امروز : یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    104901

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    9:22 | ۲۲ آذر ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

43 300x200 - استراتژی سیاست خارجی ازبکستان تبدیل همکاری‌های منطقه‌ای به عامل رشد اقتصادی و توسعه پایدار کشور استترکمن نیوز:  استراتژی سیاست خارجی ازبکستان تبدیل همکاری های منطقه‌ای به یک عامل رشد اقتصادی، مدرن سازی و توسعه پایدار کشور، تحکیم آمادگی برای پاسخگویی در برابر ستیزه جویی‌های جهان معاصر است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  «عبدالعزیز کامل‌اف» در میزگردی به موضوع «سیاست خارجی ازبکستان جدید: سیر، دستیابی و چشم اندازها» با حضور مقامات وزارت امور خارجه ازبکستان، روسای سفارتخانه‌های کشورهای خارجی و نمایندگی‌های سازمان‌های بین المللی مقیم شهر «تاشکند» گفت: تحکیم روابط حسن همجواری و شراکت راهبردی با کشورهای آسیای مرکزی از مهم ترین وظایف است.

در این مراسم چهره جدید ازبکستان در عرصه بین المللی تبادل نظر، ابعاد روز و اولویت‌های اصلی فعالیت سیاست خارجی کشور و همچنین نتایج به دست آمده طی سال‌های اخیر در زمینه سیاست خارجی بررسی شد.

کامل‌اف ضمن سخنرانی در این مراسم اظهار داشت: سال 2021 میلادی برای ازبکستان به ویژه در روابط بین المللی همراه با رویدادهای مهم سیاسی و روابط پرثمر دیپلماتیک بود. سفرهایی در سطوح عالی و بالا انجام شد و گفت و گوهایی در قالب‌های دوجانبه و چندجانبه با همکاران کلیدی سیاست خارجی تشدید شد.

وزیر امور خارجه ازبکستان خاطرنشان کرد: هدف اصلی استراتژی سیاست خارجی ازبکستان در سال نو میلادی، همچنان توسعه، پویایی و رشد سیاسی، اجتماعی و اقتصادی، سکولاریسم و دموکراتیک کشور است. تحکیم روابط حسن همجواری و شراکت راهبردی با کشورهای آسیای مرکزی یکی از مهم ترین وظایف کشور خواهد بود.

کامل‌اف همچنین بر اهمیت برخورد مشترک جامعه جهانی نسبت به افغانستان، ضمن جلوگیری از انزوای بین المللی این کشور و ایجاد بحران گسترده، تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ادامه داد: به طور کلی، استراتژی سیاست خارجی ازبکستان تبدیل همکاری های منطقه‌ای به یک عامل رشد اقتصادی، مدرن سازی و توسعه پایدار کشور، تحکیم آمادگی برای پاسخگویی در برابر ستیزه جویی‌های جهان معاصر است.

روسای نمایندگی‌های دیپلماتیک کشورهای خارجی نیز در این میزگرد بر دستیابی‌های جدی که ازبکستان جدید در سال‌های اخیر تحت ریاست «شوکت میرضیایف» به دست آورده، تاکید کردند.

همچنین بر تشدید شراکت و همکاری‌های متقابلا سودمند با تمام کشورهای خارجی به خصوص در زمینه‌های بازرگانی، سرمایه گذاری، توسعه روابط حمل و نقلی- مخابراتی تاکید شد.

روسای نمایندگی‌های سیاسی خارجی همچنین بر فعالیت قابل ملاحظه ازبکستان در چارچوب ساختارهای چندجانبه، انتخاب این کشور به عنوان عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، ابتکارات مطرح شده در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، ریاست در سازمان همکاری شانگهای و سازمان همکاری اقتصادی، همکاری‌های پرثمر با دیگر سازمان‌های بین المللی و منطقه‌ای اشاره کردند.

شرکت کنندگان این میزگرد بر رشد قابل ملاحظه فعالیت و نقش ازبکستان در منطقه آسیای مرکزی و به طور کلی در عرصه بین المللی تاکید کردند.

 

گردآوری: گروه بین الملل ترکمن نیوز
https://turkmensnews.com
منبع:farsnews  در تاشکند

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز