امروز : جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳

|

دمای هوای شهر

  • کد خبر :

    103744

  • /
  • تاریخ و ساعت :

    11:27 | ۲۲ آبان ۱۴۰۰

  • /
  • دسته بندی :

  • پ

8 300x200 - ازبکستان جدید: " از استراتژی اقدام تا استراتژی توسعه"ترکمن نیوز:  سخنرانی شوکت میرضیایف رئیس جمهور جمهوری ازبکستان در مراسم تحلیف ریاست جمهوری، به یک رویداد تاریخی در زندگی سیاسی و اجتماعی این کشور تبدیل گردید. اغراق نیست اگر بگوییم که این سخنرانی، ایدئولوژی جدیدی را برای توسعه جامعه و دولت ازبکستان بیان کرده است.

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ترکمن‌؛ شوکت میرضیایف در سخنرانی خود، رویکردی چند وجهی را بر اساس تحلیل عمیق استراتژی و فرآیندهای توسعه کشور در ازبکستان پیشنهاد نمود. براساس این استراتژی، بالاترین ارزش حقوق و آزادی و منافع قانونی هر شهروند کشور تعریف می شود.

این گزارش خاطرنشان می سازد که استراتژی توسعه ازبکستان جدید، آغاز مرحله جدیدی در توسعه ملی خواهد بود. پس از این، دولت فعالیت های خود را بر اساس یک اصل جدید سازماندهی می کند: «انسان – جامعه – دولت».

شوکت میرضیایف همچنین افزود: ما یک استراتژی برای توسعه ازبکستان جدید تنظیم کردیم و در طول رقابت های انتخاباتی به طور گسترده با مردم در مورد آن گفتگو کرده ایم. به منظور تداوم پی در پی و مداوم تحولات در این سند مفهومی مهم، ایده اصلی ” از استراتژی اقدام تا استراتژی توسعه ” ارائه شده است.

لازم به ذکر است که این استراتژی از هفت حوزه اصلی زیر تشکیل شده است:

اول: ساختن یک دولت مردمی از طریق توسعه جامعه مدنی آزاد. بدین منظور، در آینده بیشتر وظایف دولت از مرکز به استان ها منتقل خواهد شد. هر محله، دستیاری برای استاندار خواهد داشت. بودجه منطقه ای، از منابع اضافی وجوه دریافت خواهد کرد و برای هر محله صندوق مجزایی تشکیل خواهد شد. ادارات مرکزی تغییر خواهند کرد. یک سیستم مدیریت فشرده و مؤثر ایجاد می گردد و بخش‌هایی که عملکردهای تکراری انجام می‌دهند بهینه خواهند شد.

دوم: وظایف تقویت عدالت و حاکمیت قانون، احترام به شرافت و حیثیت هر فرد جامعه را پوشش می دهد. بدین منظور، نظام قضایی و نهاد حرفه وکالت، فعالیت های نهادهای مجری قانون را ارتقاء خواهد داد. حمایت از حقوق کارآفرینان و کارفرمایان تقویت خواهد شد. تمام نیروها و ابزارهای دولت و جامعه، در جهت ریشه کنی فساد خواهد بود. اقدامات در این راستا، تنها به محاکمه عاملان آن محدود نمی‌شود، بلکه با هدف از بین بردن عوامل فساد با استفاده از اقدامات پیشگیرانه مؤثر خواهد بود.

سوم: برنامه هایی برای توسعه اقتصاد ملی ترسیم شده است. هدف این است که تا سال 2030، ازبکستان باید وارد لیست کشورهای با درآمد سرانه بالاتر از متوسط شود. این امر، در درجه اول با تحریک بخش خصوصی و افزایش سهم آن و همچنین جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی محقق خواهد شد. اقدامات اولویت دار برای تضمین ثبات اقتصاد کلان و کاهش تورم به 5 درصد انجام خواهد شد. پروژه های بزرگی برای تامین مسکن و آب آشامیدنی برای مردم، ساخت جاده ها و ارتباطات مدرن، بهبود حمل و نقل عمومی و ارتباطات بین مناطق نیز برنامه ریزی شده است.

چهارم: موضوع ارائه آموزش و پرورش با کیفیت، همیشه در رأس توجه خواهد بود. به تدریج حقوق ماهانه معلمان افزایش خواهد یافت و تا سال 2025 به 1000 دلار می رسد. توسعه یک برنامه آموزشی ملی با هدف ایجاد و تقویت پایه های جدید مادی و فنی مدارس موجود و تضمین ارتباط مستمر بین تمام بخش های سیستم آموزشی، امری ضروری است.

شرایط گسترده ای برای حفاظت از سلامت عمومی نیز ایجاد خواهد شد. در پنج سال آینده حقوق ماهیانه پزشکان  در بالاترین رده، به 1000 دلار افزایش خواهد یافت. پوشش مراقبت های پزشکی تخصصی در مناطق، بخش ها و شهرستان ها گسترش خواهد یافت. سیستم بیمه درمانی دولتی راه اندازی می شود و بودجه با اشاره به یک بیمار خاص تخصیص خواهد یافت. توسعه فرهنگ تربیت بدنی و ورزش و ایجاد یک سبک زندگی سالم، به عنوان یک وظیفه مهم باقی خواهد ماند.

پنجم:، توسعه حوزه معنوی و آموزشی پیش بینی شده است. بدین منظور، مفهوم “ازبکستان جدید – جامعه روشنفکر” اجرا خواهد شد. اولویت با توسعه فرهنگ و هنر، شکل گیری اعتقادات سالم در بین جوانان، تقویت وفاق ملی بین اقوام مختلف و احترام متقابل خواهد بود.

ششم:، رئیس جمهور خاطرنشان کرد: لازم است تلاش ها در جستجوی راه حل برای مشکلات جهانی تجمیع گردد و گام های مناسب در سطح ملی و منطقه ای نیز توسعه یابد. اثرات منفی تهدیدات زیست محیطی افزایش یافته است. موضوعات توسعه منطقه نوآوری ها و فناوری های اکولوژیکی در منطقه دریاچه آرال و توسعه منشور جهانی اکولوژیکی مورد بررسی قرار گرفته است.

هفتم: مسائل تضمین صلح و امنیت در ازبکستان و توسعه همکاری های بین المللی را دربر می گیرند. خاطرنشان شد که افزایش توان نیروهای مسلح کشور، تقویت آمادگی رزمی، تربیت بدنی و اخلاقی سربازان، همچنان یک وظیفه ضروری خواهد بود.

ازبکستان به سیاست خارجی عمل گرا و متوازن و همچنین دیپلماسی اقتصادی خود ادامه خواهد داد. تقویت بیشتر حسن همجواری و مشارکت راهبردی با کشورهای آسیای مرکزی و همچنین گسترش روابط دوجانبه سودمند و چند جانبه با شرکا در تمام مناطق جهان، اولین اولویت است.

 

اشتراک گذاری :
اشتراک گذاری :

در تلگرام

کانال ما را دنبال کنید

در اینستاگرام

صفحه ما را دنبال کنید

مطالب مرتبط

نظرات کاربران

نظر شما چیست ؟

* پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد، منتشر نخواهد شد.
* پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد، منتشر نخواهد شد.
* انعکاس نظر مخاطبین، به منزله تایید آنها از سوی ترکمن نیوز نیست و صرفاً به منظور احترام به نظر کاربران صورت می گیرد.

*

*
*

بالا
ترکمن نیوز