشکل از رسانه ها، سازمان های اجتماعی، علوم و فرهنگ و همچنین معاونان، کارشناسان و متخصصان مستقل از سایر نهادهای جامعه مدنی می باشند.

در تاریخ ۲۵ دسامبر سال ۲۰۲۰، مصوبه تغییرات در قوانین کیفری، آیین دادرسی کیفری جمهوری ازبکستان در مورد مسئولیت اداری تصویب گردید که مطابق بر آن از  مواد ۱۳۹ (اتهام) و ۱۴۰ (توهین) قانون کیفری، مجازات حبس حذف شده اند.

در نتیجه این سیاست، فضای اطلاعاتی ازبکستان گسترش پویایی داشته است. بویژه، طی پنج سال گذشته تعداد رسانه های ثبت شده با ۳۵۲ مورد افزایش به ۱۸۶۶ مورد رسیده است که از این تعداد ۶۳۰ رسانه اینترنتی هستند. در عین حال ، بیش از ۱۳۰۰ کاربر وجود دارد که خود را به عنوان وبلاگ نویس معرفی می کنند و به طور فعال در عرصه رسانه ای مشغول به کار هستند.

لازم به ذکر است که رسانه های ملی وظیفه فعالیت نظارت اجتماعی را به خود کسب کرده اند و توجه خود را بر تشریح روند اصلاحات جهت کمک در شناسایی و حل معماهای حساس مردم نموده اند که این امر اثر مطلوب بر فعالیت های ارگان های دولتی و ارگان های اجرایی محلی جهت رفع فوری نواقص در کارها و اقدامات آنها را داشته است.

ترجمه و نشر : گروه بین الملل ترکمن نیوز

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز