امروز : سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    14362

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    21:51 | ۰۳ فروردین ۱۳۹۷

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

Servat 3F 7 300x182 - از چنگیز خان تا راکفلر؛ ۱۰ نفر از ثروتمندترین مردان تاریخ را بشناسیدخواندنی ها و دیدنی ها-ترکمن‌نیوز- به نظر شما کدامیک ثروتمندتر بوده است: چنگیز خان مغول یا جان دی راکفلر؟! این سوال بسیار ساده است اما جواب به آن بسیار دشوار!!!

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌های ایران، به نقل از روزیاتو، محاسبه ثروت افرادی که اکنون زنده هستند کار تقریباً ساده ای است اما محاسبه ثروت کسانی که قرن ها قبل می زیسته اند بسیار سخت و تا حدودی غیرممکن است. اما اگر از شما بخواهند ثروتمندترین مردان تاریخ و نه قرن گذشته و اخیر را نام ببرید چه جوابی دارید؟ در ادامه این مطلب ما می خواهیم جواب این سوال را پیدا کنیم. رسیدن به پاسخی درخور و نزدیک به واقعیت در مورد ثروتمندترین مردان تاریخ تنها با ساعت های طولانی مصاحبه با تاریخدانان و اقتصاددانان برجسته ممکن است و برای رده بندی ثروتمندترین مردان تاریخ در این لیست از همین رویه استفاده شده است.
۱۰- مانسا موسا

سال های زندگی: ۱۲۸۰ تا ۱۳۳۷ میلادی

کشور: مالی

ثروت: ثروتمندتر از آن که بتوان توصیف کرد

Servat 3F 10 300x200 - از چنگیز خان تا راکفلر؛ ۱۰ نفر از ثروتمندترین مردان تاریخ را بشناسید

مانسا موسی، شاه تیمبوکتو، معمولاً ثروتمندترین مرد تمام دوران شناخته می شود. بر اساس تحقیقات ریچارد اسمیت، استاد کالج فروم، قلمرو پادشاهی موسی در غرب آفریقا، بزرگ ترین تولید کننده طلای جهان در عصر خود به شمار می آمد؛ دورانی که طلا بیش از هر زمان دیگری خواهان و اعتبار داشت. این که ثروت وی چقدر بوده قابل تخمین هم نیست و هیچ راهی برای دادن یک عدد نزدیک به ثروت واقعی او وجود ندارد. داستان های زیادی در مورد سفر زیارتی افسانه ای او به مکه نقل می شود. در آن زمان وی چنان به ولخرجی پرداخت که سفرش باعث بحران پولی در مصر شد. بر اساس داستان ها، وی در این سفر ده ها شتر به همراه داشت که هر کدام از آن ها صدها کیلوگرم طلا روی پشت خود حمل می کردند.

برآورد می شود که میزان تولید طلا در مالی در آن زمان حدود یک تن در سال بوده است. برخی می گویند که ارتش موسی از ۲۰۰٫۰۰۰ نفر تشکیل شده بود که ۴۰٫۰۰۰ نفر از آن ها کماندار بودند. آوردن این تعداد نیروی نظامی به میدان نبرد حتی برای قدرت های امروزی نیز کار دشواری است. ثروت موسی آن قدر زیاد بود که مردم برای توصیف آن هم با مشکل مواجه بودند و به عبارت ساده در توصیف نمی گنجید. وقتی که کسی نتواند ثروت شما را توصیف کند یعنی این که ثروت شما قابل محاسبه نیست.
۹- آگوستوس سزار

سال های زندگی:۶۳ قبل از میلاد تا ۱۴ پس از میلاد مسیح

کشور: روم

ثروت: ۴٫۶ تریلیون دلار

Servat 3F 6 300x212 - از چنگیز خان تا راکفلر؛ ۱۰ نفر از ثروتمندترین مردان تاریخ را بشناسید

در آن دوران، آگوستوس سزار نه تنها رهبری یک امپراطوری بزرگ را در دست داشت که مالک ۲۵ تا ۳۰ درصد تولیدات و اقتصاد دنیا بود بلکه به گفته یان موریس، استاد تاریخ دانشگاه استنفورد، وی روزگاری یک پنجم تمام دارایی های امپراطوریش را در اختیار داشت. این میزان از ثروت با رقم ۴٫۶ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۴ برابری می کند. وی برای مدتی حتی تمامی مصر را نیز در اختیار داشت.
۸- امپراطور شن زونگ

سال های زندگی: ۱۰۴۸ تا ۱۰۸۵ میلادی

کشور: چین

ثروت: حکومت بر یک امپراطوری دارای۲۵ تا ۳۰ درصد تولید ناخالص داخلی تمام جهان

Servat 3F 8 195x300 - از چنگیز خان تا راکفلر؛ ۱۰ نفر از ثروتمندترین مردان تاریخ را بشناسید

سلسله سونگ در چین (۹۶۰ تا ۱۲۷۹ میلادی) از لحاظ اقتصادی یکی از قدرتمندترین امپراطوری های تاریخ بوده است. به گفته پروفسور رونالد ادواردز، یک تاریخ شناس اقتصادی در دانشگاه تامکانگ، این امپراطوری در دوران اوج اقتدار خود بین ۲۵ تا ۳۰ درصد اقتصاد کل جهان را در اختیار داشت. ثروت عظیم این کشور به دلیل پیشرفت ها و نوآوری های خارق العاده آن و همچنین سیستم پیشرفته جمع آوری مالیات بود که صدها سال از کشورهای اروپایی پیشرفته تر بود. این خاندان و به طور عمده امپراطور بر ثروت کشور کنترل کامل داشت و بدین ترتیب مالک بخش عظیمی از درآمدهای کشور بود.
۷- شاه اکبر اول

سال های زندگی: ۱۵۴۲ تا ۱۶۰۵ میلادی

کشور: هند

ثروت: حکومت بر یک امپراطوری دارای ۲۵ درصد تولید ناخالص جهان

Servat 3F 3 300x200 - از چنگیز خان تا راکفلر؛ ۱۰ نفر از ثروتمندترین مردان تاریخ را بشناسید

بزرگ ترین امپراطوری سلسه موغال هند، شاه اکبر اول کنترل کشوری را در دست داشت که یک چهارم تولید ناخالص کل جهان را به خود اختصاص داده بود. بر اساس برآوردهای کریس متیوز، یک کارشناس برجسته اقتصادی، سرانه درآمد ناخالص ملی در دوران شاه اکبر با همین شاخص در دوران ملکه الیزابت در بریتانیا برابری می کرد و زندگی شاهانه و تجملاتی این پادشاه از تمامی پادشاهان اروپایی پرهزینه تر بود. در آن زمان امپراطوران هندی بسیار ثروتمندتر از همتایان اروپایی خود بودند . این امپراطوری از موفق ترین امپراطوری های جهان در زمینه تولید ثروت از جمعیت خود بود.
۶- جوزف استالین

سال های زندگی: ۱۸۷۸ تا ۱۹۵۳ میلادی

کشور: اتحاد جماهیر شوروی

ثروت: کنترل کامل بر امپراطوری دارای ۹٫۶ درصد تولید ناخالص کل جهان

Servat 3F 2 300x202 - از چنگیز خان تا راکفلر؛ ۱۰ نفر از ثروتمندترین مردان تاریخ را بشناسید

جوزف استالین یکی از تاثیرگذارترین دیکتاتورهای تاریخ بود که یکی از بزرگ ترین اقتصادهای تاریخ را به طور کامل در قبضه داشت. بدون شک ثروت استالین با ثروت اتحاد جماهیر شوروی قابل تفکیک نیست و کنترل کامل او بر روی امپراطوری پهناورش باعث شده که وی در میان ثروتمندترین شخصیت های تاریخ جای گیرد. برای پی بردن به ثروت او کافی است به آماد اقتصادی نگاه کنید. در سال ۱۹۵۰، سه سال پیش از مرگ استالین، اتحاد جماهیر شوروی تقریبا ۹٫۵ درصد اقتصاد جهان را در اختیار داشت. در سال ۲۰۱۴، چنین میزانی از تولید نزدیک به ۷٫۵ تریلیون دلار ارزش داشت.

اگر چه این ثروت مستقیماً به استالین متعلق نبود اما وی می توانست از این ثروت برای هر کاری که دلش می خواست استفاده کند؛ درست مانند ثروت شخصی اش. او قدرت بینهایتی در کشور خود و حتی در دیگر نقاط جهان داشت و هر کار که می خواست می توانست انجام دهد. او بر یک ششم مساحت خاکی زمین تسلط داشت. هرچند این ثروت به شخص او تعلق نداشت اما استالین کنترل کامل ثروت کشورش را در دست داشت.
۵- اندور کارنگی

سال های زندگی: ۱۸۳۵ تا ۱۹۱۹ میلادی

کشور: ایالات متحده

ثروت: ۳۷۲ میلیارد دلار

Servat 3F 5 224x300 - از چنگیز خان تا راکفلر؛ ۱۰ نفر از ثروتمندترین مردان تاریخ را بشناسید

راکفلر تمامی رسانه ها را در قبضه داشت اما اندرو کارنگی را باید ثروتمندترین آمریکایی تمام دوران نامید. این مهاجر اسکاتلندی شرکت خود، یو اس استیل را به کمپانی جی پی مورگان به قیمت ۴۸۰ میلیون دلار در سال ۱۹۰۱ فروخت. این رقم در زمان خود ۲٫۱ درصد تولید ناخالص داخلی ایالات متحده بود که ارزش ۳۷۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ را داشت.
۴- جان دی راکفلر

سال های زندگی: ۱۸۳۹ تا ۱۹۳۷ میلادی

کشور: ایالات متحده

ثروت: ۳۴۱ میلیارد دلار

Servat 3F 9 243x300 - از چنگیز خان تا راکفلر؛ ۱۰ نفر از ثروتمندترین مردان تاریخ را بشناسید

راکفلر در سال ۱۸۶۳ سرمایه گذاری در صنعت استخراح نفت را آغاز کرد و در سال ۱۸۸۰ کمپانی استاندارد اویل متعلق به او بیش از ۹۰ درصد تولید نفت خام در ایالات متحده را در دست داشت. بر اساس مدارک مربوط به مالیات بر درآمد ایالات متحده در سال ۱۹۱۸، در آن زمان راکلفر بیش از ۱٫۵ میلیارد دلار ثروت داشت که نزدیک به دو درصد تولید اقتصادی ایالات متحده را تشکیل می داد. این سهم اقتصادی در سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۳۴۱ میلیارد دلار ارزش دارد.
۳- آلن روفوس

سال های زندگی: ۱۰۴۰ تا ۱۰۹۳ میلادی

کشور: انگلستان

ثروت: ۱۹۴ میلیارد دلار

Servat 3F 4 200x300 - از چنگیز خان تا راکفلر؛ ۱۰ نفر از ثروتمندترین مردان تاریخ را بشناسید

آلن روفوس، برادرزاده ویلیام فاتح، در شکست و فتح سرزمین نورمن ها با عموی خود همراه شد. وی هنگام مرگ ۱۱٫۰۰۰ پوند ثروت داشت که بر اساس محاسبات تاریخ شناسان اقتصادی در حدود ۷ درصد تولید ناخالص داخلی انگلستان را تشکیل می داد. این مقدار در سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۱۹۴ میلیارد دلار ارزش دارد.
۲- بیل گیتس

سال های زندگی: ۱۹۵۵ تاکنون

کشور: ایالات متحده

ثروت: ۸۰ میلیارد دلار

Servat 3F 11 300x195 - از چنگیز خان تا راکفلر؛ ۱۰ نفر از ثروتمندترین مردان تاریخ را بشناسید

ثروت بیل گیتس به عنوان یکی از ثروتمندترین شخصیت های زنده جهان، براحتی قابل ارزیابی است. اگر چه وی در ماه های اخیر جای خود را به جف بزوس داده اما با بیش از ۸۰ میلیارد دلار ثروث برای مدت مدیدی در صدر ثروتمندترین مردان زنده جهان قرار داشت.
۱- چنگیز خان

سال های زندگی: ۱۱۶۲ تا ۱۲۲۷ میلادی

کشور: امپراطوری مغولستان

ثروت: تنها سرزمین های بی انتها

Servat 3F 1 300x200 - از چنگیز خان تا راکفلر؛ ۱۰ نفر از ثروتمندترین مردان تاریخ را بشناسید

چنگیز خان بدون شک یکی از موفق ترین فرماندهان نظامی تمام تاریخ است. به عنوان رهبر امپراطوری مغول ها که از چین تا اروپا وسعت داشت، او کنترل بزرگ ترین امپراطوری بهم پیوسته تمام دوران را در اختیار داشت. علی رغم قدرت فراوان اما تاریخ شناسان بر این باورند که وی هیچ علاقه ای به ثروت اندوزی نداشت و بر عکس انسانی بخشنده و گشاده دست بود. او غنایم را با سربازان و فرماندهان خود تقسیم می کرد. بر خلاف دیگر ارتش های جهان در آن دوران، سربازان مغولی حق بردن غنیمت های شخصی را نداشتند. بعد از تصرف هر منطقه ای، تمامی غنیمت ها به طور دقیق سیاهه برداری شده و سپس بین سربازان و خانواده هایشان تقسیم می شد.

چنگیز خان نیز بخشی از این غنایم را دریافت می کرد اما این سهم باعث نمی شد که وی در زمره ثروتمندان تاریخ جایی داشته باشد. او هیچ خانه بزرگ، مقبره یا قصری برای خود و خانواده اش نساخت. او در یک چادر مغولی پشمی بدنیا آمده و در یکی از همان چادرها نیز درگذشت. اما با قلمروی بسیار پهناور وی یکی از ثروتمندترین مردان جهان از لحاظ ثروت غیرمنقول بود.

گردآوری: گروه خبری ترکمن‌نیوز

https://t.me/ITNAnews

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز