امروز : جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۷,۷۱۰

ریال

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    42604

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    15:49 | ۰۵ دی ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

savarkari turkmen 1 300x198 - اسب‌ها دویدند،جوایز نرسیدنداجتماعی-ترکمن نیوز-  مالک اسب «نازقورام»: هیچ یک از مالکان اسب‌ها به نتایج اعتراضی ندارند، پس چرا باید پرداخت جوایز این قدر طول بکشد؟

گلستان به سبب دارا بودن سه مجموعه سوارکاری گنبدکاووس، بندرترکمن و آق‌قلا، در کشور زبانزد علاقه‌مندان به صنعت اسب و خصوصا مسابقات اسب‌دوانی است؛ مسابقاتی که با شور و هیجان غیر قابل وصفی در هر چهار فصل سال و به تناوب در این سه مجموعه سوارکاری مطرح استان برگزار می‌شود. مالکان به شوق کسب عنوان، اسبشان را به دست تیمارگر مربیان می‌سپارند تا با نگاه به تاخت چابک‌سوار و گذر از خط پایان، شاهد افتخاری ثبت شده به نامشان باشند. مبالغی نیز به عنوان جایزه از این رهاورد عایدشان می‌شود تا شوقی دوباره برای حضور در کورس‌های هفته‌های آتی در دلشان زنده بماند.در این بین مربیان و چابک‌سواران هم منتظر دریافت جوایز هستند تا در روزگار سخت اقتصادی از این راه گذران زندگی کنند، اما اوضاع کورس‌های تابستانه بندرترکمن طبق روال معمول نیست و مالکان، مربیان و چابک‌سواران پس از گذشت ۵ ماه از اتمام کورس تابستان ۹۷ بندرترکمن، تاکنون به جایزه خود نرسیده‌اند.

 

هر روز حسابم را چک می‌کنم

مالک اسب «نازقورام» که اسبش در هفته‌های پنجم کورس تابستانه بندرترکمن و نخست پاییزه گنبدکاووس به ترتیب عناوین اول و سوم را کسب کرده، درباره تاخیر طولانی در پرداخت جوایز به همشهری می‌گوید: با وجود گذشت ۵ ماه از تمام شدن مسابقات بندرترکمن، چند روز پیش به من گفتند که قرار است تا ۱۰ روز آینده جایزه را پرداخت کنند. از آن روز تاکنون موجودی حسابم را چک می‌کنم تا شاید این مبلغ را واریز کرده باشند.

«طاهر نوشین» که میانسال است، می‌افزاید: وقتی در کورس ما دوپینگ هیچ‌یک از اسب‌ها درنیامده و هیچ یک از مالکان اسب‌ها هم به نتایج اعتراضی ندارند، چرا باید پرداخت جوایز تا این حد طول بکشد؟ چرا باید مبالغ ما را گرو نگه‌ دارند؟ این ۱۰ روز هم تمام می‌شود، اما پولی به دستمان نمی‌رسد.

وی می‌گوید: من قمارباز نیستم و در شرط‌بندی هم شرکت نمی‌کنم. با وجود بیماری که دارم، چشم به این مبلغ جایزه دوخته‌ام تا شاید گرهی از کارم باز کند. هزینه‌های نگهداری اسب زیاد است ولی به عشق کسب مقام توسط اسبم، در این راه فعالیت می‌کنم. در این شرایط وقتی مبلغ جایزه را واریز نمی‌کنند، فقط خستگی برایمان می‌ماند.نوشین ادامه می‌دهد: اسبم در هفته اول گنبدکاووس هم سوم شد. مسئولان گفتند که مبلغ جایزه را به زودی پرداخت می‌کنند. گنبدی‌ها قبلا مبلغ را سریع پرداخت می‌کردند، حالا باید ببینیم که آیا می‌توانند این بار هم به وعده‌شان عمل کنند یا خیر.

 

مباحث مالی به خزانه‌دار هیات مربوط است

دبیر هیات سوارکاری استان در پاسخ به تاخیر در واریز مبلغ جوایز کورس‌های تابستان بندرترکمن به همشهری می‌گوید: چند روز پیش جلسه‌ای پیرامون این موضوع برگزار شده بود که رئیس هیات شهرستان و همچنین خزانه‌دار هیات در این زمینه بهتر پاسخگو خواهند بود.

«حکیم ایگدری» می‌افزاید: ارسال نمونه‌ها به فرانسه زیرنظر کمیته ضد دوپینگ فدراسیون سوارکاری انجام می‌شود و در این زمینه دخالتی نداریم. بر این اساس نمونه‌های برخی از هفته‌های کورس تابستانه بندرترکمن دریافت و جوایز آن پرداخت شد. برخی نتایج آزمایش هم چند روز اخیر دریافت شده و قرار است به زودی مبالغ این کورس‌ها پرداخت شود.نتایح آزمایش آمد، جوایز پرداخت می‌شود

اما خزانه‌دار هیات سوارکاری استان نیز درباره تاخیر در واریز وجوه جوایز کورس‌های بندرترکمن به همشهری می‌گوید: نتایج آزمایش دوپینگ چند هفته باقیمانده از کورس بندرترکمن را دریافت کردیم و به زودی اعلام خواهد شد.
«محمود متقی» می‌افزاید: طبق قانون تا زمانی که نتایج دوپینگ هر هفته به دست ما نرسد، نمی‌توانیم مبلغی بابت جایزه پرداخت کنیم. در جریان روند پاسخگویی آزمایشگاه مرجع کشور فرانسه نیستم، ولی طبق روالی که دارند برخی از نمونه‌ها را زودتر و برخی را با تاخیر پاسخ می‌دهند. درباره بندرترکمن هم تاخیر بیش از حد بود که طی چند روز گذشته نتایج تمامی تست‌های دوپینگ بندرترکمن به دست ما رسید و مشکلی در پرداخت جوایز نداریم.وی درباره احتمال تکرار چنین موضوعی درباره مسابقات آق‌قلا و گنبدکاووس اظهار می‌کند: امیدواریم که تکرار نشود ولی پاسخ گرفتن تست‌های دوپینگ در اختیار هیات سوارکاری استان نیست و ما پس از دریافت نتایج دوپینگ می‌توانیم پاسخگوی مالکان اسب‌های برتر باشیم. اما طبق قولی که رئیس فدراسیون به هیات استان داد، دیگر در کورس‌های امسال شاهد تاخیر در دریافت نتایج تست‌های دوپینگ نخواهیم بود و جوایز نیز در موعد مقرر پرداخت خواهد شد.

متقی درباره اختلاف حساب هیات سوارکاری گنبدکاووس با هیات سوارکاری استان نیز می‌گوید: این موضوع در اجرای مسابقات مشکلی ایجاد نمی‌کند. به دلیل برخی هزینه‌های هیات گنبد، مبالغی از هیات استان قرض گرفته بودند که در تودیع این مبالغ دیرکرد وجود داشت و برخی مشکلات مالی را به وجود آورده بود. با بازگرداندن بقیه مبالغ به حساب هیات استان، این مشکل هم حل خواهد شد.

 

هزاران راه دشوار بر سر احداث آزمایشگاه مرجع

یک پرورش‌دهنده اسب درباره دلیل راه‌اندازی نکردن آزمایشگاه تست دوپینگ در ایران و حتی گلستان به همشهری بیان می‌کند: در کل جهان تعداد معدودی آزمایشگاه مرجع تست و تشخیص دوپینگ وجود دارد که از نظر امکانات بسیار پیشرفته هستند. نتایج این آزمایشگاه‌ها مورد قبول فدراسیون جهانی است و به همین دلیل همه کشورها نمونه‌های تست دوپینگ خود را به یکی از این آزمایشگاه‌های مرجع ارسال می‌کنند.

وی که نمی‌خواهد نامش ذکر شود، ادامه می‌دهد: اگر بخواهیم یک آزمایشگاه مرجع راه‌اندازی کنیم، شدنی است، اما بسیار سخت و لازمه در اختیار داشتن به‌روزترین امکانات آزمایشگاهی و نیز دریافت مجوزهای لازم از مجامع جهانی است. در این زمینه «محمد کاظمیان» دبیر فدراسیون سوارکاری پیش از این در مصاحبه با خبرنگاران گفته بود: کمیته ضد دوپینگ فدراسیون سوارکاری بر اساس قوانین موجود از اسب‌هایی که در کورس اسب‌دوانی مقام‌های اول تا سوم را کسب می‌کنند، نمونه‌گیری می‌کند و آنها را مانند سایر کشورها به یکی از ۵ آزمایشگاه مرجع در کشورهای فرانسه، انگلیس، استرالیا، آمریکا و هنگ‌گنک که مورد تایید فدراسیون جهانی سوارکاری است، ارسال می‌کند.

 

وحید بهرامی| بندرترکمن-خبرنگار/همشهری

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز