sher 2b 300x209 - استقبال ويژه شعراي اهل تسنن از شب شعر ويژه شهداي مناگنبدکاووس-ترکمن نیوز-  حسني از برگزاري چهارمين جشنواره شعر حوزه(اشراق) در قم و استقبال شعراي شيعه و اهل سنت از برنامه شب شهر شهداي منا در گنبد كاووس خبرداد.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن نیوز،   از خبرگزاری حج،محمد حسني رييس مركزي فرهنگي هنري دفتر تبليغات اسلامي در نشست خبري چهارمين جشنواره شعر حوزه(اشراق)، شعر را صاحب كاركردهاي فروان دانست و با بيان اين كه بزرگان حوزه در طول تاريخ شيعه ارتباط محكمي با مقوله شعر داشته اند، اظهار داشت: شاعران روحاني جايگاه وثيقي در حوزه شعر فارسي و عربي داشته اند و به همين جهت هنر اول حوزه، شعر بوده و هست.

وي ادامه داد: جشنواره بين المللي شعر اشراق اين ويترين است و همه تلاش ما براي همين بوده است و يك تيم پرانگيزه و متعهد در اين كار وارد شدند كه همه از شاعران طلبه با استعداد بوده اند.
حسني عنوان كرد: ما فراخوان را در اول شهريور ماه اعلام كرديم كه آثار دريافت شد و پايان مهلت هم ۳۰ مهرماه بود و با توجه به استقبال و در خواست دوستان تا ۲۵ آبان تمديد شد كه در اين مدت بيش از ۱۴۰۰ اثر از ۳۳۸ نفر به دبيرخانه نفر رسيده است.

حسني با اشاره به رشد كمي استقبال كنندگان، عنوان كرد: در دوره اول ۱۱۰ نفر شركت كننده داشتيم و در اين دوره بيش از ۲۲۰ نفر افزايش داريم كه هم باعث مباهات است و هم مسؤوليت ما را سنگين تر مي كند، البته اين ميزان غير از اساتيدي است كه ديگر در اين گونه جشنواره ها شركت نمي كنند.

وي با بيان اين كه بيش از اين ميزان در حوزه علميه ذوق و هنر شعري وجود دارد، عنوان كرد: ما علاوه بر قم كه دو سه برنامه در قم داشتيم در شيراز و گنبد و مشهد نيز اجرا كرديم و حتي نزديك به ۱۰ روز در كشور سوريه در ميان مجاهدان و رزمندگان برنامه اجرا كرديم.

رييس مركز فرهنگي هنري دفتر تبليغات اسلامي ادامه داد: البته در دوره گذشته هم جشنواره را بين المللي اعلام كرديم ولي بخش زبان هاي خارجي غير رقابتي بود، اما اين دوره در بخش زبان خارجي هم داوري با دقت صورت گرفته هرچند بخش اصلي جشنواره شعر فارسي است به همين جهت از زبان هاي تركي، اردو، اسپانيولي شعر داشتيم.

وي با بيان اين كه مفاهيم انقلاب اسلامي در اين جشنواره در صدر موضوعات قرار داشت، يادآور شد: ما در بخش شعر بدون شك حوزه انقلابي داريم و نكته ديگر مسأله مهارت افزايي بعد از جشنواره است يعني افراد برگزيده كه نزديك به ۵۰ نفر مي شوند اردو چند روزه اي خواهند داشت و ارتباطات بعدي با آنها حفظ مي شود.

حسني اضافه كرد: در اين دوره تعداد برگزيدگان را افزايش داديم يعني چهار يا پنج نفر به عنوان افراد ويژه انتخاب شده اند و نزديك به ۴۰ نفر نيز به عنوان افراد برگزيده معرفي خواهند شد.

در ادامه اين نشست محمدجواد شرافت دبير اجرايي چهارمين جشنواره شعر اشراق با اشاره به برخي از پيش برنامه هاي اين جشنواره عنوان كرد: يكي از برنامه هاي اصلي ما چهارم شهريور در گنبد كاووس بود كه با ياد شهداي منا شب شعري با حضور شعراي شيعه و اهل سنت برگزار كرديم كه اين مراسم با استقبال خوبي مواجه شد.

وي در ادامه با بيان اين كه شعر مي تواند معارف اهل بيت(ع) را بهتر به جهانيان منتقل كند، عنوان داشت: يكي ديگر از برنامه هاي ما برنامه نشست علمي شعر و حوزه انقلابي در مشهد برگزار كرديم كه جمعي از پيشكوستان حوزه نيز حضور داشتند و سفري به جبهه هاي مقاومت در سوريه داشتيم و هشت شب شعر در جمع مجاهدان به زبان فارسي و عربي شب شعر برگزار كرديم؛ با شاعران سوري نيز جلسه اي مشترك برگزار كرديم و اميدواريم دبيرخانه شعر مقاومت نيز آغاز به كار كند.

شرافت خاطرنشان كرد: انشاءالله اختتاميه اين جشنواره چهارشنبه شب حضور صالحي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، حجت الاسلام والمسلمين احمد واعظي رييس دفتر تبليغات اسلامي و سيد علي خميني يادگار امام خميني(ره) برگزار مي شود و بزرگان زيادي در اين جشنواره حضور خواهند داشت و آخرين اثر آيت الله حائري شيرازي نيز رونمايي مي شود.

در ادامه اين نشست حسن بياتاني دبير علمي جشنواره نيز با بيان اين كه گاهي اوقات اهداف علمي يك جشنواره فداي برخي هزينه هاي سنگين تشريفاتي مي شود، اظهار داشت: اما در اين جشنواره با توجه به هماهنگي هاي ستادي كه وجود داشت، در جنبه هاي مختلف با مشكل رو به رو نشديم.

وي ادامه داد: در اين جشنواره ۷۰ نفر از خواهران و ۲۶۸ نفر آقايان به دبيرخانه شعر ارسال كردند و از بين ۱۴۰۸ اثر، ۱۵۸ اثر در بخش زبان هاي غير فارسي، ۱۳۰ اثر در عرصه شعر نو شامل نيمايي و سپيد، ۱۶۷ اثر در بخش موضوعي ويژه جشنواره با عنوان نقد هنرمندانه جاهليت مدرن و بقيه مربوط به اشعار كلاسيك مي شود كه تيم داوري ۱۶ نفره داشتيم كه از استان هاي مختلف كار داوري را برعهده داشتند.

بياتاني با بيان اين كه تعداد كل برگزيدگان ۴۱ نفر هستند، يادآور شد: چهار نفر از آنها برگزيده ويژه هستند كه بالاترين امتياز را كسب كرده اند، ۹ برگزيده در بخش زبان هاي غير فارسي، ۹ برگزيده شعر نو شامل شعر نيمايي و سپيد كه به صورت جداگانه داوري شده است، ۱۷ برگزيده در بخش شعر كلاسيك و سه برگزيده در بخش كودك و نوجوان داريم.

انتشار دهنده : shirzad
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۶:۲۴

۰۲ بهمن ۱۳۹۶

کد خبر :

10141

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک