امروز : جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

دوم مزارع گنبدکاووس 300x187 - استقبال خوب کشاورزان از کشت دوم مزارع گنبدکاووساخبار کشاورزی- تورکمن نیوز: رئیس اداره تولیدات گیاهی مدیریت جهادکشاورزی گنبدکاووس درشرق استان گلستان گفت: کشت دوم برخی محصولات زراعی، پس از برداشت محصولات کشت پاییزه همچون گندم، جو و کلزا در این شهرستان با استقبال کشاورزان مواجه شده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ عزیز جاوید در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت: ذرت و سورگوم علوفه‌ای، آفتابگردان، هندوانه آجیلی و پنبه از مهمترین محصولات زراعی منطقه گنبدکاووس است که کشاورزان در قالب کشت دوم، درحال کاشت آن هستند.

وی افزود: بر اساس قرادادهای منعقد شده با کشاورزان، پیش بینی می‌شود، سطح زیر کشت محصولات زراعی اشاره شده به هفت هزار و ۴۱۰ هکتار برسد که نشان از استقبال کشاورزان گنبدکاووس از کشت دوم است.

جاوید اضافه کرد: پیش بینی کشت سه هزار هکتار ذرت علوفه‌ای که تاکنون در سطح دو هزار هکتار آن قرارداد منعقد شده و ۸۰۰ هکتار آن نیز کشت شده، انعقاد ۶۴ هکتار کشت سورگوم علوفه‌ای که تاکنون ۲۵ هکتار آن کشت شده و کشت ۱۳۷ هکتار آفتابگردان که ۱۳۰ هکتار آن کشت شده، بخشی از محصولات زراعی درقالب کشت دوم در گنبدکاووس است.

وی تصریح کرد: قرارداد کشت ۲۱۸۰ هکتار هندوانه بذری و آجیلی که تاکنون ۸۰۰ هکتار آن کشت شده و کشت ۲۰۳۰ هکتار پنبه تابستانه به همراه کشت ۲۳ هکتار دانه روغنی سویا از دیگر محصولات زراعی در قالب کشت دوم در گنبدکاووس است.

رئیس اداره تولیدات گیاهی جهادکشاورزی گنبدکاووس ادامه داد: علاوه بر کشت ۲۰۳۰ هکتار پنبه تابستانه، امسال ۲۰۲۰ هکتار از این محصول نیز در قالب کشت بهاره توسط کشاورزان شهرستان کاشته شده است.

جاوید به پیش بینی افزایش کشت شالی در گنبدکاووس نیز اشاره کرد و گفت: با وجود مخالفت جهاد کشاورزی با کشت این محصول که نیاز آبی بالایی دارد، سطح زیر کشت این محصول امسال روند صعودی دارد و به بیش از ۱۲ هزار هکتار افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه آمار کشت شالی در قالب کشت دوم لحاظ نمی‌شود، افزود: به تمامی محصولات زراعی کشت‌های دوم در گنبدکاووس به جز شالی، نهاده‌های کشاورزی با قیمت مصوب داده می‌شود.

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز