امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    53994

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    19:31 | ۰۳ خرداد ۱۳۹۸

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

تورکمن نیوز: علائم یک جامعه ی سالم و نرمال حساسیت در مقابل فساد از هرنوع آن می باشد و به آن عکس العمل نشان می دهد و آن را تا سرانجام کار رها نمی کند تا به راهکار مناسبی برای حل آن مشکل برسد.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  جامعه نرمال جامعه بی تفاوت و بی خیال نیست به هر چیز خوب و بد عکس العمل مناسب نشان می دهند.

در کشورهای پیشرفته و صنعتی و توسعه یافته کوچک ترین فساد و اختلاس و دزدی از بیت المال یا به سقوط دولت ونه حکومت منجر می شود یا عاملان آن فساد وادار به استعفا و کناره گیری از قدرت می شوند.

اما طی سالهای اخیر در کشور ما آنقدر اخبار اختلاس و ارتشاء و دزدی از بیت المال و اخبارانحرافات اجتماعی وفردی و… زیاد شده است که دیگر هیچ ارقام بزرگ و کوچکی حساسیت مردم را بر نمی انگیزد. به قول معروف جامعه شده شتر دیدی ندیدی.

این مانند این است که وقتی انسان از هوای سالم و پاک وارد هوای آلوده و ناپاک و متعفن مانند دامداریها و مرغداریها می شود ابتدا محیط تا نیم ساعت برای افراد تازه وارد آزار دهنده است. اما بعد از نیم ساعت همه چیز عادی می شود و دیگر بوی بد را احساس نمی کند. به عبارت دیگرسریال اختلاسهای هزاران میلیاردی مردم ایران را مدهوش کرده دیگر نمی دانند از چه چیز اظهار تعجب و از چه چیز اظهار نفرت کنند.

به نظر من اتفاقی ناگواری که برای دخترکان مدرسه روستای نارکلای رامیان افتاد در کشورهای غربی اتفاق می افتاد اخبار آن به سراسر جهان پخش و آموزش و پرورش آن کشور را زیررو می کرد. متخصصان آموزش و روان شناسان و جامعه شناسان وارد صحنه می شدند و آنرا ریشه یابی و واکاوی می کردند. جامعه ی آنها هم مهییای شنیدن آن است چون مردم بعد از هشت ساعت کار روزانه و هشت ساعت استراحت وقتی برای دنبال کردن اینگونه خبرها دارند.

اما حلقه ی مفقوده در کشورما این است کسی بعد از وقوع حادثه چندان به ریشه یابی آن نمی پردازد و اخبار آن بعد از مدتی به فراموشی سپرده می شود. اگر هم ریشه یابی شود کسی غیر از عده ای اندک آنرا دنبال نمی کنند. چون جامعه از فرط بیکاری و گرانی و تورم بی حال و حوصله است وافراد شاغل هم بعد از 15 ساعت کار روزانه خسته و کوفته جسد نیمه جان خودشان را به خانه می آورند تا استراحت کنند. اگر هم مردم اعتراض کنند این اعتراضها به اصلاحات اساسی منجر نمی شود. مصداق آن اعتراض و تجمعات کارگران و معلمان می باشد.
چرا چنین است؟

به نظر من به چند نکته توجه کرد. یا تقصیر فرد است. یا تقصیر رویکردها و سیاستهاست. یا تقصیر ساختارها می باشد. علاوه بر دو مورد اول ساختارها نقش اساسی را بازی می کنند. چون این ساختار ایدئولوژیک به افراد به ظاهر مذهبی و متشرع بیشتر اهمیت قائل است تا افراد صادق و درستکار غیر مذهبی یا کمتر مذهبی. در چنین ساختاری افردی مانند محمود رضا خاوری ویا اختلاس گران مؤسسه ثامن الحجج راحت رشد می کنند و همه را سر کار می گذاراند و به ریش همه می خندند. گفته می شود معلم خاطی در زمان احمدی نژاد معاون پرورشی اداره آموزش و پرورش بوده است. حالا مسئولان می دانند چه گرگی را برای گوسفندان گمارده بودند.؟

آنچه به صورت ساده و ابتدایی و مقدماتی برای مبارزه با فساد به نظر می رسد اینها هستند. اول ایدئولوژی زدایی از سیستم سیاسی است که با واقعیتهای جامعه کاری ندارد. دوم جایگزینی آن با کارهای عمیق فرهنگی است که در بلند مدت صورت می گیرد ولی مؤثر است. سوم پاداش به افشاگران فسادها از هرنوع آن می باشد. چهارم: کنار گذاشتن یا اصلاح سیستم گزینش می باشد که در طول چهل سال گذشته ناکارآمدی خود را نشان داده است. یک ساختار ناکارآمد باید چقدر و چه مدت به مملکت خسارت وارد کند تا ما از خواب غفلت بیدار شویم.

نوشته: امان محمد خوجملی

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز