امروز : سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۴۰۰۰۰

ریال

|

دمای هوای شهر گنبدکاووس :

14° سانتی گراد

کوکبی دانشمند تورکمن 261x300 - اسب خسته ادبيات ترکمنیادداشت – امید کوکبی: از دوران کودکی و در موقعیت‌های مختلف همواره می‌دیدم که سواد ادبی اکثر تورکمن‌ها از چند شعر و ترانه معروف فراتر نمی‌رود. جالب اینکه قدیمی‌ترها بیشتر و بهتر بلدند و تحصیل‌کرده‌هایی که با عشق و علاقه به دنبال درک و فهم اشعار و متون ترکمنی هستند در عمل توفیق چندانی ندارند. اما مشکل از کجاست؟

نبود منابع و مراجع کافی، به روز و معتبر، کمبود محتوی جدید و چندرسانه‌ای به زبان ترکمنی و حتی نبود رسم الخط مرجع از دلایل این مشکل است. همچنین با کمی تحقیق متوجه می‌شویم که مطالب اکثر کتاب‌ها و منابع موجود بسیار ناقص و حاوی اشتباهات فراوان بوده و در قالب‌های بسیار نامناسبی ارائه شده است.

در عمده موارد بی‌سلیقگی و بی‌نظمی‌های ابتدایی در نحوه ارائه مطالب مانند چیدمان و تایپ محتوا و صفحه‌بندی سردرگمی بیشتری در خواننده ایجاد کرده و هرگونه ارزش و اعتماد به آن منابع را از بین می‌برد.

هر چند امروزه موضوع فوق برای تورکمن‌ها یکی از موانع اصلی توسعه ادبی و فرهنگی به شمار می‌رود، مساله اصلی حول تولید محتوی و تعدد و کیفیت آثار منتشر شده به زبان تورکمنی تا به امروز است.

می‌توان گفت که متاسفانه هیچکدام از دفاتر اشعار شاعران بزرگ تورکمن و منظومه‌های عاشقانه و عارفانه و هیچکدام از دیگر منابع ادبی، فرهنگی و تاریخی بزرگ زبان تورکمنی به صورت حرفه‌ای و استاندارد با توضیحات مناسب و امروزی در ایران کار و چاپ نشده که مساله‌ای بسیار دردناک و قابل تامل است.

در حقیقت تا به امروز عمده کارهای چاپ شده ترکمنی به رونویسی از نسخ روسی و به تحقیقات مختصر و از هم گسیخته محدود بوده است.

پژوهش پویا در زبان و ادبیات، فرهنگ و تاریخ تورکمن در ایران عملا مرده است، وگرنه در سطح ملی و بین‌المللی کتاب‌ها، مقالات و پروژهای معتبری از ترکمن‌های ایران به زبان‌های مختلف سراغ می‌داشتیم.

برای ما ترکمن‌ها مایه شرمساری است که علیرغم دسترسی به امکانات و فارغ‌التحصیلان زیادی که در رشته‌های مرتبط با زبان، ادبیات، فرهنگ، تاریخ و علوم اجتماعی در میان تورکمن‌ها وجود دارد، هنوز یکی از پایه های هویتی آنها، یعنی ابقا و احیای میراث ادبی و فرهنگی و تاریخی که باید توسط خود آنها صورت پذیرد مغفول مانده است. متاسفانه، هیچ جایزه، نشریه، موسسه یا رویداد موفق بین‌المللی‌ای از طرف ترکمن‌های ایران در آن زمینه‌ها وجود ندارد.

عزیز تورکمن دوغانلاریم، بیزینگ همه‌لریمیز شو باباتدا تقصیریمیز باردیر و اؤزومیزدن باشغادا شونی دوغیرلاجاق آدام یوق! غایرات اِدِیلینگ.

 

مخاطب گرانقدر تورکمن نیوز: لطفا در زیر همین مطلب نظرات خودتون رو ارسال فرمایید.🔻

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

هیتر رستورانی هیتر تابشی هیتر گلخانه Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز