امروز : شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    117794

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:48 | ۱۵ بهمن ۱۴۰۱

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

عارف اف ازبکستان 300x188 - ازبکستان خواستار تسهیل صادرات متقابل با کشورهای اوراسیا استترکمن نیوز:  نخست وزیر ازبکستان گفت: خواستار تنظیم اقداماتی مبنی بر رفع موانع تعرفه‌ای جهت افزایش همکاری تجاری بین این کشور با اتحادیه اوراسیا می‌باشیم.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛  ازبکستان در نشست شورای بین دولتی اوراسیا خواستار تنظیم اقداماتی مبنی بر رفع موانع تعرفه ای و غیرتعرفه ای بین کشورهای اوراسیا، انعقاد قرارداد تسهیل دسترسی متقابل به بازارها و شکل گیری طرح هایی برای صادرات متقابل بدون عوارض گمرکی از طریق کریدورهای سبز و سریع شد.

«عبدالله عارف‌اف» نخست وزیر ازبکستان در نشست شورای بین دولتی اوراسیا در شهر «آلماتی» قزاقستان گفت: این کشور کارهای مقدماتی را برای تسهیل دسترسی متقابل به بازارهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا را تکمیل کرده است.

عارف‌اف گفت: ما کارهای مقدماتی را برای تامین هماهنگی مقررات فنی ملی با استانداردهای اتحادیه اقتصادی اوراسیا به طور کامل تکمیل کردیم. انعقاد قرارداد به رسمیت شناختن متقابل نتایج گواهینامه را به عنوان یک نتیجه منطقی در راه ساده سازی دسترسی متقابل کالاها به بازارهای خود می دانیم. ما امیدواریم که تمام کشورهای اتحادیه از تصویب این سند مشترک با کمک اوراسیا حمایت کنند.

نخست وزیر ازبکستان خاطرنشان کرد: حضور این کشور به عنوان ناظر باید برای افزایش جریان تجاری و آزادسازی روابط تجاری با کشورهای اوراسیا کمک کند.

به گفته وی، مبادلات بازرگانی ازبکستان با کشورهای اوراسیا بیش از یک سوم تا 17 میلیارد دلار افزایش یافته است.

عارف‌اف یادآوری کرد که طبق رژیم موجود تجارت آزاد، ازبکستان برای کشورهای اوراسیا محدودیت های تجاری اعمال نمی‌کند.

نخست وزیر ازبکستان ادامه داد: ما خواستار تنظیم مشترک اقدامات معین برای رفع موانع تعرفه‌ای و غیرتعرفه‌ای هستیم، زیرا تنظیم انتقال کالاها بین کشورهای ما باید ماهیت برابری داشته باشد.

وی اعلام کرد: ازبکستان قصد دارد به تعاونی صنعتی با کشورهای اتحادیه اوراسیا ادامه دهد.

عارف‌اف اظهار داشت: ازبکستان در صدد تداوم کارهای فعال با کشورهای اتحادیه اوراسیا در مسایل ایجاد تولیدات مشترک جدید است.

وی خاطرنشان کرد: امروز ازبکستان تعدادی از پروژه های امیدوارکننده را با کشورهای اتحادیه با موفقیت اجرا می‌کند و مشارکت صنعتی را گسترش می دهد. از جمله در سال 2022 میلادی بیش از هزار شرکت مشترک با کشورهای اتحادیه ایجاد شد که تعداد کل آنها از 5000 فراتر رفت.

نخست وزیر ازبکستان همچنین پیشنهادی را به کشورهای اوراسیا برای توسعه مشترک کریدورهای حمل و نقل جدید ارائه کرد.

عارف‌اف گفت: «ما آماده‌ تنظیم و تصویب مشترک اقدامات مؤثر برای توسعه کریدورهای حمل‌ونقل کارآمد برای ورود به بازارهای جنوب آسیا، خاورمیانه و منطقه آسیا و اقیانوسیه هستیم.

نخست وزیر ازبکستان در پایان سخنرانی خود از کشورهای اتحادیه اوراسیا برای شرکت در کنفرانس بین المللی امنیت غذایی در ماه سپتامبر در شهر «سمرقند» دعوت کرد که برنامه ریزی می شود با همکاری سازمان خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد برگزار شود.

وی خاطرنشان کرد: کشورهای اوراسیا بازارهای داخلی خود را با انواع اساسی مواد غذایی و همچنین کودهای معدنی لازم به طور کامل تامین می‌کنند.

عارف‌اف همچنین تاکید کرد: در عین حال، با وجود پتانسیل قابل توجه کشاورزی-صنعتی موجود، همکاری های متقابل ما هنوز امکان واکنش سریع به تهدیدات فزاینده امنیت غذایی فراهم نمی کند.

نخست وزیر ازبکستان در پایان گفت: در این راستا باید به ایجاد خوشه های کشاورزی مشترک، شکل‌گیری طرح های هماهنگ برای صادرات متقابل بدون عوارض گمرکی از طریق کریدورهای سبز و سریع توجه خاص مبذول شود.

به گزارش فارس، اتحادیه اقتصادی اوراسیا از کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان تشکیل شده است.

مجموع مساحت کشورهای عضو این اتحادیه بیش از 20 میلیون کیلومتر مربع، جمعیت آن بیش از 180 میلیون نفر و تولید ناخالص داخلی آن در سال 2013 میلادی حدود 4 هزار میلیارد دلار (بر اساس معیار برابری قدرت خرید) است.

در چارچوب این اتحادیه، اعضای آن موافقت خود را با تردد آزاد کالا، سرمایه، نیروی کار و خدمات در مرزهای اوراسیا اعلام کرده‌اند. اعضای اوراسیا همچنین اعلام کرده‌اند که سیاست مشترکی در زمینه انرژی، صنعت، کشاورزی و وسایل نقلیه خواهند داشت.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز
احسان تولز