امروز : پنجشنبه ۰۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    122615

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    1:57 | ۳۰ مرداد ۱۴۰۲

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

300x200 - اسپانیا قهرمان جام جهانی فوتبال زنان شدترکمن نیوز:  تیم فوتبال زنان اسپانیا با غلبه بر انگلیس، قهرمان نهمین دورۀ جام جهانی فوتبال زنان شد. این اولین قهرمانی اسپانیا در جام جهانی زنان بود.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  (یکشنبه) تیم‌های اسپانیا و انگلیس در حالی در دیدار فینال به مصاف هم رفتند که انگلیسی‌ها در طول این دوره از مسابقات جام جهانی، هیچ شکستی را تجربه نکرده بودند و با اقتدار به فینال مسابقات رسیده بودند ولی اسپانیا در مرحلۀ گروهی با نتیجۀ عجیب 4 بر صفر مغلوب ژاپن شده بود.

اما در فوتبال هر بازی داستان خودش را دارد و اسپانیایی‌ها هم تا رسیدن به فینال، بازی به بازی بهتر شده بودند. اگرچه نتایج دو تیم تا قبل از فینال، کفۀ ترازو را کمی به نفع انگلیس سنگین می‌کرد، ولی سه‌شیرها در فینال اسیر تکنیک ماتادورها شدند.

در دقیقۀ 15 مسابقه، شوت بازیکن انگلیس به تیر افقی دروازۀ اسپانیا برخورد کرد ولی اسپانیا سریعا توانست نبض بازی را دست بگیرد و با همان سبک و سیاق تیم فوتبال مردان این کشور، برتری‌اش را با تکیه بر تکنیک بالا و پاس‌های دقیق، بر حریف دیکته کند.

اولگا گارسیا در دقیقۀ 29 گل برتری اسپانیا را زد و دختران قرمزپوش اسپانیایی، با احتساب وقت‌های تلف‌شده، 74 دقیقه از گلی که زدند، دفاع کردند. داور در پایان بازی، سیزده دقیقه وقت تلف‌شده منظور کرد و این خودش رکوردی در ثبت وقت‌های تلف‌شده در پایان بازی.

با اینکه انگلیس عقب بود و باید گل مساوی را می‌زد اما اسپانیا هجومی‌تر بازی می‌کرد و فرصت‌های گل بیشتری از دست داد. کار با توپ دختران اسپانیایی بهتر بود و انگلیسی‌ها نتوانستند بازی را به توپ‌های هوایی بکشانند و از این برتری‌شان استفاده کنند.

در همان نیمۀ اول بازی، سالما پاراللو مهاجم نوزده سالۀ اسپانیا، که در دو بازی قبلی این تیم گل‌های حساسی زده بود، در شلوغی محوطۀ جریمۀ انگلیس، توپ را به تیر دروازۀ این تیم کوبید وگرنه احتمالا تکلیف قهرمان جام در همان نیمۀ اول تا حد زیادی روشن می‌شد.

اسپانیا در نیمۀ دوم هم در دقیقۀ 83 صاحب یک ضربۀ پنالتی شد. هجوم بازیکنان این تیم به محوطۀ جریمۀ حریف، با برخورد توپ به دست کیرا والش، هافبک انگلیس توام شد و داور در ویدیوچک پنالتی را تشخیص داد ولی ضربۀ پنالتی جنیفر هرموسو، هافبک اسپانیا، توسط ماری ارپس دروازه‌بان جسور و باروحیۀ انگلیسی‌ها مهار شد.

ماری ارپس دروازه‌بان تیم منچستریونایتد هم است و در جریان بازی فینال با عملکرد خوبش تیم ملی انگلیس را در بازی نگه داشت وگرنه اسپانیا می‌توانست دست کم با 3 گل برندۀ فینال شود.

اسپانیایی‌ها با سه مهاجم بازی می‌کردند و حضور سالما پاراللوی تکنیکی و قدبلند در مرکز مهاجمان این تیم، کار را بر دفاع انگلیس دشوار کرده بود.

از دیگر نکات جالب این بازی، سرمربیان این تیم بود. خورخه ویلدا، سرمربی اسپانیا، مرد بود ولی سارینا ویمن، سرمربی انگلیس، همجنس بازیکنان تیمش بود.

در دیدار رده‌بندی نهمین دورۀ جام جهانی فوتبال زنان نیز دیروز تیم فوتبال سوئد موفق شد استرالیای میزبان را شکست دهد. فریدولینا رولفو در دقیقۀ 30 از روی نقطۀ پنالتی و کوزووار اسلانی در دقیقۀ 62 گل‌های سوئد را در این بازی به ثمر رساندند.

سوئد می‌توانست قهرمان این دوره از مسابقات جام جهانی شود ولی سوئدی‌ها نیز مثل انگلیسی‌ها در مجموع در برابر تکنیک بالای بازیکنان اسپانیا در بازیِ روی زمین، کم آوردند و از برتری خودشان در توپ‌های هوایی نیز نتوانستند استفاده کنند. سوئدی‌ها که پیش از این در سال‌های 1991، 2011 و 2019 نیز مقام سومی این مسابقات را کسب کرده بودند، برای چهارمین بار به این عنوان قناعت کردند.

رسیدن استرالیا به جمع چهار تیم پایانی مسابقات نیز موفقیتی قابل توجه برای تیم فوتبال زنان استرالیا بود.

اسپانیا اولین کشوری است که در جام جهانی زنان قهرمان می‌شود ولی اقتصادش جزو اقتصادهای پیشرفتۀ دنیا نیست. برخلاف قهرمان سابق این مسابقات (آمریکا، آلمان، ژاپن و نروژ)، اقتصاد اسپانیا معمولا در رتبۀ سیزدهم ی چهاردهم جهان است و سطح رفاه و پیشرفت صنعتی این کشور نیز در حد سایر قهرمانان جام جهانی فوتبال زنان نیست.

در واقع اسپانیا با غلبه بر انگلیس، قهرمانی در جام جهانی زنان را از انحصار کشورهای “پیشرفته و مرفه” تا حدی بیرون آورد ولی در مجموع باید گفت برتری کشورهای لیبرال‌دموکراتیک در جام جهانی زنان همچنان پابرجا ماند.

نیجریه و کلمبیا که در مراحل یک‌هشتم نهایی و یک‌چهارم نهایی این مسابقات به دشواری مغلوب انگلیس شدند، تنها تیم‌هایی جهان غیرلیبرال بودند که پتانسیل قهرمانی در جام جهانی را داشتند. بویژه تیم خوب نیجریه که در ضربات پنالتی و با بدشانسی در برابر انگلیس شکست خورد و تا قبل از فینال، تنها تیم این دوره از جام جهانی بود که در جریان بازی مغلوب انگلیسی‌ها نشده بود.

جام جهانی فوتبال زنان طبیعتا رو به پیشرفت است و هر دوره با پوشش رسانه‌ای گسترده‌تری توام می‌شود و تماشاگران بیشتری در سراسر دنیا پیدا می‌کند. پوشش خبری این تورنمنت در ایران، دست کم در رسانه‌های رسمی، با مشکل انتشار عکس‌های مسابقات توام بود.

هر چند رسانه‌های رسمی نمی توانستند عکس‌هایی کامل از بازیکنان منتشر کنند اما جالب این بود که رسانه‌های اصول‌گرا، مثل خبرگزاری‌های فارس و تسنیم نیز اخبار جام جهانی زنان را پوشش می‌دادند اگرچه آن‌ها نیز برخلاف رسانه‌های غیررسمی نمی‌توانستند ویدیویی از این مسابقات منتشر کنند و در انتشار عکس نیز دست شان بسته بود. به همین دلیل عکس‌های لحظات اصلی بازی، یعنی لحظه‌های به ثمر رسیدن گل و یا لحظۀ زدن ضربات پنالتی را نمی‌توانستند منتشر کنند.

به هر حال در نهمین دورۀ مسابقات جام جهانی فوتبال زنان، آیتانا بونماتی، هافبک اسپانیا به عنوان بهترین بازیکن جام جهانی زنان 2023 انتخاب شد. در این مسابقات، بونماتی سه گل زد و دو پاس گل به ثمر رساند.

همچنین همچنین مری ارپس، دروازه‌بان تیم ملی انگلیس به عنوان بهترین دروازه‌بان جام جهانی زنان 2023 انتخاب شد و دستکش طلایی را دریافت کرد. مری ارپس 30 ساله در هفت بازی چهار گل دریافت کرد ولی در طول مسابقات، بویژه در بازی‌های حساس پایانی، عملکرد قابل توجهی داشت و حتی بهتر از زکیرا موسویچ، گلر مومشکیِ سوئدی‌ها، ظاهر شد.

هیناتا میازاوا، هافبک ژاپن نیز بهترین گلزن جام جهانی فوتبال زنان 2023 و صاحب کفش طلا شد. این بازیکن 23 ساله در 5 بازی 5 گل به ثمر رسانده است.

اسپانیا به دومین کشور تاریخ فوتبال تبدیل شد که قهرمان مسابقات جهانی مردان و زنان شد. تیم مردان اسپانیا در سال 2010 قهرمان جام جهانی شد. پیش از این، آلمان تنها کشوری بود که قهرمان مسابقات جهانی مردان و زنان شده بود. تیم زنان آلمان در سال های 2003 و 2007 قهرمان شد، مردان در سال های 1954، 1974، 1990 و 2014 قهرمان جام جهانی شده‌اند.

انگلستان در سال 2015 تیم سوم جام جهانی شده بود و در سال 2019 نیز در دیدار رده‌بندی مغلوب سوئد شد. آن‌ها این بار می‌خواستند کاری را که تیم مردان انگلیس سال‌ها در پی انجام آن است، انجام دهند و قهرمان جام جهانی شوند، ولی در برابر اسپانیاییی که برای اولین بار به جمع چهار تیم نهایی صعود کرده بود، ناکام ماندند.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز