امروز : جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    102208

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    9:10 | ۱۸ مهر ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

گلستان انتخاب استاندار 300x193 - استاندار بومی بهتر است یا غیربومی/ نتیجه تفرق آراء استاندار غیربومی استترکمن نیوز:  با وجود گمانه‌زنی‌های متعدد برای عهده‌دار شدن سکان استانداری گلستان، به نظر می‌رسد کسب این پست، بیشتر از موضوع بومی بودن یا غیربومی بودن ذهن طالبان این جایگاه را مشغول خود ساخته است.

حال در این مجال سعی داریم با نگاهی گذرا به تاثیرگذاری استاندار بومی و غیربومی در استان بپردازیم و اینکه چه منافع یا ضرر احتمالی را به استان تحمیل می‌کنند.

البته اگر بتوان به سوال نوستالژیک علم بهتر است یا ثروت پاسخ قاطعی داد، حتما می‌توان به این پرسش که استاندار بومی بهتر است یا غیربومی پاسخی قطعی داد.

در این بین با توجه به استقرار گروه‌ها و یا افراد سیاسی در منطقه، طبیعی است که گرایش به انتخاب استاندار بومی همچون گذشته بیشتر باشد اما تجربه می‌گوید، تعدد آراء و سلایق فضا را به سمتی سوق می‌دهد که شانس گزینه غیربومی بیشتر باشد.

اکثر افراد موافق استاندار بومی، اعتقاد دارند، وی با توجه به شناخت استان و سرمایه‌های انسانی موجود می‌تواند سریع‌تر تیم کاری خود را منسجم کند و با توجه به تعلقاتی که به زادگاه خود دارد، دلسوزانه‌تر در مسیر توسعه استان حرکت می‌کند.

در عین حال برخی دیگر، بخشی‌نگری، توجه به افراد خاص به ویژه همفکران سیاسی در انتصابات، حاشیه‌های احتمالی، نگاه خاص به زادگاه، درگیری با مطالبات نزدیکان و همراهان سیاسی از جمله مشکلاتی است که ممکن است استاندار بومی با آن دست و پنجه نرم کند.

استاندار غیربومی هم در کفه ترازوی منتقدان، با مشکلاتی همچون فقدان شناخت درست از استان و ظرفیت‌های آن، فقدان تعصب به استان و ناآشنایی با ظرفیت‌های انسانی و محیطی روبه‌رو است، هر چند بسیاری این دلایل قابلیت ترمیم و اصلاح را دارد.

آنان اعتقاد دارند، کاسته شدن از حاشیه‌های احتمالی، درگیر نبودن با مطالبات هم‌استانی‌ها و نگاه فرابخشی می‌تواند شرایط بهتری را برای مدیریت استاندار غیربومی مهیا سازد.

در دولت روحانی، اولین استاندار گلستان بومی بود، فردی با تجربه ملی که تصور می‌رفت استان با توجه به سبقه وی در حوزه اجرایی شرایط بهتری را تجربه کند، در بدو حضورش اکثر نیروهای موافق دولت این انتصاب را گامی بلند برای توسعه گلستان ارزیابی می‌کردند اما با گذر زمان شکاف‌های عمیقی بین وی و نیروهای سیاسی و اجتماعی پدید آمد.

با گذشت زمان اجرای برخی سیاست‌های کاری چه در حوزه انتصابی و چه در حوزه عملکردی، از دوستان دیروز منتقدانی سخت ساخت که وی را به تعصبات منطقه‌ای که عموما شرق استان را شامل می‌شد متهم می‌کردند و البته «حسن صادقلو» هیچ زمانی این اتهامات را نپذیرفت و اعتقاد داشت که قضاوت منتقدان هرگز منصفانه نیست.

شدت اعتراضات و انتقادات (فارغ از درست یا غلط بودن آن) و حواشی پیرامون آن موجب شد تا فضا به سمتی حرکت کند که با شروع به کار دولت دوم روحانی وی جای خود را به استانداری غیربومی بسپارد.

شاید از مهم‌ترین ایرادهایی که بتوان به این استاندار اسبق بومی وارد ساخت، ورود بسیاری از نیروهای غیر وزارت کشوری به محیط استانداری، فرمانداری‌ها و بخشداری‌های تابعه بود که موجب بی‌انگیزگی نیروهایی شد که سالیان سال در این مجموعه فعالیت می‌کردند.

صادقلو شخصیتی فرهنگی، فرهیخته و سخنوری توانمند بود و حتی بسیاری اعتقاد داشتند که وی می‌تواند وزیری قابل در وزارت‌خانه فرهنگی و پرورشی باشد، اما به نظر می‌رسید که استانداری بیش از هر ویژگی خوب، نیازمند به فردی دارد که علاوه بر فعالیت‌های پیگیرانه، دارای نگاهی فرابخشی، مجموعه‌‌ای متخصص، قوی‌ و دارای لابی ملی در سطوح وزارتی باشد.

کسی که بتواند دستگاه‌های استانی را به تکاپو وادار کند و با استفاده از ظرفیت‌های ملی و محلی از نمایندگان مجلس گرفته تا مدیران استانی و ظرفیت‌های وزارتی تا حد امکان مشکلات استان را مرتفع سازد.

بسیاری از افرادی که استانداری و جایگاه آن را می‌شناسد، ممکن است با نگارنده هم‌رای باشند که اولین استاندار غیربومی دولت روحانی می‌توانست آن فرد مورد نظر باشد، «سیدمناف هاشمی»، فردی که بیشتر تداعی‌کننده یک مدیر جدی، منضبط، کاریزماتیک و با برنامه بود و انتظار می‌رفت شرایط استان با وجود وی دچار تغییرات اساسی شود.

هاشمی گام‌های اول را حساب‌شده‌تر برداشت، وی درد اصلی استان را فراسوی برخی نگاه‌ها درست تشخیص داد، وی می‌دانست، برخی مشکلات استان که از بدو شکل‌گیری استان با وی همراه است که نیازمند چاره‌جویی جدی است.

گلستان اگر چه همچون دیگر استان‌های کشور از منابع مختلف سود می‌جست، اما این منابع مطابق با کاستی‌ها و ظرفیت‌های موجود استان نبود و البته اصلاح چنین وضعیتی در حوزه بودجه‌های ملی و استانی نیازمند همگرایی هر چه بیشتر دستگاه‌ها و استفاده از همه ظرفیت‌های ملی و محلی در استان بود.

✍️ نورمحمد عطایی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز