امروز : پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    46948

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    22:09 | ۱۱ اسفند ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

n82950317 72401101 300x194 - استقبال دولت ترکمنستان از گسترش روابط فرهنگی با ایراناخبار ترکمنستانتورکمن نیوز سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان در ترکمنستان در محل کابینه وزرای ترکمنستان با بهارگل عبدی‌یوا، معاون رییس جمهور ترکمنستان در امور فرهنگ و رسانه دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌های ایران؛ در ابتدای این دیدار که با حضور آتاگلدی شاه‌مرادف، وزیر فرهنگ ترکمنستان صورت گرفت، احمدی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان گفت: در دیدارهای متعدد آقای قربانعلی بردی محمداف، رییس جمهور محترم ترکمنستان، بر گسترش روابط فرهنگی دو کشور تأکید داشته‌اند و بر همین اساس در سفر رییس جمهور کشورمان دکتر روحانی به ترکمنستان، برنامه مبادلات فرهنگی بین دو کشور به امضا رسید.

وی افزود: بعد از آن هم دیدارهای متعددی بین مقامات فرهنگی دو کشور انجام و توافقات متعددی بین مسئولین دو کشور صورت گرفت. بر این اساس، انتصاب آقای خانیان که از مدیران باتجربه فرهنگی کشورمان هستند به عنوان رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان، با همین رویکرد و برای فعال کردن ظرفیت‌های ارتباطات فرهنگی بین دو کشور انجام گرفته است.

احمدی ادامه داد: آمادگی داریم با توجه به علاقه‌مندی طرفین، همچون گذشته زمینه انجام اینگونه فعالیت‌ها و توافقات، از جمله برگزاری هفته‌های فرهنگی ایران و ترکمنستان و برگزاری جشنواره امام رضا(ع) در مرو و حضور هیأت فرهیختگان ترکمنستان بر مزار مختومقلی در ایران را فراهم کنیم.

در ادامه این دیدار رضا خانیان، رایزن فرهنگی کشورمان در ترکمنستان، ضمن ابلاغ سلام ویژه ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به خانم عبدی‌یوا، معاون رییس جمهور ترکمسنتان گفت: آمادگی داریم برای فعال‌تر کردن ارتباطات فرهنگی دو کشور بر اساس برنامه مبادلات فرهنگی تلاش کنیم و بر همین اساس طی دو ماه گذشته زمینه حضور گروه ۲۳ نفره هنرمندان ترکمنستان در جشن جهانی نوروز در کیش را با دستور مساعد شما فراهم کرده‌ایم.

رایزن فرهنگی کشورمان افزود: تلاش می‌کنیم با اجرای برنامه مبادلات فرهنگی به ویژه در سال ۲۰۱۹ که از سوی رییس جمهور محترم ترکمنستان سال «ترکمنستان مهد شکوفایی» نامگذاری شده است، در هرچه باشکوه‌تر برگزار کردن برنامه‌های ملی ترکمنستان برای این سال مشارکت کنیم.

وی افزود: بر همین اساس آمادگی داریم هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران و هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان را در سال ۱۳۹۸ برگزار کنیم.

رایزن فرهنگی کشورمان در ادامه پیشنهادات خود، برای برگزاری هفته دوستی کودک در پایتخت‌های دو کشور، برگزاری هزاره بزرگداشت ابوسعید ابوالخیر در دو کشور با مشارکت سارمان منطقه‌ای اکو، تبادل گروه‌های فرهنگی و هنری در زمینه موسیقی و تئاتر، نمایش فیلم‌های ایرانی در سینماهای عشق‌آباد و شهرهای بزرگ ترکمنستان و نمایش فیلم‌های سینمایی ترکمنستان در ایران، ارتباط مراکز اسناد و میراث فرهنگی دو کشور، حضور هیأت‌های رسانه‌ای و دیگر بندهای برنامه مبادلات فرهنگی، اعلام آمادگی کرد.

رضا خانیان همچنین آمادگی رایزنی فرهنگی کشورمان در ترکمنستان را برای حضور گروه هنری ایران برای مشارکت در جشن رسمی نوروز امسال در عشق‌آباد و شهرهای مرو و ترکمن‌آباد اعلام کرد.

در ادامه این دیدار خانم بهارگل عبدی‌یوا، با تبریک انتصاب رضا خانیان به عنوان رایزن فرهنگی ایران در ترکمنستان و تشکر از سفیر جمهوری اسلامی ایران و رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و ابلاغ سلام متقابل، گفت: از پیشنهادات شما بسیار تشکر می‌کنم و بسیار حایز اهمیت است که روابط فرهنگی دو کشور بیش از این گسترش یابد؛ زیرا چنانچه رییس جمهور محترم ترکمنستان تأکید دارند؛ بدون فرهنگ نمی‌توان از رشد و توسعه یک کشور سخن گفت.

عبدی‌یوا در ادامه گفت: از طریق روابط فرهنگی و به کمک فیلم، سینما و موسیقی می‌توان به شناخت آداب و رسوم دو کشور کمک کرد.

وی تأکید کرد: روابط فرهنگی برای ترکمنستان، بسیار حایز اهمیت است و بر همین اساس ما آماده‌ایم برای عملی کردن پیشنهاداتی که مطرح شد به ویژه در تبادل گروه‌های هنری و موسیقی و برگزاری هفته‌های فرهنگی ترکمنستان و ایران همکاری کنیم.

معاون رییس جمهور ترکمنستان در ادامه افزود: در بحث نمایش فیلم‌های سینمایی در دو کشور و انجام پروژه‌های مشترک سینمایی هم آماده همکاری هستیم.

وی همچنین گفت: در خصوص برگزاری هزاره ابوسعید ابوالخیر از مقدماتی که در ایران در حال انجام است و در سفر سرپرست مرکزنسخ خطی، زبان و ادبیات مختومقلی ترکمنستان مطرح شده است، مطلع شده‌ام و می‌توانیم در این خصوص همکاری کنیم.

معاون رییس جمهور ترکمنستان در پایان سخنان خود از تلاش‌های رایزنی فرهنگی برای اعزام گروه ۲۳ نفره هنرمندان ترکمنستان به کیش تقدیر کرد و گفت: اطمینان داریم که این گروه می‌تواند در جشن جهانی نوروز در کیش، نماینده شایسته‌ای برای فرهنگ و هنر ترکمنستان باشد.

منبع: محمد آسیابانی- مهر

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز