مدیر انتشارات ایل آرمان:

فرهنگی-تورکمن‌نیوز- امان قليچ شادمهر: استاد قاضي ادبيات منظوم و كلاسيك تركمن را رسميت بخشید، امان قليچ شادمهر از فعالان فرهنگي و اجتماعي تركمن درباره‌ي استاد فقيد مراد دردي قاضي گفت: اين استاد گرانمايه كه مردي نام آشنا در ادبيات و فرهنك تركمن است، در نشر، گسترش و ترويج ادبيات مكتوب تركمن سنگ تمام گذاشت.

Haji Morad Dordi Ghazi 18Az 231x300 - استاد قاضي ادبيات منظوم و كلاسيك تركمن را رسميت بخشید

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ترکمن نیوز، به نقل از ترکمن سسی، امان قليچ شادمهر در گفتگو با خبرنگار ما، با اشاره به اينكه استاد قاضي محبوب دل همه اقشار جامعه تركمن بود اظهار كرد: مردم قدرشناس تركمن صحرا هرگز زحمات و تلاش‌هاي استاد قاضي در اعتلاي فرهنگي جامعه و ادبيات تركمني را فراموش نمي‌كنند و امروز در مراسم تشييع جنازه استاد فقيد ما شاهد بوديم كه همانگونه استاد براي ادبيات تركمني سنگ تمام گذاشت مردم نيز سنگ تمام گذاشته وداعي باشكوه با اين استاد داشتند.
شادمهر خاطر نشان كرد: مراد دردي قاضي از سرمايه‌هاي اجتماعي ما بود .وي از سال هاي قبل از انقلاب با تحمل مشقات و زحمات زياد جاي جاي تركمن صحرا و منطقه را با پاي پياده طي كرد و اسناد ادبي و ادبيات مكتوب تركمني را گردآوري و با انتشار آن ، به ادبيات مكتوب تركمني رسميت بخشيد.
اين فعال فرهنگي و اجتماعي تركمن ادامه داد: استاد قاضي با گردآوري و انتشار آثار ادبي فولكلور و ادبيات منظوم تركمني از قبيل “شاه صنم غريب” كه حالت روايي داشت و نيز گردآوري و انتشار ديوان اشعار مختوم قلي فراغي ، موجب گسترش و رشد سريع ادبيات منظوم تركمني شد .
وي افزود: استاد قاضي ناشر برجسته اي بود كه علاوه بر ترويج و توسعه فرهنگ كتاب خواني در تركمن صحرا ، با تلاش‌هاي شبانه روزي خود موجب رشد سريع ادبيات كلاسيك تركمني شد.

امان قليچ شادمهر با يادآوري اينكه ما در حال حاضر بزرگاني چون استاد عاشورپور و آزمون را داريم كه در عرصه پژوهش ادبيات تركمني فعاليت مي كنند و آثار تحقيقي خود را در عرصه ادبيات تركمني ارائه مي‌كنند تصريح كرد: استاد قاضي در زمينه ي گردآوري و انتشار آثار ادبي كلاسيك و منظوم تركمني فعاليت مي كردند.

استاد مراددردي قاضي ديروز جمعه ۱۷ آذرماه ۱۳۹۶ در سن ۹۰ سالگي درگذشت و پيكر پاك آن استاد فقيد امروز شنبه با حضور مردم قدرشناس در گنبدكاووس تشييع شد.

گردآوری: گروه خبری ترکمن‌نیوز

https://t.me/ITNAnews

 

انتشار دهنده : Medeniyet
دسته بندی اصلی :
تاریخ و زمان خبر

۲۱:۱۶

۱۸ آذر ۱۳۹۶

کد خبر :

7744

چاپ
تلگرام
اینستاگرام
گوگل پلاس
فیسبوک
توئیتر
فونت بزرگ
فونت کوچک