امروز : سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰

|

نرخ ارز :

۲۷۳,۴۹۰

ریال

|

دمای هوای شهر

دلشاد رازوجرگلان 300x200 - اسبی که خوش شانسی می‌آورد...فرهنگی و تاریخی-ترکمن نیوز-  داستان به ۱۰۰ سال قبل باز می‌گردد که یک مادیون آخال از ترکمنستان به منطقه راز و جرگلان آورده می‌شود و پس از کشش این مادیون با “سیلمی یموت” به عنوان یک اسب نر، در سال ۸۲ کره نرینه کهر طلایی به دنیا آمد که نامش را دلشاد گذاشتند.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌های ایران؛از آنجاییکه این کُره اسب در نوع خود منحصر به فرد بود و دل خانواده را با آمدنش شاد کرد نام آن را دلشاد گذاشتند. قیمت کنونی این حیوان حدود ۵۵۰ میلیون تومان است و هر کره اسب متولد شده از او بین ۸۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان ارزش دارد.

یزدانی، مالک این اسب که دلبستگی عجیبی به این حیوان دارد با علاقه و ذوق و شوقی خاص سرگذشت دلشاد را تعریف می‌کند و به خبرنگار ایسنا می‌گوید زمانیکه این کره اسب به دنیا آمد تشخیص داده شد که آینده خوبی دارد.

اسب‌های جرگلان از ۱۵ تا ۱۶ ماهگی شروع به تمرین کردن می‌کنند و از ۱۸ ماهگی در مسابقات کورس در مسافت‌های کوتاه شرکت می‌کنند این درحالیست که دلشاد از سن دو سالگی و در سال ۸۴ می‌توانست به صورت قانونی در مسابقات کورس شرکت کند و در همین سن، رکورد سرعت را با یک دقیقه و سه ثانیه در مسافت ۱۰۰۰ متر را توانست به نام خود ثبت کند و ۶۴ امتیاز کورس را از آن خود کرد.

دلشاد در سن دو سالگی با اسب‌های سه ساله و در سن سه ساله با اسب‌های پرامتیاز مسابقه داد و توانست امتیاز مسابقات کورس را از آن خود کند و به همین دلیل لقب دلشاد افسانه‌ای را به خود گرفت.

یزدانی بر قابلیت دلشاد در مدیریت کورس‌ها تاکید می‌کند و می‌گوید: دلشاد افسانه‌ای تنها اسبی است که به خاطر داشتن دست و پای قوی تا سن ۱۵، ۱۴ سالگی در مسابقات کورس شرکت کرد و از سوی دیگر قابلیت بالایی در مدیریت کورس را دارد به طوریکه سوارکار فقط سوار بر این اسب استو

این اسب خود سرعت را کنترل می‌کند به شکلی که وقتی از “دپار” خارج می‌شود باید از حریفان خود جلو بزند و اگر عقب باشد گوش‌هایش به پشت خوابیده و زمانیکه حس می‌کند پوزه اش از اسب حریف جلوتر رفته، گوش‌هایش را جلو می‌دهد و خیالش راحت می‌شود که برنده مسابقه است. زمانیکه با اسب‌های ضعیف مسابقه می‌دهد با یک فاصله با آنها حرکت می‌کرد چراکه دوست نداشت به خود فشار بیاورد.

هم اکنون دلشاد افسانه‌ای ۱۵ سال سن دارد و هنوز توانایی خوبی برای شرکت در مسابقات را دارد اما از آنجاییکه سنش بالا رفته ترجیح داده می‌شود که از این حیوان “کشش” انجام شود تا کره‌های زیادتری از این اسب تولید شود و بنابراین همین شده که تاکنون دلشاد یک صد کره اسب به دنیا آورده است.

صاحب دلشاد معتقد است، دلشاد برای خانواده یزدانی ها شانس می‌آورد و در ادامه گفته، ” در اصل دلشاد اسب یکی از عموهایم بود که در سال ۸۶ به یکی از اسب داران در کرج فروخت اما از زمانیکه فروخته شد بد بیاری های ما نیز شروع شد به طوریکه خواهر دلشاد که در آن زمان قیمت ۲۵ میلیون تومان را داشت در همان شب تلف شد و اتفاقات بد دیگر…”

دلشاد در تاریخ ۲۵ مرداد ماه سال ۸۹ فروخته شد و دوباره در تاریخ ۲۵ مرداد ماه سال ۹۱ خریداری شد و دوباره به جرگلان بازگشت. به عقیده یزدانی، دلشاد اسب خوش شانسی خانواده است و دیگر نمی‌توانند آن را بفروشند.

علت اینکه مالک دلشاد در کرج آن را دوباره به خانواده ما فروخت آن بود که بر طبق گفته خودش، این اسب همیشه در آنجا افسرده بود و وی نتوانست از این حیوان به خوبی کار بکشد.

او گفته، بدترین خاطره اش فروختن دلشاد بود.

یزدانی می‌گوید: “به یاد دارم با دلشاد از مسابقات گنبد باز می‌گشتیم و وقتی به جرگلان رسیدم شروع به شیهه کشیدن با صدای بلند کرد و می‌خواست خود را به مردم نشان دهد و زمانیکه به گز (روستای محل زندگی) رسیدیم آنقدر خوشحال بود که دو نفری نتوانستیم آن را کنترل کنیم و فوراً خود را به در حیاط رساند و با شیهه کشیدن می‌خواست خوشحالی خود را نشان دهد.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

Most popular crypto channel
بالا
ترکمن نیوز